Anasayfa YAŞAM Çapsızlığım pusu kurmuş beklemekte

Çapsızlığım pusu kurmuş beklemekte

En sevdiğim yasak çimlere basmak.

Yıllarca okulda, parkta, orada burada sürekli “Çümlere basmak” yasaktı… Yıllar ilerledikçe yasaklar da ilerledi haliyle. Günümüzde geldiğimiz son noktada neredeyse “Düşünmeye yeltenme” bile yasaklanacak bir duruma gelmiş durumda.

Hani hep “Orwell, Orwell” diye ağlarlar ya. Orvel’in ayağını yıkarım ben şu noktada… Mesela Amerikan yapımı distopya filmlerine filan dikkatli bakın. Mesela çok kötü bir uygulama, insanlık dışı davranış gösterecekler, onda bile yapımcının, senaristin aklına böyle bir şey gelmiyor. İnsanlar yine efendi gibi distopyalarını yaşıyorlar.

Haliyle akla ve mantığa değil de sinire, öfkeye ve egoya dayalı bir tersine medeniyet içinde olduğumuz için artık bizim de yaşanılan şeylerin tuhaflığını anlamamız zorlaşıyor. Mesela uzun süredir Türkiye’ye Vikipedya “Yasak”. Hem de Vikipedya yöneticileri “Türkiye’nin rahatsız olduğu metinleri de çıkardık, neden hala açmıyorlar bizi anlayamıyoruz?” diyorlar. Ya ev Vikipedi, sen kimsin? Sen mevzuyu anlamamışsın. Bizim derdimiz birkaç başlık değil. Bizim derdimiz bilgi. Bizim derdimiz gerçeklerle. Bizim derdimiz gerçekleri yeniden yaratmak.


Bak haftaya bu sayfalarda Lozan’ı çökerteceğim mesela. Yeni bir tarih yazacağız hep birlikte. Tabii o zamana kadar okuma yazması kalmış insanımız kalırsa. Demet Akalın’ın Instagram postları gibi yazacağız yeni tarihimizi. Yazım hatası var, anlaşılmıyor, muallak ifadeler varmış… Salllaaaaa. Geçeceksin bunları. Bak ben sana ne diyorum, sen bana ne diyorsun?

Twitter’da en çok kullanıcı yasaklayan memleket olmanın haklı gururuyla yaşıyorum her günü. Twitter gibi bir dünya devini dizlerine çöktürdüm, selfi çektirdim bir de. Şimdilerde mesela kavramlar da yasak. Çünkü neden olmasın?

Ya ABD merkezli araştırma kuruluşu zavallı Freedom House bizi artık “Özgür olmayan” ülke kategorisine almış… Ya sen her istediğini diyebiliyor musun Amariga’da? (Baktım diyorlarmış, ama çok yakında onlara bakmamızı da yasaklarız, bu iş çözülür)…

Bak senin özgürlüğün benim özgürlüğümün başladığı yerde biter tamam mı? Ben kim miyim? Ben hepinizin üzerinde birisiyim. Yanlış anlama kutsal bir durumum yok, sadece elimde güç var. Yani şöyle diyeyim, bu memlekette ben ne dersem o olur? Ha benden sonra ne olacak, bana ne? Bana ne arkadaş! Ben olayıma bakarım. Ha diyeceksiniz ki, dereler mereler kalmadı. Mercimek alırken bile poşetin üzerinde “Kanada Malı” yazıyorsa bu hepimizin başarısı. Mercimeğimizi, buğdayımızı kendimiz yetiştireceğiz de ne olacak? Neyse ne, parası neyse veririz.

Kanser hastası kız geldi yanıma, eline para tutuşturdum. “Çok para var oldu, düşürme” dedim… Sonra kız ölmüş. Bana da o kadar “Ben dilenci değilim, görüyorum ki çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatta” dediydi tevekkeli değil. E doğruya doğru, buralarda bizim borumuz ötüyor. Hem de çok kötü bir ses çıkararak ötüyor. Gece geç saatte de öttürüyorum. Kimse hiçbir şey diyemiyor. Sabahı da erkene aldım. Artık karanlık sabahlar bizi bekliyor sayemde.

Açlıktan, işsizlikten kendini ateşe verenleri görmek, onları düşünmek de yasak. Temiz iş. Görmezsek, duymazsak yok sayılıyor her şey çünkü.

Ha bu arada yasağı da yasaklayacak kadar ileriye gideceğiz. Çapımız çapsızlığımızdan belli. Yaptıklarımız yapacaklarımızın güvencesi.

- Reklam -

SON HABERLER

Avustralya’da seçimi koalisyon kazandı

Avustralya'daki genel seçimleri, iktidardaki Başbakan Scott Morrison liderliğindeki Liberal-Ulusal Parti koalisyonu kazandı.

Venezuelalı askerlerden ABD’ye mesaj

Venezuelalı askerler, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun başkanlığındaki bağlılık yürüyüşü sırasında ABD’yi uyararak,...

Manchester City sezonu 3 kupayla tamamladı

İngiltere Federasyon Kupası finalinde Manchester City, Watford'u 6-0 mağlup ederek şampiyon oldu.

Fırtına pes etmez

Trabzonspor ile Beşiktaş arasındaki maçın sonucu takımların ligdeki sıralamalarına etki etmeyecek olsa...

Avusturya erken seçime gidiyor

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı parti FPÖ (Avusturya Özgürlük Partisi) ile...

Kılıçdaroğlu’ndan 19 Mayıs paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "19 Mayıs'ın 100....

İstiklal Caddesi’nde arı paniği

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir mağazanın tabelasının altında yeni üreyen arılar paniğe...

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi

Yeni askerlik sistemi teklifi önümüzdeki hafta Meclis'e sunulacak.

İBB, ABD’den getirilen yönetmene 5 dakikalık video için 6 milyon TL vermiş

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Temmuz günü Boğaziçi Köprüsü'nde...

Bahçeli’den 19 Mayıs pozu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor...

Sonraki haber