Anasayfa EKONOMİ Bakan Albayrak'tan 'büyüme' yorumu: En kötü geride kaldı

Bakan Albayrak’tan ‘büyüme’ yorumu: En kötü geride kaldı

2018 yılı son çeyrek büyüme rakamı açıklandı. TÜİK'in açıkladığı ekim - aralık verilerine göre Türkiye son çeyrekte yüzde 3 daraldı. Türkiye, 2018 yılı genelinde ise yüzde 2.6 büyüdü

TÜİK’in açıkladığı Ekim – Aralık verilerine göre, Türkiye son çeyrekte yüzde 3 daraldı, 2018’de yüzde 2,6 büyüdü.

Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık büyüme ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2,6 arttı.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19,1 artarak 3 trilyon 700 milyar 989 milyon TL oldu.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 1,3, sanayi sektörü yüzde 1,1 arttı, inşaat sektörü ise yüzde 1,9 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 5,6 arttı.

4 KİŞİLİK AİLE YILDA 182 BİN LİRA KAZANDI

TÜİK verilerine göre 2018 yılında kişi başına düşen gelir ise 45 bin 463 TL oldu. Bu veriye göre 4 kişilik ailenin yıllık geliri 182 bin liraya ulaştı. Resmi veriler Türkiye’deki gelir dağılımı eşitsizliğini de gözler önüne serdi. Türkiye’de gelir eşit bölüşülseydi 4 kişilik bir ailenin payına ayda tam 15 bin 154 lira geçecekti.

ÜCRETLİNİN PAYI YIL BOYUNCA AZALDI

Gelir vergisindeki adaletsiz uygulamalar ve enflasyon altında ücretlilerin ezilmesi sebebiyle toplam gelir içinde ücretlinin payı her çeyrekte azaldı. 2018’in ilk çeyreğinde yüzde 38,3 olan ücretli payı yılın son çeyreğinde 7 puan birden azalarak yüzde 31,2’ye geriledi. Böylece Türkiye’de üretilen her 100 liranın sadece 31,2’si ücretlinin cebine girerken geri kalan 68,8 lira kar, faiz ve rant geliri olarak sermayedarın cebine girmiş oldu.

BAKAN ALBAYRAK YORUMLADI: ‘EN KÖTÜ GERİDE KALDI’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak büyüme rakamlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, iktisadi faaliyette en kötünün geride kaldığını öne sürdü.

Albayrak, büyüme rakamlarının piyasa beklentilerinde gerçekleştiğini söyledi. Bakan Albayrak ayrıca büyümede en kötü beklentilerin gerçekleşmediğini söyledi.

Bakan Albayrak’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şöyle:

  • 2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir.
  • Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.
  • Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir.
  • 2019’a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır.
  • Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisan’dan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,662AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Her şeyin dilini şiire çevirdim’

KADİR İNCESUHayal Yayınları tarafından yayımlanan yeni şiir...

YKS’de matematik testinden bir soru iptal

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) matematik...

Buca Belediye Başkanı Av. Kılıç: Her mahalleye meclis

AYCAN KARADAĞİzmir Buca Belediye Başkanı Av. Erhan...

Siyaset bilimci Prof. Dr. Yeşeren Eliçin Arıkan: Küreselleşmenin kentsel yaşama yıkıcı etkileri oldu

Yerel seçim maratonu 23 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seçilmesiyle son bulacak....

Meslek hastalığı ‘kaçınılmaz’ değil!

Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, kot taşlama işinde çalışan ve ‘pnömokonyoz’ adlı meslek...

Yıldırım-İmamoğlu: Yayımlanmayan tartışma

Bugün herkes muhtemelen İmamoğlu-Yıldırım tartışmasını tartışıyor olacak. Tartışmadan önce kaleme alınan bu...

Öğrenciye su indirimi AKP grubunu böldü: ‘Evet deseler de hayır diyorum’

31 Mart seçimlerinin ardından gün yüzüne çıkan, YSK’nin İstanbul seçimlerine yönelik verdiği...

Kamu bankalarının kâr oranı azalıyor: Bankalar, iktidarın hedeflerine alet edildi

Volkan AteşAKP iktidarının seçim yatırımları ve politikalarının...

Mağduriyet değil mahrumiyet

AKP ve RTE‘nin en büyük propaganda başarılarından biri “mağdur” edilmişlerin sesi oldukları...

Sonraki haber