Anasayfa SİYASET Çağlayan olabilmek için

Çağlayan olabilmek için

Kimi dönemlerde zamanın hızının, hızın ivmesinin göreceliliği gözle görülebilir; öyle zaman aralıkları olur ki on güne yüz gün sığar. Öyle anlarda yıldızlar parlar, karanlık ansızın bir şimşekle aydınlanır, anlamakta güçlük çektiğiniz bir konu sizin için birdenbire açık, yalın ne yapılacağı belli bir konuya dönüşür.

***


Sevinmeli mi, “geç kaldık, acısını çekeriz hep birlikte” diye karamsarlığın kuyusunda debelenmeyi sürdürmeli mi bilemezsiniz. Böyle zamanlarda satırların arasında bulduğunuz ışıklı cümlelerin değeri artar; çünkü biz aslında “bunca badireye karşın hala aydınlarımız var” diye gururlanması gereken bir kuşaktanız, kimse kalmasın diye darbelerle kurutulmuş, çölleştirilmiş bir ülkenin çocuklarıyız biz.

***

O dağdağalı günlerin sıkıntıları içinde kendimizi eğitmeye çalışırken yalnız olmadığımızı görürdük; sevincimizi saklı bir gülümsemenin içine hapsetmemiz bundandır. İşte ben de Korkut Boratav Hoca’nın BirGün Pazar’daki (2 Aralık) söyleşisi bu nedenle çok okunsun istedim.

***

Çünkü diyordu ki Korkut Hoca, “muhalefet farklı yataklardan gelip bir çağlayana dönüşmeli.” Bu başlığın altında, zamanın hızına, ivmesi artmış eylemine denk düşen bir analizin yer aldığını görünce de yanılmadığımı mutlulukla gördüm. Korkut Hoca’nın saptamalarından birisi son günlerde gündemden düşmeyen karamsar yorumlara yol açan popülizmle ilgilidir.

***

“Popülizm terimi egemen sınıflar için iki açıdan işlevsel olmuştur. Düzen karşıtı sosyalist muhalefetin önemsizleştirilmesi; neofaşist akımlara saygınlık kazandırılması.” Bu nedenle sola saldırı artıyor; krizin vereceği kalıcı hasarın ölümcül olabileceğini gören devletlerin, uluslararası CEO’ların neofaşist akımları destekleme, parlamentolarda yer almalarına katlanma politikaları güç kazanıyor.

***

Ama bir yandan da kitleler sokaklara iniyor, Kıta Avrupa’sının devrimci birikimiyle öne çıkmış ülkesi Fransa’da yığınların kendiliğinden eylemi Macron iktidarını sarsacak ölçülere ulaştı. Faşistlerin hoşnutsuz kitleyi yönlendirme çabaları da boşa çıkacağa benziyor. Çünkü kitlesel eylemin hedefi doğrudan Korkut Hoca’nın tanımıyla “sermayenin en parazit katmanı olan Finans kapital”e yönelmiştir.

***

Bizde ise durum biraz daha farklıdır. İktidarın amaçlarına ulaştığına dikkat çeken Boratav Hoca, “belli ‘özgürlük alanları’ hala var olduğu için çoğumuz bunun farkında değiliz. Bu alanların giderek daralmasına insanlar alışmakta; farkında olmadan uyum sağlamaktadırlar” diyor. Bunu kolaylaştıran temel eğilim ise popülizmin etkisidir. “Özgürlük alanlarını” rejimin kendisi sanmak, faşist akımların varlığını kaçınılmaz saymak, nedenselliğe bağlamak popülizmin büyük tuzağıdır.

***

Gecikmiş yanıtımız, “farklı yataklardan gelip çağlayana dönüşecek bir muhalefetse”, muhalefetin itici gücü olma görevi de Sol’a düşer. Bunun için bir tür skolastik tartışmayı, tarih hesaplaşmasını bir yana bırakıp somut durumu, nereye varılabileceğini, nasıl bir güncel programla karşılık vermek gerektiğini, gelecekle ilgili planı, programı tartışmanın, birlik meselesini bunların üzerine oturtmanın zamanı gelmiştir.

***

Bu teoriyi bir yana bırakalım demek değildir; hatta “ölüm sancıları çekerken insanlığı mahvetmekte olan kapitalizme ve emperyalizme” karşı çıkabilmek için teorinin zamanın görevleriyle yüzleşmesi gibi büyük bir amacı da önümüze koyar.
Önemli olan arabayı atın önüne koşmamaktır. Zamanın hızı, hızın ivmesi görecelidir. Geçip gittiğinde ona gerilerden bakmak, hayıflanmak da mümkündür.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

Sonraki haber