ÇED süreci yeniden başladı: Saros’u ‘siroz’ yapacaklar:
14.08.2018 18:57 ÇEVRE
Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan’daki Sazlıdere sahiline BOTAŞ tarafından yapılmak istenen liman ve dolgu alanına ilişkin ÇED süreci başladı. Daha önce yurttaşların tepkisi nedeniyle iptal edilen Halkın Katılımı Toplantısı 2 Ekim'de yapılacak

UĞUR ŞAHİN
[email protected]
@uugurs

Edirne’nin Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere köyü sahilinde, Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) tarafından yapılması planlanan ‘yeniden gazlaştırma terminali’ (FSRU) ve Kara Boru Hattı Projesi için ÇED süreci başladı. Geçen günlerde ‘acele kamulaştırma kararı’ alınan proje için 2 Ekim'de‘Halkın Katılımı Toplantısı’ düzenlenecek.

NEY YAPILMAK İSTENİYOR?

‘Kamuya ait’ BOTAŞ, Sazlıdere köyünde doğalgaz taşıyacak gemiler için 270 metre uzunluğunda bir liman ve dolgu platformu kurmak istiyor. 52.3 hektarlık alana dolgu ile inşa edilmesi planlanan limanın yanı sıra FSRU gemilerinin yanaşma alanında görev alacak olan römorkörler için de dolgu platformu yapılması öngörülüyor. Toplam dolgu alanı 13 bin 500 m2'lik yüzey büyüklüğe sahip. Bu kapsamda yapılması planlanan dolgu miktarı ise 85 bin 000 m3 olarak hesaplandı. Ancak ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi’ olan Saros Körfezi'ne yapılması planlanan proje nedeniyle; ormanlar, kıyılar ve tarım arazileri ciddi tehdit altında bulunuyor.

HALKIN TEPKİSİ ERTELETMİŞTİ

Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 'Saros BOTAŞ FSRU Sazlıdere Limanı ve Boru Hattı Projesi'ne dair, 19 Temmuz’da Sazlıdere köyü sahilinde planladığı ÇED bilgilendirme toplantısına halk izin vermemişti. Projenin hayata geçmemesi için de Keşan Kent Konseyi önderliğinde bazı demokratik kitle örgütleri, imza kampanyasına başlamıştı.

Fotoğraf: Hakan Eşme