Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Cerattepe buluşmasına izin çıkmadı

Cerattepe buluşmasına izin çıkmadı

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Tüm Türkiye’deki Artvinlilerin ve Artvinli Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Artvin Çevre Platformu, 19 Ağustos 2018 tarihinde “Cerattepe İçin Artvin Buluşması” başlığı altında Artvin’de bir ayara gelecekti. Etkinlik için Yeşil Artvin Derneği tarafından Artvin Valiliği’ne yapılan izin başvurusu etkinlikten 3 gün önce reddedildi. Valiliğin etkinliğe izin vermeme nedeni; etkinlik tarihinin bayram tatiline denk gelmesi sebebiyle o günlerde yaşanacak yoğunluktan ötürü kamu esenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması.


Valilikten gelen kararın tam metni şöyle:

“Yesil Artvin Derneği tarafindan 19/08/2018 günü saat: 11:00 ile 15:00 arası ilimiz sınırları dâhilinde bulunan Kafkasör Mesire yerinde “Cerattepe için Artvin Buluşması” konulu forum düzenleneceği ve saat: 17:00 ile 20:00 arasında Kentpark’ta yöresel Artvin sanatçılarının katılımıyla konser verileceği ile ilgili Valilik Makamına izin talebinde bulunulmuştur Belirtilen etkinliğin yapılması istenilen tarih bayram tatiline denk gelmektedir. Kafkasör Mevkii ile Çoruh Park ilimizde vatandaşlarımızın ve çok sayıda turistin yoğun rağbet gösterdiği gezi ve mesire alanlarıdır. Hafta sonları ve özellikle bayramlarda bu bölgelerdeki yoğunluk oldukça artmaktadır. Kurban bayramı tatili sebebiyle ilimizde oluşacak aşırı yoğunluktan dolayı vatandaşlarımızın karşı karşıya kalabileceği mağduriyetin önlenmesi, kamu esenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun l 1/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 17. Maddesi uyarınca bahse konu etkinliklerin yapılması belirtilen tarihte uygun görülmemiştir.”

***

DHA’ya konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Türkiye’nin dört bir yanındaki Artvin dernek ve vakıfları ile Yeşil Artvin Derneği tarafından 25 Ağustos günü için organize edilen ‘Cerattepe için Artvin buluşması’ etkinliğine izin almak üzere valiliğe başvurduklarını söyledi. Kafkasör Yaylası’nda piknik ve Çoruh Park’ta konserler olarak planladıkları etkinliklere izin verilmediğini kaydeden Karahan, “Etkinliklerimize, olağanüstü halin (OHAL) kalkmış olmasının da memnuniyeti ile bu kez izin verileceği duygusu hakimdi. Öyle ya 25 yıldır tamamen hukuk içinde ve izin alınarak yapılmış olan tüm etkinliklerimize son yıllarda OHAL bahanesiyle izin verilmiyordu. İzin taleplerimizin artık kabul edileceği ve bu kez bir kişi değil, tüm halkın söylediklerine bir kez olsun kulak verileceğini düşündük doğal olarak. Yanılmışız. 3 hafta önce yaptığımız izin başvurusu için ayrıca iki kez de valiliğe gidilmesine rağmen ancak dün cevap alabildik. Bize, etkinliğin bayram tatiline denk geldiği, çok sayıda turist olduğu, yoğunluğun bayramlarda arttığı ve vatandaşların mağduriyetlerinin olmaması gibi filanca sayılı kanunlarla inanılmaz gerekçelerle etkinliğimizin uygun görülmediği derneğimize bildirildi” diye konuştu.

