Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davanın ikinci duruşması sona erdi
01.04.2016 08:37 GÜNCEL

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davanın bugünkü duruşması tamamlandı. Dündar ve Gül'ün yargılanmasına tututuksuz devam edilecek. Mahkeme bundan sonraki duruşma için tarih verdi. Duruşma sonrası adliye koridorlarında sloganlar duyuldu. Can Dündar, savcının bir tutuklama talebi olmadığını ve birleştirme talebi yoluna gidileceğini düşündüğünü söyledi.

Dündar ile Gül 26 Kasım'da tutuklanmış, 92 gün tutuklu kaldıktan sonra Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararıyla 26 Şubat'ta tahliye edilmişlerdi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı “MİT TIR’ları Haberi” ile ilgili olarak İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci defa hakim karşısına çıktı.


MİLLETVEKİLERİ, MESLEKTAŞLARI VE YAKINLARIYLA ADLİYEYE GİRDİ

Can Dündar ve Erdem Gül'ün duruşma öncesi dışarıda yaptıkları açıklamaların ardından CHP'li vekiller Enis Berberoğlu, Mahmut Tanal, İlhan Cihaner, Barış Yarkadaş, HDP'li vekiller Filiz Kerestecioğlu ve Garo Paylan ile Celal Başlangıç, Hasan Cemal, Nilgün Cerrahoğlu, Mete Akyol gibi gazeteciler ve izleyici kalabalığıyla adliyeye girdi.

AVUKAT SAYISI SALON KAPASİTESİYLE SINIRLANDI

Kapalı yapılmasına karar verilen duruşmaya Dündar ve Gül'ün eşleriyle Dündar'ın annesi alındı. Dündar'ın oğlu Ege Dündar ise içeri alınmadı. Ancak avukatlar, oğlunun da içeri alınması için talepte bulundu. Duruşma öncesi yetki belgesi veren 477 avukatın salon dolana kadar duruşmaya alınmasına karar verildi.

DURUŞMA 11.15'DE BAŞLADI. İDDİANAMENİN ÖZETİ OKUNDU

Bu arada CHP'li ve HDP'li milletvekillerinin de bir dizi talebi oldu. CHP'li Barış Yarkadaş, Hilmi Yarayıcı, Tuncay Özkan ve Engin Özkoç'un TBMM'nin Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'nda görev yapmalarını gerekçe göstererek davaya gözlemci olarak katılma talebinde bulundu. 8 CHP'li milletvekili de suçtan zarar gördüklerini belirterek davaya müdahillik talebinde bulundu. 100'ün üzerinde avukatın girebildiği duruşmaya, saat 11.15 sıralarında başlandı. İddianamenin özeti okundu.

VEKİLLERİN TALEPLERİNİN TAMAMINA RET. CAN DÜNDAR'IN OĞLUNUN SALONA GİRİŞİNE KABUL

Talepleri değerlendiren mahkeme Milletvekillerinin taleplerinin tamamını reddetti, Dündar'ın oğlunun salona alınmasını kararlaştırıldı ve duruşmayı 13.30'a erteledi

Erdem Gül, duruşmaya verilen arada Banu Güven'in Periscope yayınında açıklama yaptı.

Gül, milletvekillerinin davayı izleme talebinin neden reddedildiğini anltırken şunları söyledi: "Bizim hükümeti cebren ve şiddetle devirmek gibi bir suçlamamız varmış. Ama Meclis'i devirmek gibi bir suçlamamız yokmuş. Bu nedenle milletvekillerinin talebi kabul edilmemiş" dedi. Açıklamanın ardından Gül "Hadi o halde hep beraber 'AEEEOOÖÖÖĞĞĞĞAAAAAEEE' dedi ve Çağlayan Adliyesi Erdoğan'ın korumalarının çıkarıdığı seslerle yankılandı.

Can Dündar'la Savcı arasında gergin konuşmalar geçti. Konuşmalar şu şekilde;

Savcı: Aslında bir kopuş savunması izledik

Can Dündar: Ne kopuşu?

Savcı: Sonra anlarsınız. Bu eylemi yapanların paralel yapısı üyesi olduğu tespit edildi. Diğer medya gruplarıyla sizin farkınız var siz algı oluşturuyorsunuz. Yasak kararlarına rağmen hangi saik ve motivasyonla haber yaptınız?

Av. Fikret İlkiz: Savcılık sorusunu heyetinizce reddedilmesi gerekirdi.

Can Dündar: Ülkenin Cumhurbaşkanı 'kararları tanımıyorum' diyor; belki biz de buna uyduk ve yayın yasağını tanımadık... Hırsızın koyduğu yayın yasağını tanımıyoruz... Ortada suç varsa yayın yasağı koyanları da suçlarım.

Savcı: Gazetecilik milli güvenliği yoksaymak yargı saygınlığını hiçe saymak hakkını vermez.

Öte yandan Dündar ve Gül’ün Avukatı Akın Atalay da Sanıklar hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı kararının kaldırılmasını talep etti.

DURUŞMA SONA ERDİ, SAVCI, TUTUKLAMA TALEBİNDE BULUNMADI

Savcı Evliya Çalışkan, Can Dündar ve Erdem Gül için tutuklama talebinde bulunmadı.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı davanın bugünkü duruşması tamamlandı. Dündar ve Gül'ün yargılanmasına tututuksuz devam edilecek.

KARAR SONRASI İLK AÇIKLAMA

Duruşma sonrası Can Dündar ve Erdem Gül açıklamalarda bulundu.

Can Dündar, "Savcının bir tutuklama talebi olmadı. henüz belli değil duruşma tarihi belli değil. Bizi başından beri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz.Bu diğer gazetecilerinde davası.Yargılanan gazeteciliktir, savunulan da gazeteciliktir." dedi.

Erdem Gül, "Basın geleneği çok köklü ve eskidir.Bugünkü görüntü geçicidir. Bağımsız yargı gazetecileri adliyeden çıkarılmalıdır." dedi.