Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Cerattepe için haydi Artvin’e!

Cerattepe için haydi Artvin’e!

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Tüm Türkiye’deki Artvinlilerin ve Artvinli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Artvin Çevre Platformu, 19 Ağustos’ta Cerattepe için buluşacak.

Platform ilk olarak Cerattepe’de yapılan madencilik faaliyetlerini basının gözü önüne serme konusunda öncülük etmiş ve ardından da Türkiye genelinde başlatılan imza kampanyası ile Artvin’de yapılan tüm çevre felaketlerine karşı imza toplamıştı.


Platform bu sefer de tüm ülkedeki Artvinlileri Artvin Kafkasör Mevkii’nde bir araya getirmeye hazırlanıyor. Cerattepe gönüllüleri, 19 Ağustos saat 11.00’de Kafkasör Mesire Yeri’nde buluşacak. Etkinlik saat 12.00’de çeşitli profesörlerin yer alacağı “Cerattepe Forumu” ile devam edecek. 3 saat sürecek forumun ardından etkinliğe katılan insanlar Kafkasör Mevkii’nden yürüyerek dönüş yapacak. Etkinlik Çoruh Park’ta düzenlenecek konser ile sona erecek.

Hayata geçirilecek 3’üncü etkinlik
Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Cerattepe mücadelesinin henüz bitmediğini ve Artvin Valiliği izin vermese de etkinliğin yapılacağını vurguladı.

Karahan, Artvin Çevre Platformu’nun kuruluşundan bahsederek şimdiye kadar yapılan çalışmaları şöyle anlattı: “Artvin’e yapılan bu yoğun saldırıdan sonra tüm Türkiye’deki Artvinli STK’ler Artvin için daha fazla ne yapabiliriz diye toplantılar yaptı. İlk toplantı İstanbul’da yapıldı. 2’nci toplantı 22 Ekim 2017’de Kocaeli’nde yapıldı ve Artvin Çevre Platformu adı altında bir platform oluşturuldu. Bu platformda alınan bazı kararlar da yavaş yavaş hayata geçmeye başladı. Bu süreçte ilk yapılan faaliyet bölgeye gazeteci getirmek oldu, 2’nci aşamada da yine platformdakilerin önerisiyle imza kampanyası yapıldı Türkiye çapında. O da TBMM’ye iletildi. Buluşma 3’üncü etkinlik olacak.”
Karahan, etkinliğin tarihsel olarak aslında daha önce yapılacağını fakat seçim gündemi dolayısıyla ileri bir tarihe ertelendiğini belirterek, “Bayramdan önce herkes memleketine gelir ve etkinliğe katılım daha iyi olur diyerek bu tarihi uygun gördük. Biz de Artvin’de bulunan bileşenlerle bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda da bu karar gayet olumlu karşılandı, öneri benimsendi” dedi. Etkinlik için Artvin Valiliği’ne yazı yazdıklarını, etkinlikten on beş gün önce ilan, duyuru ve pankart çalışmaları yürütebilmek için de yazı yazdıklarını, ayrıca etkinlikte gerçekleşecek konser için Artvin Belediyesi’ne bir yazı yazdıklarını belirtti.

Cerattepe mücadelesi her zamna sürecek
“Türkiye’deki OHAL ve onun paralelinde 19 Eylül 2016’daki Rize İdari Mahkemesi öncesinde başlayan ve bu ay ancak sona erecek olan valilik yasaklarıyla beraber, 2 senedir Artvin halkının bütün faaliyetlerini kısıtladılar” diyen Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü: “O kısıtlamalarla beraber şirketi Cerattepe’ye çıkardılar ama şirket orada jandarma eşliğinde duruyor. OHAL de bitti, valilik yasakları da bitti ama hala jandarma yukarıda ve şirketin önünü açarak orada çalışmalarını sağlıyor. Ama onların orada çalışması bizim bu işten vazgeçmemizi veya bu yaşamsal mücadeleye dur demeyeceğimiz anlamında değil. Her türlü yasaklamalara rağmen Cerattepe mücadelesi hiçbir zaman bitmeyecek.”

Karahan, buluşma alanının halka açık bir yer olduğunu belirterek Valiliğin izin vermemesi durumunda da pikniklerini yapacaklarını belirtti ve “Türkiye’de bulunan tüm çevre gönüllülerini, sivil toplum örgütlerini ve tüm Artvinlileri etkinliğe davet ediyoruz” diyerek buluşmaya çağrı yaptı.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber