‘Çadır kent’te mağduriyet sürüyor! Somut adım atılmadı
30.06.2018 08:44 GÜNCEL
Fikirtepe’deki ‘çadır kent’te haklarını geri almak için bekleyen yurttaşlar, yetkililerin kendilerini ziyaret ettiğini ama somut bir adım atılmadığını belirtiyor

YAĞMUR ÖZTÜRK

İstanbul Fikirtepe’de kentsel dönüşüm sebebiyle evinden çıkartılan ve anlaştığı firmanın projeyi tamamlamaması sebebiyle sokakta kalan arsa sahiplerinin mağduriyeti devam ediyor. Kira desteği de kesilince, asgari ücret dışında geliri olmayan iki çocuklu bir aile çadırda yaşamaya başlamış, diğer mağdurların da destek vermesiyle, Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan boş arsa ‘çadırkent’e dönmüştü. Bugün çadırlı direnişin 19. günü.

‘Yaparız ama...’

24 Haziran seçimlerinden 4 gün önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş ve İstanbul İl Müdürü Av. Veli Böke çadırları ziyaret etmiş ve mağdurları dinlemişti. Arsa sahiplerinden K.B., görüşmeden sonuç alınamadığını aktararak, şöyle konuştu:

“Yetkililer ‘Yapacağım’ dedi, ama 172 tane daire satılmış bu arsadan. ‘Projeden daire satın alanlar geri çekilirse yapacağım’ diyor. Onlar geri çekilmezse müteahhit girmezmiş. O kadar para verdiler, geri çekilirler mi, kim verecek paralarını? Ya devlet ya şirket.”

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Yasin Bektaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın seçimden sonraki ilk Salı’ya randevu verdiğini, fakat toplantıda somut adımlar atılamadığını belirterek, “4 proje için 4 komisyon kurulma kararı alındı. 18 Temmuz’da bilirkişi keşif için gelecek, fizibilite çalışması yapılacak. Avukatlar da arsayı görüp inşaatın durdurulduğunu teyit ettikten sonra hukuki süreç başlatılacak. Bundan sonra da komisyonlarla yapılacak toplantılarda buna göre bir yol haritası çizilecek” dedi.

‘Yetkili yoktu’

Evleri yıkılmadan önce 6 konut sahibi olan ve 50 yıldır orada yaşayan K.B, mağduriyetini şöyle ifade ediyor: “Bizim işimiz zor. Her çıkan diyor ‘Ben yapacağım’. Onlar nasıl yapacak? Bir çimento bile alamıyorlar. Çok maliyetli bir iş bu. Çamura düşünce yol gösteren çok oluyor. Bize yardım için gelenler de şirketi kayırıyor.”
Bir başka mal sahibi C.K. ise, “Onlar bunlar diye bir şey kalmadı artık. Bu projeden ev alanlar da, biz mal sahipleri de hepimiz dolandırıldık” diye konuştu.

‘Maketten aldık’

Projeden maket üzerinden ev satın alan banka emeklisi M.Ş. ise 400 bin TL ödediğini ifade etti ve şöyle devam etti: “Aslında maket üzerinden değil de yapımı bitmiş evlerden görerek satın almak isterdik, ama onlar çok pahalıydı.Yapılsa çok güzel olacaktı. Gelen yetkililer de olumlu konuştu. Bekleyeceğiz.”