Can güvenliğine erteleme

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Okul servislerinde ihmal ve güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle birbiri ardına yaşanan kazaların ardından servis araçlarına zorunlu kılınan tedbirler ertelendi. Dün alınan erteleme kararıyla öğrenci taşımaya uygun olmayan servislere güvenlik konusundaki eksikliklerini tamamlamaları için bir yıl ek süre verildi.


İzmir’in Çiğli ilçesinde, kreş servisinde unutulduğu için havasızlıktan yaşamını yitiren üç yaşındaki Alperen’in ölümü ile kamuoyunda tartışmaya açılan servis taşımacılığına ilişkin planlanan önlemler havada kaldı. İçişleri Bakanlığı’nın Eylül 2017’de, “Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı”nda Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de aralarında olduğu altı bakanlık ve üç meslek örgütünün katılımıyla okul servislerine yönelik belirlenen güvenlik tedbirleri askıya alındı.

Servis araçları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle araçlarda her öğrenci ve çocuk için üç noktalı emniyet kemeri ve koruyucu tertibat ile her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurma, iç ve dış kamera sistemi ile 30 gün kayıt yapabilen kayıt cihazı zorunluluğuna ilişkin verilen süre bir yıl uzatıldı. Resmi Gazete’de dün yayımlanan, “Okul Servis Araçlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile servis taşımacılığı yapan şirketlere şart koşulan tüm bu tedbirlerin tamamlanması için belirlenen yeni süre 3 Eylül 2019 olarak güncellendi. Servis araçlarında alınacak tedbirler kapsamında ilk kez 25 Ekim 2017’de yayımlanan yönetmelikte yapılan değişiklikle ayrıca, fabrika çıkışında üzerinde mevzuata uygun renkli cam olan araçlar için getirilen, “İç mekânı gösteren beyaz cam zorunluluğu”na ilişkin süre de 3 Eylül 2020 tarihine kadar uzatıldı.

‘Sorumluluk erteleme kararı alanlarda’
Veliler açısından servislerin, en az eğitim kadar önemli olduğunu söyleyen Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı İlknur Kaya Bahadır, “Sabah çocuklarımızı evden emanet ediyor, akşam sağ salim teslim almayı istiyoruz. Servise binerken, inerken servis içinde, yolda özellikle küçük ve kendini ifade edemeyen çocuklarımız için servis güvenliği daha önemli hale geliyor” diye konuştu. Okulların açılmasına bir ay kala güvenlikten taviz verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Bahadır, “Bu aşamadan sonra servislerde yaşanan herhangi bir olumsuzluğun sorumlusu bu yönetmeliğin uygulamasını erteleme kararı alanlar olacaktır” dedi.

‘Hazırlıklar tamamlanmalıydı’
Bahadır, yetkililerin ancak servislerde yaşanan kazaların ardından harekete geçtiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:
“Geçen eğitim öğretim yılı başında bir çocuğumuzun serviste unutulması ve yine servis kayıtları sırasında servis şirketlerinin okul önündeki silahlı kavgalarında çocukların ve insanların ölmesi yetkilileri harekete geçirmiş, velileri de rahatlatabilecek adımlar atılmıştı. Özellikle servis güvenliği hususunda yerine getirilecek şartlar, okullar açıldığı ve araçlarda düzenleme yapılması için gerekli zaman olmadığı gibi gerekçelerle 2018 yılına ertelenmişti. Yönetmelik çıkalı bir yıl oldu. Tüm servis şirketleri bu hazırlıklarını yapmış olmalıydı.”


BİZİ TAKİP EDİN

359,002BeğenilerBeğen
54,864TakipçiTakip Et
1,080,396TakipçiTakip Et
7,417AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL