Anasayfa YAŞAM Cahillik çok güzel, gelsene

Cahillik çok güzel, gelsene

Yeni eğitim sistemi yenilendi. Eskisinin biraz değişiği gibi. TEOG vardı, şimdi yok. Yetkili amirimiz istemediğini söyledi. Zart iki günde TEOG’u da paketledik. Peki gençlerimiz neleri nasıl öğrenseler iyi olur? Çünkü artık okula mokula gerek yok. Ya zaten eskiden okul yoktu, insanlar bi şekilde yaşıyordu. Şimdi bi şeyler öğreneceğiz de ne olacak, değil mi? İşte bu yüzden sizin için biraz bilgi topladım. Bu bilgiler ışığında hayata bakarsanız ülkemizde gelecek sizin eseriniz olabilir. Cahil nesiller cahil hayatlarla mümkün. Bir de hiçbir şeyi bilmeyince insan nasıl rahat ediyor anlatamam. Gelin biraz genel kültür sahibi olalım.


Güneş nedir: Güneş en büyük yıldızdır. Olduğu yerde durur. Doğalgazla çalışır ama fatura vermez. Semt onun ama ev kiradır. Güneşe çıplak gözle bakmak haramdır. Güneşe giyinik gözle bakmanız da pek iyi değildir. Güneş olmasa da olurdu ama işte var, gündüzler güneşli, geceler güneşsiz olur. Çünkü geceleri fazla yakmasın diye kozmik bir kapıcı güneşi kısar. Güneş bazen haplanır ve kafayı bulur, buna da güneş patlaması denir.

Dünya: Dünya dümdüzdür. En ortasında bizim memleketimiz vardır. Bizim memleketimiz de dümdüzdür. Ağrı Dağı’nın eteklerinin altına bakmak isteyenler cezalandırılır. Dünya bir öküzün boynuzlarında durmasına rağmen, bizim memleket ofis koltuğundadır, rahattır. Dünyada herkes bizim kötülüğümüzü istemektedir, o yüzden dünyayı çok da şey etmemek lazım. Nedense bütün sevdiğimiz, beğendiğimiz her şey, herkes dünyada yaşamıştır.

Demokrasi: Demokrasi koca bir yalandır. Paso yalanır durur. Demokrasinin en güzeli bizim ülkede yenir. Gerek limitsiz gözaltı, gerek keyfi tutuklama, gerekse ne gerekiyorsa bizde var. Gaz mı istedin? Al doyasıya buyur. Sonuçta en önemli şey güvenliktir. Özgürlükler de demokraside bir yere kadardır. Sonuçta burası ahır değil, herkesin her isteğine he desek bizim otoritemizin ne önemi kalacak. O yüzden elimizde demokrasinin odundan Haydar’ı, dolaşırız ilden ile, ilçeden ilçeye.

Gençlik: Gençlik alından öpüp gider. Siz de belki gençliğinizi boşa yaşadınız, belki de boşa yaşayacaksınız. O yüzden çok da şey etmemek lazım. Gençliğin elinden her şeyi alacaksın ki, gençliğinin değerini bilsin. İnternet mi? Keseriz hemen canım ne olacak? Vikipedya, Tivitır falan filan bunlar hep gençlerimizin kafasını karıştıran saçmalıklar. O yüzden gençlerimizin eğitimi bizim için çok önemlidir. Gerektiği kadar eğitmezseniz kimse hiçbir şeyi bilemez. E haliyle de sorgulamaz. ‘Hacı naaptın ya?’ diyen değil ‘Büyük oyunu gördün’ diyen nesil en büyük hayalimizdir. En büyük oyun da budur zaten. Hayatlarla oynarız. Hayat bizim için bir sayıdır. Hayat ne kadar değersizse, otorite o kadar güçlüdür. Bizim masada sürekli masa kazanır. Kırmızıya oynayamazsınız. Kımızıyı da yasakladık az önce. Ha bir de çimlere basmak da yasak. Sonuçta dünyada hiçbir insan gibi insan çimlere basmaz. Gençlerimizin genç gibi değil adam gibi olması lazımdır. Adam var adam gibi adam var.

Sanat: Sanat bizim için led’dir. Her yeri sanatla donatmak en sevdiğimiz şeydir. Led uygarlık göstergesidir. Arada bazen pavyona da dönüştürdüğümüz şehirlerimiz olsa da biraz eğlenceden kimseye zarar gelmez. Işıl ışıl her yer, her yer sanki pavyon. Bu seferki iyiymiş Merih Başgan, bi sonrakine dinozoru az koy… Sanat dinozordur, sanat açılamayan parklardır, sanat yasaklı olduğu zaman tadı daha iyi çıkar.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,005AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan başkanlık mı istiyor?

Bizim başkanlık sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamak için YSK’nın İstanbul seçimi ile ilgili gerekçeli...

Yeni bir Nevin Yıldırım vakası daha

Isparta, Yalvaç’ta kendisine tecavüz eden Nurettin Gider'i av tüfeği ile öldürüp başını...

Sınır vizyonda: İnsanlar, insansılar ve hayvanlar

İki ülke arasındaki hayali çizgidir sınır. Bizle ötekileri ayırır. Ama başka sınırlar...

Leyton Orient FC: Amatör futbol candır

Leyton Orient FC… Londra’nın Fulham’dan sonra en eski takımı, 117 seneden sonra 2016-17...

İmamoğlu: İBB’de kibir ve partizanlık üzerine kurulu bir düzen var

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Mağluptur bu 
yolda galip!

Yunis AlaçamSüper Lig’de geçen hafta Başakşehir’i yenerek...

Erdoğan: Bizim literatürümüzde UBER diye bir şey yoktur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da esnaf ve sanatkarlar ile bir araya...

Endonezya’da Agung Yanardağı’nda patlama

Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Agung Yanardağı'nda patlama meydana geldi.

İptal oyu veren YSK üyesinin eşi AKP aday adayı çıktı

İBB seçimlerinin iptali yönünde oy kullanan YSK üyesi İlhan Hanağası'nın eşi Avukat...

Selçuk Kozağaçlı’ya ‘Lawyers For Lawyers’ ödülü

‘Lawyers For Lawyers’ ödülü tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya...

Sonraki haber