Anasayfa GÜNCEL Can merhaba,

Can merhaba,

Seninle aynı mahallenin, aynı yolların, aynı çevrelerin insanları olarak yaşadık Ankara’da. Bizim kuşaktan sonra büyüyüp yazmaya üretmeye başladın ve ün kazandın. Pırıl pırıl bir yükselişle çok okunan köşe yazarlığı ve çok izlenen televizyon programcılığında, benim de ilgiyle okuyup izlediğim bir genç yazardın. Remzi Kitabevi’ndeki yöneticiliğim sırasında kitaplarının nasıl bir hayran kitlesiyle buluştuğuna tanıklık ederken doğrusu hayli şaşırmıştım. Ne hoştu sıraya dizilmiş o büyük kalabalığın ezici çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu görmek. Sevgili Dilek Dündar’la, imza kuyruğunun hala kısalmadığı akşam saatlerinde kahvemizi içerken “Can’ın okurları böyle” demişti.

Daha önce başkaca yakınlarıma da mektup yazdım içeriye. Ziyaretlerine gittim, örneğin Yılmaz Güney’in Ankara’da ziyaretçileri arasındaydım, bilirsin mutlaka ama birini ziyaret etmek hele de orada bırakıp çıkmak, sahip olduğun günlük konfordan adeta utanarak yaşamı sürdürmek, orda kalmak kadar olmasa da çok zor bir şey. Mektup yoluyla ulaşayım dedim. Mustafa Balbay’a da Oda TV aracılığıyla yazmıştım. Bu da kolay değil, ne yazmalı?


“Buralarda her şey yolunda, sorun yok!” desek inanacak değilsiniz. Çünkü dışarıyı “ne yazık ki” iyi biliyorsunuz.
Hiç değilse kötü haber verilmez, gelenektir bilirim ama ben pek de iyi olmayan bir haberi paylaşacağım sizlerle. Neredeyse yarım asırdır okuyucusu olduğum gazetenin ekinde çıkan ve otuz yıldır tiryakisi olduğum Bilim Teknoloji Dergisi artık çıkmayacakmış, çok üzüldüğümü söylemeliyim. Hele Doğan Kuban’ın yazılarını öylesine önemsiyordum ki. Kanal B’de Günce’ye her hafta konuk olduğumda mutlaka onun yazısından bir alıntı yapıp izleyenlerle paylaşıyordum. Kültür üzerine öylesine damıtılmış, içselleştirilmiş yazılardı onlar sonra bir de Bozkurt Güvenç’le birlikte yazmaya başladıklarında adeta bir oda konseri dinler gibi keyifle okuyordum yazdıklarını. Ülkemin en yakışıklı iki yazarıydılar bu iki duayen isim ve ben hani geçen yüzyılın emekli tipleri vardır gazeteleri dergileri ya da onlardan bazı kupürleri kesip saklarlar ya (bazan kendime gülesim geldi ama) ben de Bilim ve
Teknoloji Dergisi’ni zaman zaman dosyaladım, sakladım.

Neyse bu kötü haberin dışında kimse ODTÜ’ye zarar veremeyecek belli, bu iyi işte değil mi? Emeklilere 100 lira zam yaptılar içki, sigaraya yüzde otuza varan zam, sağlıklı olalım diye uğraşıyorlar eminim!

Can hatırlar mısın, “Mustafa” filmin gösterime girdiğinde bir eleştiri yazmıştım ve sen gerçek bir demokrat olarak o yazıyı kendi sitene almıştın. Bugünlerdeki demokratik girişimler anımsattı bunu bana, Genel Kurmay Başkanlığı, Kemal Kılıçdaroğlu şu gazeteci kimliğine sahip adamın ölümüne üzülüp başsağlığı dilediler! Doğu Perinçek ziyarete de giderek iyice saygı gösterdi Akit Gazetesi’ne ve gazetecilik anlayışına! CHP Anayasa çalışmalarına içtenlikle katılıyor, anayasal düzenimiz konusunda sorunları yok demek ki, “sonraki günleri de garantiye almalıyız diye mi düşünüyorlar,” bilemedim!

Erdem Gül’le tanışmadık ama besbelli donanımlı ve muhabirliğiyle öne çıkan değerli bir gazeteci. Şu andaki adresi de bunun bedeli ve kanıtı değil mi? Kendisine selamımı iletirsen sevinirim. Herkesin ama özellikle büyük küçük ortak tanıdıklarımızın selamıyla birlikte dışarıya, işinizin; gazetemizin başına dönmeniz dileğiyle sevgilerimi iletiyorum.

SON HABERLER

Ayşenur Arslan gözaltına alındı

Yazarımız Ayşenur Arslan "BirGün Gazetesi Yazarları ile Analiz" etkinliğinde konuşmacı olmak üzere...

Galatasaray’dan CAS açıklaması

Galatasaray, Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yapılan itirazın kabul edildiğini ve UEFA ile...

Beyoğlu’nda kadınlardan krize karşı ‘Ortak mutfak’

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

17 yaşındaki çocuğa taciz suçlamasıyla yargılanan polise beraat!

İzmir'de 17 yaşındaki R.Y., geçen yıl cinsel istismara maruz bırakıldığını bildirdiği olayla...

Edebiyatçılar, Zülfü Livaneli adına açılan kültür merkezinde buluştu

Büyükçekmece Belediyesi’nin yaptığı Zülfü Livaneli Kültür Merkezi  kalabalık bir törenle açıldı.

Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi 13 gazete aynı manşetle çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın...

ÇHD’li avukatlardan yandaş Sabah gazetesi hakkında suç duyurusu

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, yandaş Sabah gazetesinin...

Akdeniz Bölgesi için fırtına uyarısı

Akdeniz Bölgesi'nde yarın geceden pazartesi günü sabah saatlerine kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.

Endonezya, 49 adet Boeing 737 Max 8 siparişini iptal etti

Son 6 ayda 2 feci kazayla gündeme gelen 737 Max 8 tipi...

Köpeği otomobile bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası

Edirne'de, öldüğünü iddia ettiği köpeği iple otomobilin arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren sürücü...