Cebeci’ye 'kanunsuz polis müdahalesi'ne suç duyurusu
16.02.2017 14:05 GÜNCEL

ANKARA/BİRGÜN

Ankara Barosu, Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi'ndeki KHK protestosuna yönelik kanunsuz polis müdahalesi nedeniyle Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü ve müdahalede görev alan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Barosu Başkanlığı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan suç duyurusu dilekçesinde, 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen akademisyenlere destek vermek için 10 Şubat 2017 tarihinde Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi'ne giden milletvekili, akademisyen ve öğrencilere yerleşke önünde ve yerleşke içerisinde polis tarafından müdahalede bulunulduğu anımsatıldı.

Dilekçede, Polis Vazife Salahiyet Kanunu'nun, polisin üniversite yerleşkeleri ve eklentilerinde bir müdahalede bulunabilmesini, rektörün polisi yerleşkeye davet etme şartına bağladığı vurgulandı.

Suç duyurusunda, "Cebeci Yerleşkesi'nde kolluk tarafından yapılan işlemler herhangi bir kanun hükmüne dayanmadığından kolluğun meşru bir yetkisinden bahsedilemeyeceği ortadadır. Gözaltı işlemleri sırasında kullanılan fiziksel güç, yaralama suçunu; gözaltına alarak emniyete götürmek, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu ve nihayetinde eylemlerin tümü, görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır" denildi.

Dilekçede, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ve gözaltı işlemlerini gerçekleştiren polisler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun kasten yaralama suçunu düzenleyen 86, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu düzenleyen 109 ve görevi kötüye kullanma suçunu düzenleyen 257'nci maddeleri uyarınca

Akademisyenlerin Cebeci Kampüsü'ne girişi engellendi Akademisyenlerin Cebeci Kampüsü'ne girişi engellendi

kamu davası açılması talep edildi.

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, "Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nun 20'ne göre polis, 'üniversite binaları ve ekleri içinde kurumun imkanlarıyla önlenmesi mümkün görülmeyen olayların çıkması ihtimali karşısında rektör, acele hallerde de dekan veya bağlı kuruluş yetkililerinin zabıtadan yardım talep etmeleri halinde' üniversitelere girebilir.

Olay günü Cebeci Yerleşkesi içerisinde TOMA'ların bulunması, kolluk güçlerinin yerleşke içerisinde bulunması ve gözaltı işlemi uygulaması, mevzuata tamamen aykırıdır" dedi.

Yerleşke önünde toplanan kalabalığa mevzuatta tanınan yetkiler aşılarak müdahale edildiğini kaydeden Hakan Canduran, "Bu hukuksuzluğun, bu keyfiliğin sorumlularından hesap sorulmalı. Ankara Barosu olarak, işte bunu sağlamak için sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.