-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Can Dündar'a silahlı saldırıda karar açıklandı

Can Dündar’a silahlı saldırıda karar açıklandı

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, 6 Mayıs 2016’da İstanbul Adalet Sarayı önünde ateş açan ve NTV muhabiri Yağız Şenkal’ın yaralanmasına neden olan Murat Şahin’in aralarında bulunduğu 3 sanık hakkında karar çıktı. Mahkeme, silahla yaralama suçundan Murat Şahin’i 4 bin 500 lira para cezasına çarptırdı. Sanık Şahin, “Ruhsatsız silah taşıma” suçundan da 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezası ile cezalandırıldı. Diğer sanıklar Habip Ergün Celep ve Sabri Boyacı ise beraat etti.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Murat Şahin ve şikayetçi Yağız Şenkal katıldı. Şikayetçi Can Dündar’ı ise avukatları temsil etti.

“ŞİKAYETÇİYİM”

Şikayetçi Yağız Şenkal, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek cezalandırılmasını talep etti. Dündar’ın avukatları da sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

BERAATİNİ İSTEDİ

Sanık Murat Şahin, önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek “Can Dündar’ın avukatlarının duruşmaya katılmaları şüphe uyandırmaktadır. Beraatimi isterim” dedi. Sanık Şahin son sözünde ise “Sanık olarak duruşmaya katılıp burada bulunuyorsam katılanın da (Can Dündar) Türkiye Cumhuriyetine karşı eyleminden dolayı cezalandırılmasını ve beraatimi istiyorum” dedi.

SİLAHLA YARALAMA SUÇUNDAN 4 BİN 500 TL ADLİ PARA CEZASI

Mahkeme, sanık Murat Şahin’in, Can Dündar’a karşı hakaret suçundan davasının ayrılmasına hükmetti. Sanık Murat Şahin’in, Yağız Şenkal’ı kasten yaralama, Can Dündar’a kasten yaralamaya teşebbüs suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması için dava açıldığı belirtilen kararda, sanığın eyleminin bir bütün halinde silahla yaralama suçunu oluşturduğu, sanığın tamamlanan yaralama eyleminin yanı sıra teşebbüs aşamasında kalan eylemi nedeniyle ayrıca cezalandırılamayacağı anlatıldı. Mahkeme bu nedenle sanık Şahin’e, sanığın kişiliği, suçun işleniş şekli, meydana gelen zarar, kastın ağırlığını dikkate alarak ve iyi hal indirimi uygulayarak 4 bin 500 TL adli para cezası verdi. Sanığın daha önce hakkında başka suçtan hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verildiğinden, hükmün açıklanması geri bırakılmadı.

“Silahla tehdit” suçundan beraatine karar verilen sanık Şahin’e “Ruhsatsız silah taşıma” suçundan da 10 ay hapis ve 500 lira adli para cezası verildi.

İKİ SANIĞA BERAAT

Sanıklar Sabri Boyacı ve Habip Ergün Celep, “Tehdit”, “Silahla yaralamaya teşebbüs”, “6136 sayılı yasaya muhalefet” suçlarından yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verildi.

KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Duruşmadan sonra şikayetçi Yağız Şenkal, olayda bacağından yaralandığını ve defalarca hastaneye gidip gelmek zorunda kaldığını belirterek, “Adliye önünde birinin vurulmasını bedeli 4 bin 500 TL. Hastane masrafı bile daha çok tuttu” diyerek karara tepki gösterdi.

CAN DÜNDAR’DAN KARARA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Gazeteci Can Dündar, mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Dündar, “Adliye önündeki silahlı saldırı davası sonuçlandı. Türkiye’de bir gazeteciye silah sıkmanın cezası nedir? BERAAT. Ya saldırgan, yanlışlıkla diğerini yaraladıysa? 4500 TL. (“Durumu yok” diye onu da 20 taksite bölmüş) Tek ceza alan, kocasını kurtaran kadın. Ölmemiz mi gerekiyordu?” diyerek mahkemenin kararına tepki gösterdi.

“Bu karar, gazeteciye silah sıkana takılmış bir madalyadır” diyen Dündar, “Ve sıkacak olanlara destek mesajı: ‘Çekinmeyin. Devlet arkanızda.'” paylaşımında bulundu.

Can Dündar’ın Twitter hesabından karara ilişkin paylaşımı şöyle:

can-dundar-a-silahli-saldirida-karar-aciklandi-516005-1.

- Reklam -

SON HABERLER

Hayvanların öldürülmesini yürüyüşle protesto ettiler

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde toplu hayvan öldürülmelerini protesto etmek için Tekirdağ'daki hayvanseverler birlikte...

Bahçeli’den saldırıyı destekleyici açıklama

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Antalya dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli, CHP...

Musa, 1 puanı çağırdı

Başakşehir, ligin en iyi takımlarından birisini evinde konuk ettiği kritik maçta 1...

Öztrak: Bu saldırının azmettiricileri bellidir

CHP Sözcüsü Faik Öztrak Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi

Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef alan saldırı sonrası 6 saldırganın...

Ayvalık’ta zeytin ve meyve ağaçları yandı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, zeytin ve meyve ağaçlarının bulunduğu ormanlıkta çıkan yangında, 6...

Kılıçdaroğlu’na cenazede saldırı

Hakkari’de yaşamını yitiren asker Yener Kırıkçı’nın Ankara'daki cenaze töreninin ardından olaylar çıktı....

Adana’da ‘tüpçü’ diyene de ‘hırsız’ diyene de kapıyı açıyorlar

Adana'da hırsızlık olaylarına karşı bilinçlendirme çalışması yapan polis ekipleri kendilerini "tüpçü" olarak...

Palandöken Barajı’nın boru hattı patladı, Erzurum susuz kaldı

Erzurum'un içme suyu ihtiyacını karşılayan Palandöken Barajı'nın boru hattında meydana gelen patlama...

AKP’den İYİ Parti’ye geçen belediyede 41 bin 155 TL höşmerim borcu

AKP’den İYİ Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu...

Sonraki haber