Cabas, Güven, Çalışkan ve Batu'ya Twitter paylaşımları nedeniyle 'terör' soruşturması
28.05.2015 14:13 GÜNCEL

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mirgün Cabas, Koray Çalışkan, Pelin Batu ve Banu Güven'i, Twitter’dan paylaştıkları mesajlarla terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla ifadeye çağırdı.

El Cezire'den Selahattin Günday'ın özel haberine göre; Gezi Direniş sırasında başına isabet eden polis gaz fişeği nedeniyle aylarca yaşam mücadelesi verdikten sonra hayata gözlerini yuman Berkin Elvan'ın soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin sosyal medyadan yapılan paylaşımlar hakkında soruşturma başlatıldı.

Habere göre, bazı “şikâyetleri” gerekçe gösteren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırladığı “şüpheli” listesinin baş sırasında Mirgün Cabas’a yer verdi. “Terör örgütü propagandası” yapmak Cabas, savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla ifade vermek üzere çağrıldı. Cabas'ın yanı sıra Koray Çalışkan, Pelin Batu ve Banu Güven gibi isimler de olay günü sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar nedeniyle 'terör örgütü propagandası' yapmak suçlamasıyla soruşturmaya dahil edildi.

Mirgün Cabas, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın saldırganlar tarafından rehin alındığı gün "Bu eylem nasıl biterse bitsin, çıkarılacak tek ders var; çocukları vurmayın, anneleri yuhalatmayın" sözlerini Twitter hesabından paylaşmıştı. Bu sözler, Cabas’ın AKP’nin önde gelen isimleri tarafından adeta hedef alınmasına neden olmuştu.

Cabas, bu gelişmelerin ardından "Dünkü tweetimle üzdüklerimden, başta şehit savcı Selim Kiraz'ın yakınları olmak üzere içtenlikle özür dilerim. Hiçbir davanın terörü mazur gösteremeyeceğini hayatım boyunca savundum. Hem kendimi hem de çalıştığım kanalı ve grubu hedef alan bir linç kampayasına izin verdiğim için de kendime kızgınım" açıklamasında bulunmuştu.