-Reklam-
Anasayfa SİYASET Çağlayan olabilmek için

Çağlayan olabilmek için

Kimi dönemlerde zamanın hızının, hızın ivmesinin göreceliliği gözle görülebilir; öyle zaman aralıkları olur ki on güne yüz gün sığar. Öyle anlarda yıldızlar parlar, karanlık ansızın bir şimşekle aydınlanır, anlamakta güçlük çektiğiniz bir konu sizin için birdenbire açık, yalın ne yapılacağı belli bir konuya dönüşür.

***


Sevinmeli mi, “geç kaldık, acısını çekeriz hep birlikte” diye karamsarlığın kuyusunda debelenmeyi sürdürmeli mi bilemezsiniz. Böyle zamanlarda satırların arasında bulduğunuz ışıklı cümlelerin değeri artar; çünkü biz aslında “bunca badireye karşın hala aydınlarımız var” diye gururlanması gereken bir kuşaktanız, kimse kalmasın diye darbelerle kurutulmuş, çölleştirilmiş bir ülkenin çocuklarıyız biz.

***

O dağdağalı günlerin sıkıntıları içinde kendimizi eğitmeye çalışırken yalnız olmadığımızı görürdük; sevincimizi saklı bir gülümsemenin içine hapsetmemiz bundandır. İşte ben de Korkut Boratav Hoca’nın BirGün Pazar’daki (2 Aralık) söyleşisi bu nedenle çok okunsun istedim.

***

Çünkü diyordu ki Korkut Hoca, “muhalefet farklı yataklardan gelip bir çağlayana dönüşmeli.” Bu başlığın altında, zamanın hızına, ivmesi artmış eylemine denk düşen bir analizin yer aldığını görünce de yanılmadığımı mutlulukla gördüm. Korkut Hoca’nın saptamalarından birisi son günlerde gündemden düşmeyen karamsar yorumlara yol açan popülizmle ilgilidir.

***

“Popülizm terimi egemen sınıflar için iki açıdan işlevsel olmuştur. Düzen karşıtı sosyalist muhalefetin önemsizleştirilmesi; neofaşist akımlara saygınlık kazandırılması.” Bu nedenle sola saldırı artıyor; krizin vereceği kalıcı hasarın ölümcül olabileceğini gören devletlerin, uluslararası CEO’ların neofaşist akımları destekleme, parlamentolarda yer almalarına katlanma politikaları güç kazanıyor.

***

Ama bir yandan da kitleler sokaklara iniyor, Kıta Avrupa’sının devrimci birikimiyle öne çıkmış ülkesi Fransa’da yığınların kendiliğinden eylemi Macron iktidarını sarsacak ölçülere ulaştı. Faşistlerin hoşnutsuz kitleyi yönlendirme çabaları da boşa çıkacağa benziyor. Çünkü kitlesel eylemin hedefi doğrudan Korkut Hoca’nın tanımıyla “sermayenin en parazit katmanı olan Finans kapital”e yönelmiştir.

***

Bizde ise durum biraz daha farklıdır. İktidarın amaçlarına ulaştığına dikkat çeken Boratav Hoca, “belli ‘özgürlük alanları’ hala var olduğu için çoğumuz bunun farkında değiliz. Bu alanların giderek daralmasına insanlar alışmakta; farkında olmadan uyum sağlamaktadırlar” diyor. Bunu kolaylaştıran temel eğilim ise popülizmin etkisidir. “Özgürlük alanlarını” rejimin kendisi sanmak, faşist akımların varlığını kaçınılmaz saymak, nedenselliğe bağlamak popülizmin büyük tuzağıdır.

***

Gecikmiş yanıtımız, “farklı yataklardan gelip çağlayana dönüşecek bir muhalefetse”, muhalefetin itici gücü olma görevi de Sol’a düşer. Bunun için bir tür skolastik tartışmayı, tarih hesaplaşmasını bir yana bırakıp somut durumu, nereye varılabileceğini, nasıl bir güncel programla karşılık vermek gerektiğini, gelecekle ilgili planı, programı tartışmanın, birlik meselesini bunların üzerine oturtmanın zamanı gelmiştir.

***

Bu teoriyi bir yana bırakalım demek değildir; hatta “ölüm sancıları çekerken insanlığı mahvetmekte olan kapitalizme ve emperyalizme” karşı çıkabilmek için teorinin zamanın görevleriyle yüzleşmesi gibi büyük bir amacı da önümüze koyar.
Önemli olan arabayı atın önüne koşmamaktır. Zamanın hızı, hızın ivmesi görecelidir. Geçip gittiğinde ona gerilerden bakmak, hayıflanmak da mümkündür.


- Reklam -

SON HABERLER

Biri evde, biri hacda, biri Kuran kursunda: Müftünün karmaşık aşk ilişkisi

Hatay’ın bir ilçesinde görev yapan müftü, dört ayrı kadınla yaşadığı ilişkinin ardından...

Türkiye, Rusya ve İran’dan ABD’ye kınama

Türkiye, Rusya ve İran, Suriye konulu toplantısının sonuç bildirgesinde, ABD'nin Golan Tepeleri...

Küçükçekmece’de kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan zanlı tutuklandı

Küçükçekmece Kanarya Mahallesi'nde 5 yaşındaki kız çocuğa cinsel istismarda bulunan Pakistan uyruklu...

“İşçiler için daha adil bir Avrupa”

Belçika'nın başkenti Brüksel'de binlerce işçi, ücretlerin ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebiyle eylem...

Rabia Naz soruşturmasında “dosyaya erişim yasağı” kararı

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada savcılığın talebi üzerine mahkeme tarafından...

Atölye ve sergi konsepti bir arada

Türkiye’de ilk kez atölye ve sergi konsepti, bir mekana taşınıyor. Sanatçının üretim...

“AKP’nin kısıtlı seçmen itirazları bir bir çöküyor”

AKP'nin seçim sonrasında yaptığı itirazlara ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Özgür...

Balıkesir’de iki öğrencisini taciz eden öğretmen tutuklandı

İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun cinsel saldırıya uğraması henüz gündemdeyken, bir skandal...

Fransa’da Sarı Yeleklilere yönelik polis şiddetine 220 adli soruşturma

Fransa İçişleri Bakanı Castaner, Ulusal Polis Soruşturma Birimi'nin (IGPN), polisin Sarı Yeleklilerin...

İlave TV muhabirine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Seçim döneminde yaptığı sokak röportajlarıyla yurttaşın tepkisini, derdini aktaran İlave TV muhabiri...

Sonraki haber