Anasayfa ARŞİV Çapraz geçiş teorisi

Çapraz geçiş teorisi

Çapraz geçiş teorisi zor bir teoridir. Zorluğu henüz yeni bir teori olmasından gelir. Henüz tam oturmamış, bir bütünselliğe kavuşamamış haldedir. Bunlar başlıca zorluk nedenleridir.
           
Bu teorinin müellifi naçizane bendenizdir.
       
Bir konuda iki kişi tartışmaya başlar. Ya da iki karşı uç vardır tartışmada. Zaman zemin veya koşullar değişir. Tartışılan konuda, aslında iki kişi aynı şeyi söylemeye başlar farkına varmadan; işte bir çapraz geçiş teorisi örneği! Bazen tartışan taraflardan biri veya her ikisi “uyanır.” Aynı şeyi söylediklerinin farkına varırlar. Belki de bir üçüncü kişi tartışılan çatışma metninde tarafların konumunun kaydığının farkına varabilir. Sonuçta, çapraz geçiş teorisi örnekleri yaşanmış olur.
           
Kimi zaman, tartışan taraflar tam anlamıyla konum değiştirir. Ak diyen, kara diyenin yerine geçer. Ama hala tartışma sürmektedir. Bu da ayrı bir çapraz geçiş teorisi örneğidir.
           
Çapraz geçiş teorisi konusunda, geçen hafta sayın Ahmet Davutoğlu farklı bir örnek sergiledi. Bir iktidar üyesi olarak, örneği oldukça zenginlik içeriyordu. Yıllardır, kendilerinin muhalifler için yakıştırdıklarını/söylediklerini, Suriye’deki iktidar için söyleyiverdi!
       
Ülkemizde binlerce siyasal tutuklu var. Yüzlerce gazeteci tutuklu. Seçilmiş milletvekilleri de tutuklular listesinde. İktidar özellikle gazeteciler için muhalif demiyor; ne diyor: Özetle, “Onlar gazeteci değil, terörist” diyor. Bu söylemin ve sözlerin sayısız örneğini daha mürekkebi kurumamış yazılı medyadan, daha tınısı dinmemiş görsel medyada bulabiliriz.
           
Suriye’de bir Türk gazeteci gözaltına alındı. Dileğimiz derhal serbest bırakılması.
           
Sayın Davutoğlu, Türk gazeteci üzerinden Suriye’yi eleştirirken diyor ki; “Suriye böyle yapar, gazetecileri terörist sayar, kameramanı terörist sayar. Rejime karşı çıkan herkes teröristtir!” 27 Ağustos 2012 tarihinde basına bu açıklamayı yaparken, tek başına çapraz geçiş teorisinin farklı ve seçkin bir örneğini gösterdi bize. İktidar diliyle tüm muhalifleri “terörist” ilan eden, seçilmişleri kelepçeleyen, gazetecileri gazeteci saymayan ta kendileri. Sonra aynı noktada, yani iktidar noktasında durup, sanki karşı uca geçmiş gibi, aynı söylemin edilgen tarafı, mağdur tarafı gibi Suriye’yi topa tut!
           
Zor durumdaki bir gazeteci üzerinden çapraz geçiş teorisini yaşandığını söylemek elbette üzücü ve istenen bir şey değil. Cüneyt Ünal gazetecidir. Türkiye’deki mahpus gazeteciler gibi o da özgürlüğüne kavuşmalıdır.
           
Sayın Davutoğlu, aynı anda iki uç konumdan çapraz geçişi yapabiliyor. İktidar olarak kendi yaptıklarını başka bir iktidar yapınca, kendileri sanki hiç öyle yapmıyormuş gibi davranabiliyor! Kendi ülkelerinde kabul etmedikleri söylemi, öteki ülke iktidarı için derhal kullanabiliyor.
           
Ben daha teoriyi tamamlama çalışmaların içindeyken, iktidarın ikiyüzlü yaklaşımı, ikiyüzlü söylemi, teoriyi olgunlaştırıyor. Çapraz geçiş teorisinin çapraz denkleminde şüpheli bir “x” olmamalısınız. Denklemin sağlamasında, sağlam tarafta olmalısınız.
           
Dileğim, bu teorinin içindeki tüm gerçek mağdurların mağdurluklarının giderilmesi, tutsakların özgür olmasıdır.

Haftanın merakı; “Bu yazı ile acaba ben de Baasçı köşe yazarı oldum mu?”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,178AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Tavuk eti fiyatı 3 ayda yüzde 50 arttı

Son 3 ayda tavuk firmalarının yaptığı zamlarla yüzde 50 artan tavuk eti...

Balıkesir’e aşırı sıcak uyarısı

Balıkesir Valiliği, yaklaşık 10 derece artması beklenen hava sıcaklığına karşı yurttaşları uyardı.

Caretta carettaların yumurtlama alanında yapılacak festival Meclis gündeminde

Mersin'de caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının üreme ve yumurtlama alanı olan...

“3. Havalimanı ihtiyaçtan olmayan bir Binali Yıldırım projesi”

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü yazısında Türk Hava Yolları eski Yönetim...

Kaftancıoğlu: Bir avuç insana rant yaratmak için mücadele edenler kaybedecek

Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm mağdurları, yaşadıkları evlerin yıkımıyla ilgili mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma...

Fenerbahçe’de gündem transfer

Fenerbahçe, transfer listesini belirleyerek önümüzdeki sezon için harekete geçti. Emre Belözoğlu ve Allahyar Sayyadmanesh ile büyük ölçüde...

Baraj gölünde kaybolan Evin’in cansız bedeni bulundu

Van'ın Erciş ilçesinde, düştüğü baraj gölünde kaybolan Evin Çiçek'in (7), suda yapılan...

Fikret Orman ile Göksel Gümüşdağ ‘Abdullah Avcı’ için bir araya geliyor

Teknik direktör arayışlarını sürdüren Beşiktaş’ta başkan Fikret Orman, Abdullah Avcı için Başakşehir Kulübü...

Seçimden sonra taksi ücretlerine zam geliyor

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep...

TMMOB’den İstanbul seçimlerinin iptaline tepki

25 Mayıs'ta İstanbul'da toplanan TMMOB 45. Dönem 3. Danışma Kurulu, İBB seçimlerinin...

Sonraki haber