Anasayfa ÖZEL Cemaat eleştirisine ceza AYM’den döndü

Cemaat eleştirisine ceza AYM’den döndü

AYM, Antalya’daki yapı işlerinin Gülen yapılanmasına yakın şirketlerin tekelinde olduğu eleştirisini kaleme alan yazara verilen cezayı bozdu. İktidarın, cemaat ile yakın ilişkide olduğu dönemde alınan kararla basın ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmedildi

Anayasa Mahkemesi (AYM), köşe yazısı nedeniyle bir bankanın itibarına zarar verdiği gerekçesiyle 10 ay hapis ve para cezasına çarptırılan Şükrü Y.’ye verilen cezayla basın ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. AYM’nin kararında, Antalya’daki yapı denetim işlerinin özel bir bankanın desteğiyle Gülen yapılanmasına bağlı kişilerin tekeline geçtiğini savunan Şükrü Y.’ye verilen cezayı onayan hakimin, “Paralel Yapı” soruşturması kapsamında tutuklandığı hatırlatıldı.

Antalya merkezli yayın yapan bir internet sitesinde köşe yazısı yazan Şükrü Y, 2013’te “Yapı Denetim Fethullah’ın Baronlarına Teslim” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazıda, Antalya’daki yapı denetim işlerinin cemaate yakın kişiler tarafından kurulan şirketlerin tekelinde olduğu belirtildi. Bu şirketlerin, “İslami bir bankadan” aldığı yüksek miktarlı kredilerle tüm ihaleleri topladığını anlatan Şükrü Y., mühendislik odalarını da sessiz kalmakla suçladı.

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK

Şükrü Y, okuyucusundan gelen, “İstanbul’da cemaate yakın isimlerce kurulan onlarca yapı denetim şirketi birbirine kefil gösterilerek bir katılım bankasından 5 milyon TL kredi kullanıldı” ifadesine de yazısında yer verdi ve buna ilişkin belgeleri paylaştı. Yapılanın nitelikli dolandırıcılık şüphesi doğurduğuna dikkati çeken köşe yazarı, şikayete konu olan yazısında özetle şunları kaydetti:

İlginizi çekebilir:  FETÖ'yle bağlantısı tespit edilen okul Meclis gündeminde

“Mühendisliğe kafası basmayan Fethullah’ın hoca kılıklı, katılım banka destekli baronları, yapı denetim sektörünü kontrollerine alırken mühendislik odaları da susma ve eylemsizlik haklarını kullanıyorlar. Fethullah’ın baronları, İstanbul’da yapı denetim şirket pazarı kurdu. Hiçbir yetkiniz olmadığı halde onlarca şirket kuracaksınız, sonra İslami bir bankadan tek bir imza ile yüklü miktarda kredi alacaksınız…”

KARAR ORTALIK BOZULMADAN ALINDI

Yazıda sözü edilen bankanın yaptığı itiraz nedeniyle yazı internet sitesinden kaldırıldı. Bankanın Nisan 2013’te yaptığı başvuru üzerine ise Şükrü Y. ile ilgili, “Bankanın itibarına zarar verme” suçlamasıyla iddianame düzenlendi. İktidarın ve Gülen Cemaati’nin yakın olduğu bir dönemde İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Şükrü Y’nin 10 ay hapis ve 16 bin 660 TL adli para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

BANKA FETÖ’NÜN FİNANS MERKEZİ

Şükrü Y, 2015’te AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Şükrü Y’nin dosyasını başvurusundan dört yıl sonra görüşen AYM, Anayasa’nın basın ve ifade özgürlüğünü güvence altına alan hükümlerini anımsattı. Yüksek Mahkeme, ihlalin sonuçlarını ortadan kaldırılması için dosyayı yerel mahkemeye geri gönderdi. Davaya müdahil olan Adalet Bakanlığı’nın başvuruya yönelik bildirdiği görüşte ise FETÖ’nün finansal yapısının merkezinde Şükrü Y’nin yazısına itiraz eden bankanın da bulunduğu belirtilerek incelemede bunun da dikkate alınması istendi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,518AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yatağan’da maden ocağında iş cinayeti

BERKAY SAĞOLMuğla'nın Yatağan ilçesinde maden sahasında bulunan...

Domates sanılıp yeniliyor: Bakanlıktan uyarı geldi

Pazaryeri ilçe Tarım Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak...

Karar yazarı Albayrak: Geçmişte Erdoğan’a soru sormak yerine iltifat yağdırmam yanlıştı

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, sosyal medya üzerinden 17-25 Aralık sürecinde katıldığı...

‘Ülke ekonomik krizle karşı karşıyayken Saray’ın 5 aylık harcaması 1 milyar TL’yi aştı’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba, hazırladığı...

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için operasyon başlatıldı

Nijerya’da 4 Türk vatandaşı Cumartesi gecesi kimliği belirsiz kişilerce fidye için kaçırıldı....

Babacan ekibi parti kurmak için temaslarını sürdürüyor

AKP’den kopup yeni parti kurma çalışmaları yapan Abdullah Gül’ün, Ali Babacan’ın ve...

İran: ABD ajanlarını gözaltına aldık

İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk...

Adana’da bir kişi daha metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi: Toplam ölü sayısı 22 oldu

Kozan ilçesinde, geçen 14 Temmuz'da alkol içen A.D., fenalaşınca yakınları tarafından Kozan...

AKP’li vekilden hükümete eleştiri: Kanuna destek vermedim

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren düzenlemeler...

İran’dan İngiltere’ye: ABD sizi bataklığa çekmeye çalışıyor

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u hedef...

Sonraki haber