Çağlayan Sarraf dosyasına sanık olarak eklendi
07.09.2017 09:17 GÜNCEL
Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından dava açıldı

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF - WASHINGTON

Eski Bakan Zafer Çağlayan, ABD’de İran’a karşı yaptırımları delmek suçundan 75 yılla yargılanan Rıza Sarraf dosyasına sanık olarak eklendi. İddianameye eklenen isimler arasında Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan ve Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan’ın yanı sıra Sarraf’ın çalışanlarından Abdullah Happani de bulunuyor. Böylece aynı dava dosyasında bulunanların sayısı dokuza yükseldi. Bu dokuz isim ABD’nin İran’a ekonomik yaptırımlarını delmek, ABD’yi aldatmak, bankaları dolandırmak ve para aklamakla suçlanıyor.

New York Güney Bölge Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, sanıklar “İran hükümeti için yapılan uluslararası para transferleri konusunda ABD hükümetine yalan söylemek ve ABD Finansal Sistemini planı gizlemek için ödenen rüşvetleri aklamak”la suçlandı.

Açıklamada, 19 Mart 2016’da yakalanan Sarraf ile 27 Mart 2017’de yakalanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın 30 Ekim’de hakim karşısına çıkarak esastan yargılanacağı hatırlatılırken, Çağlayan, Aslan ve Balkan’ın içinde bulunduğu yedi kişinin "kaçak" olduğu notu düşüldü.

İran’a yönelik uluslararası yaptırımları delmek için yapılan planda büyük ölçüde Halkbank’ın (İddianamede Türk Bankası-1 diye geçiyor) kullanıldığı iddia edilen iddianamede Çağlayan’la ilgili şu suçlamalar yer aldı: “Çağlayan Ekonomi Bakanı olduğu dönemde, İran hükümetine hizmet vermek ve bu hizmetleri ABD’den saklamak için yapılan planın hasılatından, 10 milyonlarca dolar değerinde rüşveti nakit ve mücevher olarak aldı. Çağlayan, planın diğer üyelerini aldatıcı para transferleriyle ilgilenmeleri için yönlendirdi, planı uygulamak için diğer üyelerin attığı adımları onayladı ve planı rakiplerden ve incelemelerden korudu.”

İddianame’de Süleyman Aslan için ise şu ifadeler yer aldı: “Sanık Süleyman Aslan, Türk Bankası -1’in genel müdürüyken, planın hasılatından on milyonlarca doları, İran hükümetine hizmet vermek ve bu hizmetleri ABD’li regülatörlerden saklamak için nakit olarak rüşvet aldı. Türk Bankası-1 ABD’nin yaptırımlarına maruz kalmadan İran hükümetine milyarlarca dolar değerinde hizmeti sağlayabilsin diye, Aslan, ABD Hazine Bakanlığı’ndan yetkililerle toplantılarında ve görüşmelerinde bu para transferlerinin içeriğini gizledi.”

Sarraf’ın dava dosyasına 2016’nın Mayıs ayında eklenen deliller arasında Zafer Çağlayan’ın Sarraf’tan rüşvet olarak aldığı iddia edilen 300 bin İsviçre Frankı değerindeki saat dikkat çekiyordu.