Anasayfa ÖZEL Canavar Kazdağları’nda!

Canavar Kazdağları’nda!

Çanakkale Atikhisar’da büyük tahribata yol açan Kirazlı Altın İşletmesi’ne tepkiler sürerken başka bir şirket aynı bölgeye maden ocağı başvurusu yaptı. Başvuruda bulunan şirket ‘yeni canavar’ diye nitelendirilen bir altın tekelinin alt kuruluşu olarak biliniyor

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan ve Kanadalı Alamos Gold’un siyanürlü Kirazlı Altın işletmesi altın madeni tehdidi altındaki Atikhisar Barajı şimdi yeni bir tehlikeyle karşı karşıya.

Proje başvurusunda bulunan Orta Truva Madencilik, Kanadalı birer altın madeni şirketi olan TECK Madencilik ve Pilot Investment Inc.’nin ortak kuruluşu. Pilot Investment ise “Newmont” isimli maden şirketinin alt kuruluşu. Burada dikkati çeken şey Newmont’un dünya kamuoyunda “New monster” yani ‘Yeni canavar’ olarak bilinen bir altın tekeli olması.

Kuvars görünümlü altın

Yaşam savunucuları ise faaliyetin “kuvars” araması olarak ve 25 hektarın altında gösterilmesinin ‘ÇED gerekli değildir’ kararının alınması için ve sürecin hızlı başlaması için bir hile olduğu kanaatinde.

Son zamanlarda maden firmalarının arama aşamasında tepki çekmemek için altın olduğunu belirtmeden kuvars madeni başvurusu yaptıklarını dile getiren Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bu duruma dair somut örnekler de verdi. Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan Demirtepe Altın Madeni’nin ÇED sürecinde kuvars işlemleri yaptırdığını ancak altın araması yaptırdığını söyleyen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atikhisar zaten büyük bir tehlike altında. Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik orada binlerce ağacı yok etti. Barajdaki su da ayrı bir tehlikede. Çünkü siyanürlü madene çok yakın. Ama bu yeni sözde kuvars madeni baraja diğerinden bile daha yakın. Sadece 4 buçuk kilometre.”

ÇED izni vermeyin!

Konuyla ilgili bir basın açıklaması da yapan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği “Atikhisar Barajı koruma havzasında yeni bir altın madeni projesi daha. Biz biliyoruz ki, “kuvars çıkaracağız” söz koca bir yalan ve kandırmacadır. Bölgeye sessiz sedası, ÇED’siz girmenin bir yoludur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz: Projenin konumu, bölgenin doğal yapısı ve mevcut altın madenciliği projeleri ile birlikte bölgenin toprak ve su varlıkları üzerindeki kümülatif etkilerinin değerlendirilebilmesi açısından söz konusu proje için “ÇED Gerekli Değildir” kararı vermeyin. Bizi kandırmayın. Enerji Bakanlığı’na sesleniyoruz: Bu proje derhal iptal edilmelidir. Sürecin takipçisi olacağız.”

Dernek konuyla ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve Çanakkale Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de dilekçe yazarak “ÇED gerekli değildir kararı vermeyin” çağrısında bulundu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,392AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Abdullah Gül’ün 15 Temmuz gecesi görüntüleri üç yıl sonra servis edildi

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında Abdullah Gül'ün olay gecesi görüntüleri paylaşıldı....

88 bin kapasiteli 137 yeni cezaevi yolda

Baskıların arttığı, keyfi tutuklamaların devam ettiği ülkede AKP hükümeti yandaş inşaat şirketlerini...

20 günde 14 kişi metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan V.Y. (64), hayatını kaybetti. Mersin,...

Meteorolojiden hava tahminleri (16 Temmuz 2019)

Yapılan son değerlendirmelere göre, Ege Bölgesi'nin iç ve kuzey kesimleri, Batı Akdeniz'in...

Arazi devlet okulu yerine koleje verildi

Urfa merkezde bir vakıf arazisinin, derslik sayısı yetersiz olduğu için prefabrik yapıda...

Erdoğan’ın konuşması üzerine 15 Temmuz programını terk ettiler

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz konuşmasında CHP Lideri Kemal...

Bakanlık cemaatçinin sözüyle karar alıyor

Eski rektörünün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret içeren sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme...

‘Her şey çok güzel olacak’ dedi, konseri iptal edildi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 23 Haziran'da yinelenen...

Orhan Aydın gözaltına alındı

Sanatçı Orhan Aydın, Uluslararası Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali için gittiği Urla’da gözaltına alındı.

924 şirket 44 bin çalışan TMSF devler arasında

İsmail ArıTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, 15 Temmuz...

Sonraki haber