‘ARTVİN HALKI, VATAN HAİNİ MUAMELESİ GÖRMEKTEN BIKMIŞTIR’

Valiliğe yönelik eleştirilerde bulunan Karahan, “Biz sadece konuşacak; etrafa asit maden suyu, cıva ve ağır metal, milyonlarca ton hafriyat atmayacak, suları zehirlemeyecek, ormanları kesmeyecektik. Sahi bunlar olurken sayın valiliğimiz bir şeyler yapıyor mu? Mesela derelerin suyunu bir kez tahlil ettirdiler mi? Ormanlara dökülen hafriyatlara ilgili falan ve filan sayılı yasa ve yönetmeliklere göre gereğini yaptılar mı? Bir valinin görevi, toplumuna kulak vermektir, bir kez olsun dinlemektir söylenenleri. Artvin halkı bir vatan haini muamelesi görmekten bıkmıştır ve ziyadesiyle incinmiştir. Bu muameleyi hak edecek hiçbir şey yapmamıştır” dedi.

Dernek başkanı Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeşil Artvin Derneği, iptal edilen etkinliklerin yerine Kafkasör mesire yerinde valiliğin de söylediği gibi tüm Artvinlileri ve Artvin’in misafirlerini piknik yapmaya davet etmektedir. Lütfederlerse sayın vali de bayramlaşmak için pikniğimize katılabilirler. Bunun için bir izin talebine gerek bulunmamaktadır. Biz iyi biliyoruz ki vatanseverlik; ülkeyi sevmektir. Artvin halkı defalarca kanıtlamıştır vatanseverliğini.”

NE OLMUŞTU?

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkisinde madencilik faaliyetlerine karşı 23 yıldır mücadele yürüten Yeşil Artvin Derneği üyeleri, 16 Şubat 2016 tarihinde iş makinelerinin Cerattepe bölgesine çıkarılmak istenmesine tepki göstermişti. Artvinliler, araçlarıyla yola kurdukları barikatlar ile iş makinelerinin bölgeye çıkarılmasına izin vermedi. 2 gün boyunca polis ve jandarmanın biber gazı, cop ve plastik mermi ile yaptığı müdahalelerin ardından iş makineleri, Cerattepe bölgesine çıkarıldı. Olayların büyümesi üzerine Artvinli heyet ile Ankara’da görüşen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, hukuki süreç sona erene kadar Cerattepe’de çalışma yapılmaması yönünde talimat vermişti. Türkiye’nin en büyük çevre davasında, şirket lehine karar çıkınca bölgede geçen yıl madencilik faaliyetlerine başlanmıştı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,498AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

‘Reis bizi Afrin’e götür’ diyen AKP’li başkan bedelli askerlik yaptı

Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, askerlik hizmetini bedelli olarak yaptı....

Cumartesi Anneleri Hasan Gülünay’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin cezalandırılması talebiyle başlattıkları...

Beylikdüzü’nde silahlı kavga: 2 ölü, 1 yaralı

Beylikdüzü'nde bir evde çıkan silahlı kavgada 2 kişi öldü, 1 kişi ağır...

Bahçeli’den ‘tek adam sisteminden geriye dönüş yok’ mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karabük'te konuştu.Doğu Akdeniz'deki sondaj...

Cengiz İnşaat, tahsisi iptal edilen arazi için açtığı davayı kaybetti

Cengiz İnşaat, turizm sektörü ile ilgili olarak açtığı bir davayı kaybetti.

ABD, Körfez’de askeri operasyon geliştirdiğini açıkladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ortadoğu’da Sentinel (Nöbetçi) adlı bir askeri operasyon geliştirdiğini...

İzmir’de Pagos Üretici Pazarı açıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in...

Suudi Arabistan, ABD kuvvetlerinin ülkeye girişini onayladı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesine Amerikan kuvvetlerinin girişini onayladı.

“ABD ile İran arasındaki çatışma endişe verici”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve İran arasındaki cepheleşmenin, Rusya sınırları...

Macron’un 2 yıllık görev süresinde 15 bakan istifa etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanlığı görevine geldiği 14 Mayıs 2017'den bu yana 15 bakan...

Sonraki haber