Anasayfa ARŞİV çArşı...

çArşı…

çArşı iddianamesinin üzerinde çok durulması gerek. Çünkü bu iddianamenin altında sadece savcının imzası yok. Benzer operasyonel iddianameleri (Ergenekon türevi iddianameler, Casusluk, Odatv, KCK, Balyoz, Devrimci Karargah, vs.) beraberce alkışlayıp açık hukuk cinayetlerini meşrulaştıran yazar çizer takımı ve tabii ki iktidarın imzası var bu iddianamenin altında. Adeta “dönemin Başbakanının” ve adamlarının Gezi Direnişi’nin darbe olduğu ve arkasında CHP, 3.Havaalanı’na karşı çıkan Almanlar, telekineziciler, Zellocular, dış güçler, faiz / vaiz lobisi gibi hezeyana varan saçmalamalarının ruhu sinmiş. Darbeci alternatiflerinden çArşı’da karar kılmışlar. O çArşı ki “çArşı darbeye karşı” sloganıyla ortaya çıkmıştı. Böyle bir davaya ihtiyaçları vardı. Çünkü “Gezinin hayaleti” hâlâ korkutuyor onları. Topyekûn kriminalize etmeliler ki insanların dayanışmasını kırsınlar. “Camide içki ve başörtülü bacıya saldırı” hikâyeleri ellerinde patladı. Değişik illerde açılan davalar ise dayanışmayı artırdı.O kadar darbe iddiası olunca bir davaya da ihtiyaç oldu. Ve darbeciyi buldular: çArşı!

Tam burada “vaiz lobisi” için uzun bir parantez açalım; Cemaatle AKP gerilimi artıp saflar netleşince, tarafını AKP den yana seçen bazıları Gezi’nin arkasında -özellikle polis şiddeti ve tutuklanmama kararlarının arkasında- Fethullahçı polis ve yargı mensuplarının olduğunu iddia ettiler. Hem de kısa süre önce “nasıl et ve tırnak bir birinden ayrılmazsa, Cemaat ve AKP de ayrılmaz” derken! Oysa nasıl ki Ergenekon türevi davalarda birlikte hareket ettilerse, Gezi’de de suç ortağıydılar. İşte Fethullah Gülen’in bakışı: “kimler o çocuklar? Kimler o sokaklarda mantıksızca hareket edenler? Hak davası değil o. Hak davası olsa, bir yerde toplanırlar duygularını dile getirirler, ifade ederler orada efendice, insanca, eğitim görmüş insanca, ayrılır giderler…demek ki, aslında biz bize etmişiz…böyle nesebi gayr-i sahih bir kısım hadiseler ve onu temsil eden bir kısım nesiller oluşuyor…” (www.herkul.org) . Yani “dönemin Başbakanından” çok farklı değil Gezi’ye bakışı.

Eğer kavga başlamasaydı muhtemelen iddianameyi paralelci diye sürülen savcılardan birisi yazacaktı. Belki de -ne belkisi eminim- Ergenekon’a bağlayacaklardı. Mantıksız mı? Hangi davada mantık aradılar ki!

Darbeci çArşı’ya dönelim. Bu iddianame çok önemli demiştim. Çünkü, daha önceki hukuk cinayetleri açıkça ortada iken, kullanıldıklarını kandırıldıklarını iddia edenler şimdi benzer bir fonksiyon üstlenmeye başladılar. Daha iddianame aleniyet kazanmadan, Kanal kanal, köşe köşe çArşı’nın darbeci olduğunu anlatıyorlar. Hem de aynı kalemler, cemaat yargısının işlediği cinayetlerdeki rollerini unutturmaya çalışıp, Ergenekon türevi davalarda rol alan polislerin ve hâkim ve savcıların hukuksuzluklarını anlatıyorlar. Anlatsınlar, anlatmalılar da. Yanlıştan ayrılana ne denilebilir ki? Ama ne hikmetse şu “kandırılma ve kullanılma mekanizmasını” hiç detaylandırmıyorlar.

Manipülatif bilgiler nasıl geldi? Gizli tanık ifadeleri nasıl servis edildi? Ortak manşetler nasıl atıldı? Hukuksuzlukları anlatanları hiç mi duymadılar? Dava dosyalarını hiç mi okumadılar?

Şimdi aynısını çArşı için yapıyorlar. Bakalım önümüzdeki günlerde hangileri gene “kandırıldık” diyecek.

Bu iddianame ve bu süreçteki benzeri davaların (hatta bazı takipsizlik kararlarının) asıl önemi HSYK seçimleriyle ilgili yürüyen kavgaya dair gösterdikleridir. AKP lilerin ve Adalet eski bakanının tanımlamasıyla, Pensilvanya’ daki “zatın” emrindeki yargının performansını acı tecrübelerle gördük. Halen görüyoruz. Çankayada’kinin emrinde olacak yargının ipuçlarını ise, çArşı iddianamesinde, 25 Aralık takipsizliğinde, önleyici gözaltılara yol vermelerinde görebilirsiniz. Yargıyı sıkıştırmak istedikleri cemaat-hükümet seçenekleri, iki çeteden birini tercih etmektir.

Bitirirken, Gezi direnişi boyunca sokaklarda dayanışma içinde olan taraftar gruplarını, sol açık’ı, KaraKızıl’ı, Tek Yumruk’u, özellikle de dönemin valisinin bıyıklarını “dün büken” Adana Demirspor taraftarını bu dava için “hepimiz çArşıyız” demeye çağırıyorum.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,384AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Akit yazarı: Bakmayın siz Kemalistlerin ’15 Temmuz bir FETÖ darbesidir’ mavallarına…

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu 15 Temmuz darbe girişiminden "Kemalistleri" sorumlu tuttu.

Sonraki haber