Anasayfa DÜNYA Cancavidler: Kullanıldılar, atıldılar

Cancavidler: Kullanıldılar, atıldılar

Sonunda olacaktı bu. Ülke, ABD’nin de çabalarıyla ikiye bölündü ama Sudan’daki feodal beylerin işi henüz bitmedi. Sudan’ı bir de Darfur kaynaklı başka bir bölünme bekliyor gelecekte. Dolayısıyla Sudan İslamcı yönetiminin her türlü karanlık işinde kullandığı İslamcı Cancavid milisleriyle arasında gittikçe büyüyen sorunların krize dönüşmesi sürpriz sayılmamalı. Beklenen oldu, Sudan yönetimi uzun yıllar müttefiki olan Musa Hilal’e karşı harekete geçti.

Önceki gün Sudan ordusuna bağlı “Acil Destek Güçleri” (ADG) kendisine “Devrim Uyanış Konseyi” Başkanı ünvanını yakıştıran Musa Hilal ile ikisi oğlu olan üç yardımcısını tutukladı. Hilal adlı zat, Cancavidler olarak bilinen İslamcı milislerin lideri. Resmi tutuklama gerekçesi Musa Hilal’e bağlı Cancavitlerin, ADG güçlerine saldırmaları, üst düzey bazı askerleri öldürmeleri. Ama mesele elbette daha derin. Musa Hilal, Hartum’la iktidarı paylaşma niyeti taşıyan ihtiraslı bir İslamcı. Bunda ısrarlı olmasının haklı bir nedeni var, çünkü Hartum’un isteği üzerine komuta ettiği milis gücü marifetiyle binlerce insanı katletmişti.

Anımsatalım; Sudan hükümetini oluşturan kuzeyli Araplara karşı Hıristiyan Afrikalıların oluşturdukları Sudan Halk Kurtuluş Ordusu (SPLA) arasında 1983’te başlayan iç savaş boyunca iki milyondan fazla insan öldü. Sudan hükümetinin ülkede başta Hıristiyanlık olmak üzere İslam dışındaki dinleri yok sayıp şeriatta ısrarcı olması bu savaşın tek değilse de önemli nedenlerinden biriydi. Savaş sona erdi ama yerini büyük bir insanlık trajedisine dönüşen Darfur Sorunu’na bıraktı, malum.


Darfur bölgesinde her ikisi de müslüman olan yerli Afrikalılar ile Arap asıllı Cancavidler arasında kökeni çok çok eskiye dayanan sorunlar var. 2003 yılında hız kazanan iki grup arasındaki çatışmalar sonucu 300 bine yakın insan öldü, 3 milyona yakın kişi evlerini terk ederek sığındıkları ülkelerde mülteci oldular. Aslında kıt olan toprakların, suyun Sudan İslamcı hükümetince eşit dağıtılmamasından çıkan bir çatışmadır bu. Nedeni yoksulluk yani. Etnik ayrımlar da bu “dağıtım” politikasında etkilidir kuşkusuz. Darfur’un yerli müslüman halkı kendilerine, Arap asıllı müslüman Cancavidler lehine ayrımcılık yapıldığını söylemekteydi. Yani “din kardeşliği” de durumu kurtarmamıştı burada. Müslüman Araplar, Müslüman Afrikalılara kök söktürüyorlardı.

Cancavidler, Müslümanlara böyle davranırlarsa, Hıristiyanlara neler yapar kim bilir, anlamak zor değil. Yaptılar da zaten. Darfur’da yaşayan Hıristiyanlara, Sudan hükümetinin yanında yer alarak çok zulüm yaptılar, yüzlerce cinayet işlediler. 2008’e kadar 30 bin kişinin öldürüldüğünden, 200 bin kişinin yerinden, yurdundan edildiğinden söz ederler. Bu katliamın sorumlusu olarak hep Cancavidlerin adı geçti.

Cancavidler Sudan’ın batısında yerleşik olan Razigat aşiretine mensup Mahamidler adlı bir Arap sülale tarafından kuruldu. Sudan’da bir hayli etkili bir güçtür bu. Musa Hilal Hartum’daki yönetim ile arasında anlaşmazlık çıktığında Darfur’un kuzeyindeki köyüne çekilmişti, oysa milletvekiliydi o sırada.

Uluslararası alanda da hakkında ciddi suçlamalar yapıldı. Örneğin BM Güvenlik Konseyi 2006’da Hilal’e seyahat yasağı getirdi, Darfur’daki barış sürecine engel olmak suçuyla mallarına da el koydu. Ancak hakkındaki önlemler bununla sınırlı kaldı çünkü iddialara ilişkin kanıt bulunumadı, Uluslararası Ceza Mahkemesi de suçunu “tespit edemediğinden” hakkında tutuklama kararı çıkarmadı. Ama hep “kuşkulu” bir olarak değerlendirildi. Sudan hükümeti tarafından tutuklanıncaya kadar.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in Rusya lideri Vladimir Putin’le Soçi’de aralarında Sudan’da askeri üs kurmak da dahil yeni anlaşmalar yaptığı bir dönemde, uluslararası camiada karanlık bir figür olarak tanınan, “katliamcı” olarak bilinen müttefikini tutuklatmış olması sadece bir rastlantı mıdır pek emin değilim.

Emin olduğum, eski suç ortağını kodese tıkarak dünyaya bir mesaj vermeye çalıştığıdır. Bu hep olur.

Suç ortakları şu sıralar birbirlerini ele veriyor malum.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,396AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Hırvatistan’da müzik festivali yakınında orman yangını: 10 bin kişi tahliye edildi

Hırvatistan'ın Pag adasındaki Novalja bölgesindeki ormanlık bölgede gece yarısı yangın çıktı. 

Deniz Yücel’in beraat talebi reddedildi

Alman Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel'in avukatı Veysel Ok'un Anayasa...

Kayyum dinlenme tesisini belediye HDP’ye geçince kapattı

Elazığ’ın Maden İlçe Kaymakamlığı, mülkiyeti ve işletmesi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan,...

La Liga’da çılgın transfer dönemi: 1 milyar avrodan fazla para harcandı

La Liga kulüpleri transfere toplamda ilk defa 1 milyar avrodan fazla para...

Gülen’in Türkiye’ye iadesi için ABD’de lobicilik ile suçlanan Bijan Rafiekian davasında jüri belirlendi

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın geçmişte iş...

Nehir bebek ilik bekliyor

Dersim'de minibüs şoförlüğü yapan Ali Yeşil ile Çiğdem Yeşil'in ilk bebekleri 6 aylık...

Fenerbahçe’nin fırsat transferi Batshuayi olacak

Fenerbahçe, Premier Lig’de yaz transfer döneminin sonu olan 8 Ağustos'a kadar Chelsea'de kalması...

Mars’ın yüzeyi tarıma uygun hale getirilmeye çalışılıyor

Mars üzerinde çalışmalarını sürdüren biliminsanları, gezegenin sert hava koşullarına rağmen yüzeyinde tarıma...

Pentagon, Türkiye ve S-400 açıklamasını ikinci kez iptal etti

ABD Savunma Bakanlığı, dün yapılması planlanan Türkiye'nin S-400 sistemi alması konusu ile...

ABD Temsilciler Meclisi’nde yasa tasarısı kabul edildi: Kaşıkçı cinayeti açığa çıkarılsın

Washington Post gazetesi yazarı olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde sorumluluğu olan...

Sonraki haber