Anasayfa ARŞİV Cami avlusu İsveç

Cami avlusu İsveç

“Haftada en az 3-4 çocuk, binanın önündeki otoparka bırakılıyor. Sabah işe geldiğimizde, çocukları, soğuktan titrerken otoparkın ortasında buluyoruz. Onları içeri alıp ısıtıyoruz, doyuruyoruz. Ön sağlık kontrolünden geçiriyoruz. Çocuklar genelde aç, çok yorgun ve tükenmiş oluyor. Binanın içine küçük bir yatakhane de yaptık. Bunlar, çocuk. Biz, birilerinin çocuklarını emanet almış oluyoruz. Bu çocuklara, bir olanak sağlanıp onlar hakkında bir karar çıkana kadar, onlara çok iyi bakmamız gerekiyor. Yine de bütün belediyelerin bizim gibi düşünüp düşünmediğinden emin değilim. ”
Gävla Belediyesi’deki göçmen bürosunun şefi Carina’nın yukarıda anlattığı çocuklar, İsveç’e insan tacirlerinin kaçak yollardan soktuğu mülteci çocuklar. Çocukların anne ve babaları yanlarında değil. Onlar, aileleri tarafından, Avrupa’da daha iyi yaşam koşullarına kavuşmaları için, insan kaçakçılığı yapan çetelere teslim edilmiş. Bu çeteler, büyük paralar karşılığında, 18 yaşının altındaki bu küçük insanları, Avrupa’ya sokmuş. Ülkelerinden, ailelerinden kilometrelerce uzaktaki göçmen çocukların tehlikeli yolculuğu, şansları yaver gidenler için Gävla’daki bu otoparkta, arabalardan atılarak bitiyor.
İsveç’teki çeşitli belediyelerde, göçmen bürolarının önüne bırakılan çocukların sayısı katlanarak artıyor. 2005’te 18 yaşının altında, annesi babası yanında olmayan, ülkenin çeşitli yerlerinde yetkililerce bulunan, göçmen sayısı 400 iken, bu sayı, 2008’de 1500’e yükselmiş. Bu yılsonunda, yalnız mülteci çocuk sayısının 2500’ün üzerine çıkması bekleniyor. Ne göçmen bürosu çalışanları, ne de İsveç Ulusal Suç Polisi, mülteci çocukları İsveç’e getiren çeteleri bulabilmiş değil.
Çocukların geldiği ülkeler arasında son yıllarda Afganistan ve Somali ilk sırada yer alıyor. Mülteci çocukların en büyük ortak noktası, hiçbirinin başlarından geçenleri yetkililere anlatmaması. İsveç ve Avrupa Birliği polisinin raporları, bu çocukların büyük çoğunluğunun bir şekilde önce Türkiye’ye getirildiği, oradan deniz yoluyla Yunanistan’a ardından arabalarla ve kamyonlarla iç Avrupa’ya geçirildikleri yönünde. Bu uzun yolculuğun süresi, varılacak yere göre değişiyor. Çeteler, çocukların ailelerinden 2 bin ila 15 bin Avro arasında değişen paralar alıyorlar. Aileler, çocuklarının hayatını tehlikeye attıklarını biliyorlar. Çünkü yaşadıkları ülkede çocukları için bir gelecek görmüyorlar. Onlar için en iyisini isteyen anne babalar, evlatlarını bir daha hiç görmemeyi göze alarak onları yasa dışı insanların eline teslim edebiliyor. Yaşanacak her şeyin ‘evden’ daha iyi olduğuna inanıyorlar.
17 yaşındaki Davut Ali Duale, Somali’den İsveç’e üç ay önce gelmiş. Şimdi İsveç’te yaptığı sığınma talebinin yanıtını bekliyor. Davut’un babası ölünce, amcası aileden en azından bir çocuğun kurtulması için tacirleri bulmuş. Ödemeyi yapmış ve Davut, geride annesiyle beş kardeşini bırakarak yola çıkmış. Somali’den ayrıldığından beri ailesiyle hiç kontağı olmamış. İsveç’e vardığını ve iyi olduğunu onlara henüz söyleyememiş. Davut, belki çok uzun bir süre daha “Anne, ben iyiyim” haberini ulaştıramayacak. Onun gibi binlerce çocuk hakkında İsveçli yetkililer yapılacak incelemelerin sonun da bir karar verecekler. Çocukların bir kısmı İsveç’te kalacak, bir kısmı da uçağa bindirilip evlerine geri gönderilecek. Yetkililerin buna, neye göre karar verdikleri bir çeşit muamma. Gävla Göçmen Bürosu yatakhanesinin, geçici bir süre için misafir ettiği, yalnız göçmen çocuklar ise kararlarını çoktan vermişler. Yatakhanenin tahta ranzalarına kazınmış ve üstü çizilmiş bir isim yazılı ‘Bush’.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Motorine 29 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına bu gece...

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Yandaş Cem Küçük: Rabia Naz olayı örtülmüştür

Yandaş gazeteci Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında "Rabia Naz olayı örtülmüştür....

DSP Genel Başkanı Aksakal: İmamoğlu’nu tebrik ediyorum

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucuna ilişkin açıklama...

Ali İhsan Varol: Senin gibi bir satılmış şimdiye kadar 806.415 defa pişman olmuştur

23 Haziran İBB seçimlerinden sonra dikkat çeken bir paylaşım da Ali İhsan...

Haluk Levent, ‘Ekrem İmamoğlu’ anısını paylaştı: Seçim bitti, artık yazabilirim

Sanatçı Haluk Levent, dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu ile...

Sonraki haber