Can Dündar'ın evini satın alan avukatlara dava açıldı
06.02.2018 14:18 GÜNCEL
Avukatlar Sönmez Ahi, Bekir Mustafa Yılmaz, Atilla Tarık Çilekçi ve Faruk Öksüz'ün "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5'er yıldan 15'er yıla kadar hapsi talep edildi.

MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında, aralarında Can Dündar'ın Ankara'daki villasını satın aldıkları öne sürülen Bekir Mustafa Yılmaz ve aynı hukuk bürosunda çalışan Sönmez Ahi'nin de aralarında bulunduğu 4 avukat hakkında “Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin haberlerin Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanması soruşturması sırasında 2015 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bir telefon ihbar yapıldığı ve avukatlar Atilla Tarık Çilekçi, Faruk Öksüz ve Sönmez Ahi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile ilişkilerinin olduğunun öne sürüldüğü belirtildi. Emniyetin yaptığı çalışmalarda 2013 Eylül ayında Can Dündar'ın Ankara Karakusunlar Mahallesi'nde bulunan villasını satışa çıkarmasına rağmen satamadığı, 29 Mayıs 2015 tarihinde MİT TIR'larının durdurulması ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan görüntülerden kısa bir süre sonra 25 Haziran 2015 tarihinde bu konutun tapu kayıtlarına göre 1 milyon 500 bin TL bedelle avukat Bekir Mustafa Yılmaz'a satıldığı belirtildi.

VİLLANIN ALIMI KONUSUNDA BİRLİKTE HAREKET ETTİLER

İddianamede Bekir Mustafa Yılmaz ve Sönmez Ahi'nin aynı hukuk bürosunda çalıştıkları, Can Dündar'a ait villanın alımı konusunda birlikte hareket ettikleri kaydedildi. Ayrıca avukat Sönmez Ahi'nin MİT TIR'larının durdurulması davası sanıklarından eski Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun avukatı olduğu ve MİT'e ait TIR'ların durdurulmasından sonraki süreçte sık telefon irtibatlarının bulunduğu da iddianamede yer aldı. Atilla Tarık Çilekçi'nin ise Sönmez Ahi'nin bacanağı olduğu, Çilekçi'nin Fetullah Gülen'in yakınında bulunan kişiler arasında olduğu, ihbarlarda geçen FETÖ örgütü ile iltisaklı olduğu belirtilen Aydınlı Grup ile bağlantılarının bulunduğu ifade edildi.

BYLOCK ÇIKTI

İddianameye göre avukat Atilla Tarık Çilekçi'nin hakkındaki ihbara göre gizli örgüt toplantılarına katılması, küçüklüğünden beri örgüt içinde yer alması, örgüt liderinin yakınında bulunması, hakim, savcı ve emniyet mensuplarıyla irtibatlı olarak davalar ile ilgili görüşmesi, örgüt üyelerinin gezilerini ve seminerlerini organize etmesi, örgüt liderinin bizzat görüşmek için şüpheliyi çağırması, örgüt avukatlarının şüpheliden aldıkları talimatla Yargıtay ve Danıştay'da davaları takip ettikleri anlatıldı. Ayrıca Çilekçi'nin açık kaynaklarda örgüt lideri ile görüntülerinin bulunması, kendisinin İstanbul'da, bacanağı Sönmez Ahi'nin Ankara'da faaliyet göstererek koordineyi sağlaması, ifadesinde 17/25 Aralık sonrası yapının amacını anladığını, örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer almadığını beyan etmesine rağmen, o tarihten sonra örgüt üyelerine has programı kullanması, ayrıca ifadesinde Fetullah Gülen'in dini içerikli notlarının Bylock ile kendisine gönderildiğini beyan etmesi, örgüt liderinin görüntülerini saklamaya devam etmesi ve ihbarlarda belirtildiği gibi kendisinin Ömer olarak tanındığını kabul etmesi dikkate alınarak atılı suçu işlediği belirtildi.

CELEPOĞLU'NUN AVUKATI

İfadesinde 2013 yılı Ağustos ayından itibaren Genelkurmay Başkanlığı sandığının sözleşmeli avukatı olduğunu söyleyen Sönmez Ahi'nin ihbara göre Ankara'da 'abi'lik yapması ve Zekeriya Öz ile irtibatlı olması, Bankasya'da hesabının bulunması, mali raporlara göre örgütle ilişkisi olduğundan bahisle haklarında işlem yapılan kişilerle, yurtdışı Gülenist kuruluş olarak bilinen kuruluşlara para gönderen kişilerle parasal ilişkisinin bulunması, MİT TIR'larının durdurulması olayında kilit rol oynayan Hamza Celepoğlu'nun avukatlığını yapması, Can Dündar'ın uzun süre satamadığı gayrimenkulünü, resmi işlemlerde ortağı olan diğer Bekir Mustafa Yılmaz'ın adı geçmesine ve ifadesinde hadiseyi sonradan öğrendiğini beyan etmesine rağmen, tape kaydına göre Bekir Mustafa Yılmaz ile beraber alması değerlendirilerek örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer aldığı ve örgütün amacı doğrultusunda hareket ettiği anlatıldı.

DÜNDAR'IN VİLLASINI SATIN ALDI

Bekir Mustafa Yılmaz'ın yurtdışı Gülenist kuruluş olarak bilinen kuruluşlara para gönderen kişilerle parasal ilişkisinin bulunması, aramalarda ele geçirilen Iphone marka cep telefonunda Bylock tanıtıcı isminin bulunması ancak programlarda bulunmaması, buna göre programın silinmiş olabileceği, tespit edilemeyen bir hatla bylock kullanmış olabileceğinin değerlendirildiği, Ankara'daki çatı soruşturmasında ismi geçen bazı kişilerle irtibatlı olması, Atilla Tarık Çilekçi ile irtibatlı olması ve Sönmez Ahi'nin de ortağı olması atılı suçu işlediği belirtildi. Ayrıca Can Dündar'ın uzun süre satamadığı gayrimenkulünü, resmi işlemlerde kendi adı geçmesine rağmen diğer Sönmez Ahi ile beraber alarak örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde yer aldığı ve örgütün amacı doğrultusunda hareket ettiği ifade edildi.

"AVUKAT ABİ" İDDİASI

Faruk Öksüz'ün ihbara göre örgüt içerisinde avukat abi olarak yer aldığı, sohbet ve toplantılara katılması, aramalarda ele geçirilen dijital materyallerde örgüt liderinin fotoğraf ve videolarının bulunması, diğer kişilerle irtibatlı olması, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı çatı soruşturmasında ismi geçen kişilerle irtibatlı olması, örgütle ilgisi bulunduğu değerlendirilen şirket ortağı olması, Bylock kullanıcısı olması dikkate alınarak atılı suçu işlediği ileri sürüldü.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAKLAR

FETÖ ile herhangi bir bağlantıları olmadığını belirterek suçlamaları reddedetti. Tutuklu avukat Sönmez Ahi, Bekir Mustafa Yılmaz, Atilla Tarık Çilekçi ve Faruk Öksüz'ün "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5'er yıldan 15'er yıla kadar hapsi talep edildi. Dör t kişi, ağır ceza mahkemesinde önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacaklar.