‘Cennet’ temalı resim yarışması!
13.03.2018 09:13 GÜNCEL

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Her geçen gün bilimsellikten uzaklaştırılarak gericileştirilen eğitimde yaşanan skandal uygulamalara bir yenisi daha eklendi. İstanbul’daki İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’ne yazı gönderilerek, tüm devlet ve özel okullarındaki, 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencilere yönelik, “Ni’yetim Beni Cennete Götürür” konulu resim yarışması düzenlenmesi için “gereğinin yapılması” talimatı verildi. Yarışmanın amacı, “Dünya üzerinde savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. nedenlerle anne babasını kaybetmiş çocukların sorunlarına dikkat çekmek, yardımlaşma ve paylaşma geleneğini öğrencilere aşılamak” ifadeleriyle açıklandı.

‘Proje adı altında’
Okullarda, ‘Yarışma’ adı altında dini etkinlikler düzenlendiğini söyleyen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Protokol, proje adı altında öğrencilerimiz dini yapılara teslim ediliyor. Bilimi, bilimsel eğitimi adım adım yok eden bir sistem inşa ediliyor” diye konuştu. Bilimi, sanatı, sporu ve öğrencilerin hayallerini gerçekleştiren bir eğitim sistemi oluşturulması gerektiğini belirten Aydoğan, “Bunun yerine, ‘ölüm, cennet, cehennem, cihat’ gibi kavramlar üzerinden bir eğitim sistemi dayatılıyor” dedi.

Velilere çağrı
Eğitimde yaşanan bu uygulamalara “Artık yeter” sözleriyle tepki gösteren Aydoğan, “Tüm velileri, tüm yurttaşları, okullarımıza, çocuklarımıza, memleketimize, laikliğe ve geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.