Anasayfa EKONOMİ Bakan Albayrak'tan 'büyüme' yorumu: En kötü geride kaldı

Bakan Albayrak’tan ‘büyüme’ yorumu: En kötü geride kaldı

2018 yılı son çeyrek büyüme rakamı açıklandı. TÜİK'in açıkladığı ekim - aralık verilerine göre Türkiye son çeyrekte yüzde 3 daraldı. Türkiye, 2018 yılı genelinde ise yüzde 2.6 büyüdü

TÜİK’in açıkladığı Ekim – Aralık verilerine göre, Türkiye son çeyrekte yüzde 3 daraldı, 2018’de yüzde 2,6 büyüdü.

Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık büyüme ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,6 arttı.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19,1 artarak 3 trilyon 700 milyar 989 milyon TL oldu.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 arttı, inşaat sektörü ise yüzde 1,9 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 5,6 arttı.

4 KİŞİLİK AİLE YILDA 182 BİN LİRA KAZANDI

TÜİK verilerine göre 2018 yılında kişi başına düşen gelir ise 45 bin 463 TL oldu. Bu veriye göre 4 kişilik ailenin yıllık geliri 182 bin liraya ulaştı. Resmi veriler Türkiye’deki gelir dağılımı eşitsizliğini de gözler önüne serdi. Türkiye’de gelir eşit bölüşülseydi 4 kişilik bir ailenin payına ayda tam 15 bin 154 lira geçecekti.

ÜCRETLİNİN PAYI YIL BOYUNCA AZALDI

Gelir vergisindeki adaletsiz uygulamalar ve enflasyon altında ücretlilerin ezilmesi sebebiyle toplam gelir içinde ücretlinin payı her çeyrekte azaldı. 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 38,3 olan ücretli payı yılın son çeyreğinde 7 puan birden azalarak yüzde 31,2’ye geriledi. Böylece Türkiye’de üretilen her 100 liranın sadece 31,2’si ücretlinin cebine girerken geri kalan 68,8 lira kar, faiz ve rant geliri olarak sermayedarın cebine girmiş oldu.

BAKAN ALBAYRAK YORUMLADI: ‘EN KÖTÜ GERİDE KALDI’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak büyüme rakamlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, iktisadi faaliyette en kötünün geride kaldığını öne sürdü.

Albayrak, büyüme rakamlarının piyasa beklentilerinde gerçekleştiğini söyledi. Bakan Albayrak ayrıca büyümede en kötü beklentilerin gerçekleşmediğini söyledi.

Bakan Albayrak’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şöyle:

  • 2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir.
  • Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.
  • Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir.
  • 2019’a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır.
  • Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisan’dan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz.

SON HABERLER

ÖTV ve KDV indirimi 9 ay uzatıldı

ÖTV ve KDV'de 31 Mart'ta sona erecek olan indirim, Cumhurbaşkanı kararıyla 31...

Köylüye mantar toplamak için sınav zorunluluğu

Orman Genel Müdürlüğü, adaçayı, kekik, mantar gibi otsu ve şifalı bitki toplayan...

Müdürler ve personel törende ‘figüran’ oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tüm yasaklarına karşın okullarda ve öğretmenevlerinde seçim çalışması...

Çöken binaya yasaya aykırı plan

İstanbul’un Kartal ilçesinde 21 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 3 katı kaçak...

Hastanenin açılışının üzerinden bir ay geçti, kaos bitmedi: Dolanmaktan yorulduk!

Ankara’daki Bilkent Şehir Hastanesi’nin hizmet vermeye başlamasının üzerinden bir ay geçti. Ancak...

Seçimin kaybedeni belli oldu

On gün sonra seçilen seçilmeyen belli olacak ve kimin belediye başkanı olacağına...

Yine seçim, yine kriz!

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın...

Anketler Yavaş dedi, Erdoğan tehdit etti

Metropoll Araştırma Şirketi ve Konsensus, Ankara’daki yerel seçimlere yönelik tahminlerinde Mansur Yavaş’ın...

‘Mükerrer oy’ riski

Her seçimde daha tartışmalı hale gelen “seçim güvenliği” ile ilgili kuşkular 31...

Basında kara yıl: 2018

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ön sözü ile gazeteci kökenli milletvekilleri Utku...