Büyükçekmece halkı ağaç katliamına direniyor!
04.09.2015 14:40 ÇEVRE

İstanbul Büyükçekmece'de Belediye'nin satışa çıkarıp yerine otel yapmayı planladığı Albatros Parkı'nda mahalle sakinleri direnişe geçti. Yeşil alan ve deprem toplanma alanı olarak da kullanılan Albatros Parkı'na iş makineleri ve dozerler getirilerek ağaç katliamı yapılmaya başlandı.

İş makinelerinin bugün Albatros'a gelmesi üzerine dozerlerin önüne geçerek direnişe geçen yurttaşlar, sosyal medya üzerinden de yardım çağrısında bulundu.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan mahalle sakinlerinden Hatice Akcan: "Burada belediye ile süren bir mücadelemiz var. Halk olarak burada otel istemiyoruz. Alanın yeşil alan olarak kalmasını istiyoruz. Sabah çok erken saatlerde insanlar henüz uyurken alanı boşaltıp ağaç kıyımına başladılar. Alanı boşalttılar. Ağaçlarımız iyice azaldı. Direnmeye çalışıyoruz. Biz burada dozerlerin önünde bekliyoruz. Alanımıza bir şey yapmalarına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.


BELEDİYEDEN AÇIKLAMA
Belediyeden yapılan açıklamada alanın Büyükçekmece Belediyesi'ne ait olduğu, tapulu ve imarlı mülk olduğu belirtildi. Açıklamada "Ayrıca, plan değişikliği ile imarı arttıran değil tamamen azaltan düzenlemeler yapılmış ve yapılaşma hakkı belediyemizin talepleri doğrultusunda azaltılmıştır." ifadelerine de yer verildi.

buyukcekmece-halki-agac-katliamina-direniyor-68410-1.

buyukcekmece-halki-agac-katliamina-direniyor-68411-1.