Anasayfa GÜNCEL "Can Gürkan'ın tahliye edilmesi yeni katliamların yolunu açmıştır"

“Can Gürkan’ın tahliye edilmesi yeni katliamların yolunu açmıştır”

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybetmesinin faillerinden Can Gürkan’ın tahliye edilmesi ve madencilik yapma yetkisinin iade edilmesi İzmir’de protesto edildi. Hayatını kaybeden madencilerin yakınlarından Çolak, "Can Gürkan düzmece bir kararla tahliye edilmesi ve madencilik yetkisinin iade edilmesi yeni katliamların yolunu açmıştır" dedi.

Soma’da 301 madencinin hayatını kaybetmesinin faillerinden Can Gürkan’ın tahliye edilmesi ve madencilik yapma yetkisinin iade edilmesi İzmir’de yapılan kitlesel basın açıklaması ile protesto edildi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi önünde bir araya gelinerek yapılan kitlesel basın açıklamasına madenci ailelerinin yanı sıra, İzmir Barosu avukatları, Birleşik Haziran Hareketi İzmir Meclisi, HDP İzmir İl yöneticileri, Eğitim-Sen Şube yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

İzmir Barosu başkan Av. Özkan Yücel, Can Gürkan’ın tahliye edilmesi ve madencilik yapma yetkisinin iade edilmesinin vicdanları kanatan bir karar olduğunu belirterek, “Tanıklığımız bakidir. Üstelik bu tanıklığa yargının içine düşürüldüğü felaketi de ekledik. Bilmelisiniz ki; verilen bu karar, gerçeğin üstünü örtmeye yetmeyecektir. Katil hala katil, suç ortakları ise hala ayan beyan ortadadır” dedi.

“KARAR YENİ ÖLÜMLERE DAVETİYE ÇIKARTACAK”

Yücel, “Kararı verenlere de hatırlatmak isteriz. Verdiğiniz kararla, 301 madenciyle beraber onların adalet bekleyen yakınlarını, eşlerini, çocuklarını, kardeşlerini, annelerini ve babalarını da öldürdünüz. Bu karar yeni ölümlere davetiye çıkaracaktır emin olunuz. Çünkü ölüm, yalnızca üzerinize yıkılan tonlarca toprakla, yerin kilometrelerce altında yanıp kavrulmakla gelmiyor. Adaleti ve vicdanı yok sayan kararlar da yeniden ve yeniden öldürüyor insanları” diye konuştu.

“SOMA İÇİN ADALET İSTİYORUZ”

Soma davası avukatlarından Av. Hatice Aslan Atabay da, yoksulların canını kastedenleri koruyan yargı mekanizmasını reddettiklerini kaydederek,  “301 madencinin katillerini ödüllendiren bu karar hükümsüzdür. Soma katliamında tüm sorumlular yargılanıp hak ettikleri cezaları alana kadar mücadelemiz sürecektir. Soma katliamına tanığız. Sermayeden yana saf tutan bu yargı kararına, Soma’da 301 canın katledilmesine ve sorumlularının aklanmasına sessiz kalmayacağız. Kabul etmeyeceğiz. Soma için adalet istiyoruz” dedi.

Van Barosu Başkanı Av. Zülküf Uçar, yargılamanın hukuksuz bir şekilde ilerlediğini belirterek, “Göstermelik cezalar verilmiştir. Bunun sonucu olarak madenin sahibi olan kişi tahliye edildi. Bu olay hepimizin içindeki acıyı daha da büyüttü. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tamamen güçlünün hukuku uygulanıyor. Ülkede ne zaman ki hukuk güçlü kılınır, o zaman biz bu yargılamalardan sonuç alınacağını düşünüyoruz” dedi.

“DAVAYI ÜST MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIZ”

Soma madenci ailelerinden İsmail Çolak ise sorumluların yargılanarak cezalandırılmalarını istediklerini ancak onların tahliye edildiklerini belirterek, “Can Gürkan düzmece bir kararla tahliye edilmesi ve madencilik yetkisinin iade edilmesi yeni katliamların yolunu açmıştır. Biz bugün bu karara itiraz ediyoruz. Kabul etmiyoruz. Bu davayı bir üst mahkemeyi taşıyacağız. Adaleti göçük altından kömür çıkarır gibi çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Soma madenci ailelerinden Gülten Kavas da, 301 madencini hesabının sorulacağını söyledi. Kavas, “ 301 anne, 301 baba, 301 eş, 440 çocuğun hesabı sorulacak. Yeter artık yeter” dedi.

Soma madenci ailelerinden Naciye Kaya, Can Gürkan’ın tahliye edilmesinin kendileri üzdüğünü kaydederek,“ Bu hükümet, bu devlet, bizden canımızı aldı, malımızı aldı. Daha bizden ne istiyor bu hükümet? Biz de bir şey bırakmadı ki” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,989AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Kadın eylemciyi cinsel saldırıya maruz bırakan polisin 5 yıla kadar hapsi isteniyor

Ankara'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği’nin (TAYAD) tutuklu avukatların serbest...

Beylerbeyi’nde yol çöktü

Beylerbeyi Mahallesi, Beylerbeyi Çamlıca Caddesi'nde yol yağışı nedeniyle çöktü.

Hindistan’da yangın çıkan eğitim merkezinde öğrenciler camdan atladı

Hindistan’da bulunan bir eğitim merkezinde yangın çıktı. En az 18 kişinin hayatını...

Asrın Hukuk Bürosu: Vakit kaybetmeden görüşmenin içeriğini paylaşacağız

Asrın Hukuk Bürosu, müvekkilleri Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmenin detaylarına ilişkin kısa süre...

İstanbul Anadolu Adliyesi’ne girişte el konulan eşyalar sergilendi: Samuray kılıcı ve motorlu testere de var

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı girişlerindeki aramalarda el konulan ve aralarında samuray kılıcı...

Brüksel’de iklim krizi protestosu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de merkez tren istasyonu (Gare Central) önünde toplanan binlerce...

Digiturk’un Katarlı patronuna 3,5 milyar dolarlık rüşvet soruşturması

Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain'in ve aynı zamanda Digitürk'ün, beIN Sports'un sahibi...

İBB’den Arda Turan açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’den harcamalar ve borçlar hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklama...

Akar’dan ‘NATO’ mesajı: Görevlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO ile ilgili açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin NATO...

Karikatür paylaşan inşaat işçisine ‘Erdoğan’a hakaret’ten 2 yıl 2 ay hapis cezası

Balıkesir’de inşaat işçiliği yapan Deniz Avcı, Sefer Selvi’nin Evrensel’de yayınlanan bir karikatürü...

Sonraki haber