Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Cerattepe için kirli ortaklık

Cerattepe için kirli ortaklık

BURCU CANSU [email protected] @burcu_cansu

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden İşletmeleri Koordinatörü Ünsal Arkadaş ve Cengiz Holding’in Artvin’de madencilik faaliyetleri yapmasını kolaylaştırması için kurdurduğu Bizim Artvin Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül arasında skandal bir sözleşme imzalandığı açığa çıktı. Sözleşmeye göre, Cerattepe projesine yönelik büyük direniş ortaya koyan halkı ikna etmesi için Eti Bakır A.Ş, Mehmet Ali Ergül Başkanlığı’nda oluşturulan komitedeki 14 isme her ay toplam 70 Bin TL ödeme yapmayı taahhüt etti.


Cengiz Holding Cerattepe’de madencilik faaliyeti yürütebilmek için bütün imkânlarını seferber etti. “AKP’nin aile şirketi” olarak tanımlanan Cengiz, AKP’nin desteği ile maden faaliyetine başladı. Jandarma koruması altında yürütülen madencilik faaliyetine karşı Cengiz, yerel halktan bazı isimlerle kirli bir ortalık kurdu.

10 Mart 2016 tarihinde Etibakır A.Ş ile Bizim Artvin Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül Başkanlığı’nda oluşturulan komitedeki 14 isim, “Artvin Cerattepe’de çıkarılmak istenen maden çalışmalarının Artvin halkına doğru bir şekilde anlatılması, yanlış algıların düzeltilerek Eti Bakır ile kamuoyu arasında köprü oluşturulması amacı ile” sözleşme imzalandı.

“Eti Bakır görevlillerine yardımcı olun”
Sözleşme kapsamında, Mehmet Ali Ergül Başkanlığında oluşturulan komiteden Eti Bakır yetkilisi tarafından verilen görevleri eksiksiz yerine getirmelerinin yanı sıra şunlar istenildi:

cerattepe-icin-kirli-ortaklik-357715-1.

“Eti Bakır A.Ş’ye ait yeraltı işletmeleri gezilerek yapılan bu çalışmaların yerinde görülmesi sağlanarak, kendilerine verilen teknik bilgiler ışığında Cerattepe projesini Artvinlilere anlatmak, bu amaçla Mehmet Ali Ergül Başkanlığında oluşturulan komite Artvin’de faaliyet gösteren derneklere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, resmi kurum ve kuruluşlara gezmek sureti ile projenin anlatılmasını sağlamak, bu projenin Artvin halkının sosyal ve ekonomik yönden gelişmesi yönündeki katkılarının anlatılması ve etkilerin artırılması yönünde görüş alışverişinde bulunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca Mehmet Ali Ergül Başkanlığında oluşturulan komite çalışmaları Firmanın madencilik faaliyeti kapsamında yapacağı tüm çalışmaları Eti Bakır görevlilerine yardımcı olacak.”

Bedeli karşılığı hizmet
Komiteye bu hizmetleri karşılığında Eti Bakır tarafından, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren aylık 70 bin TL ödeneceği taahhütünde bulunuldu. Bu paranın 14 komite üyesi adına komite başkanı Mehmet Ali Ergül’ün hesabına her ayın 10-15’i arasında yatırılacağı sözleşmede yer aldı. Sözleşmeye, “Bunun dışından firmadan herhangi bir ödeme ve artırım talebi olmayacak ve tüm masraflar bu ödenek bünyesinden karşılanacaktır” ibaresi de eklendi.


Madencilik olmazsa para da yok
5 yıllık imzalanan sözleşmede, Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin mahkeme kararıyla kesin bir şekilde iptal edilmesi durumunda bu sözleşmenin kendiliğinden feshedileceği belirtildi. Ayrıca, “Sözleşmenin amaçlarına ulaşamadığı ve yahut tarafların sözleşme şartlarına uymadığı durumlarda yazılı uyarı ile sözleşmenin sona ermesi mümkün olacaktır. Gönüllülük esasına dayalı bu anlaşmanın feshi durumunda konu taraflarca yargıya götürülecektir” denildi.

SON HABERLER

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.

Norveç’te 1300 yolcu taşıyan gemi yardım çağrısında bulundu

Norveç’te ‘Viking Sky’ isimli bin 300 yolcusu olan gemi, kötü hava koşulları...

Aydos Ormanı’nda yangın

Sultanbeyli'de ormanlık alanda 3 farklı noktada yangın çıktı.