Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Çerkezköy’de termikten vazgeçildi

Çerkezköy’de termikten vazgeçildi

Tekirdağ’ın Çerkezköy ile Kapaklı ilçeleri arasında kurulması planlanan kömürlü termik santralın yapımından vazgeçildi. Santralı yaşam alanlarında istemeyen ve uzun süredir buna karşı mücadele veren bölge halkı iptal kararıyla büyük sevinç yaşadı. Belediye Başkanı CHP’li Vahap Akay ise santralın ‘teknik nedenlerle’ iptal dilmesine değinerek “Bu teknik nedenlerin seçimlerden sonra iyileşme ihtimali var mıdır? ÇED raporları iptal edilmiş midir? Çerkezköy bu termik santral belasından tamamen kurtulmuş mudur?” diye sordu.


Pınarça mevkiine kömürlü termik santral kurulması için çalışmalar başlatılıp, bölgede kamulaştırılmalar yapıldı. Bölge halkı, kurulmasını istemediği termik santrala karşı çeşitli protestolarda bulunurken, çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirme toplantısını da yaptırmamıştı.

Çerkezköy termikten tamamen kurtuldu mu?
Çerkezköy Belediye Başkanı CHP’li Vahap Akay, santralın iptal edilmesinin yerinde ve doğru bir karar olduğunu belirterek, “Çerkezköy’ün yüzde 90’ının karşı çıktığı termik santralın iptal edilmesi kararını doğru buluyoruz. Ancak ‘teknik nedenlerle iptal edilmiştir’ açıklamasının seçime 105 gün kala yapılması kamuoyunu tatmin etmemiştir. Kamuoyu şu soruların cevaplarını merak ediyor: Kömürlü termik santralın iptalini gerektiren teknik nedenler nelerdir? Bu teknik nedenlerin seçimlerden sonra iyileşme ihtimali var mıdır? Termik santral sahası olarak belirlenen alanın, yeniden tarım ve orman alanına dönüştürülmesi yönünde plan değişikliği yapılacak mıdır? ÇED raporları iptal edilmiş midir? Çerkezköy bu termik santral belasından tamamen kurtulmuş mudur? Çerkezköy bizim evimizdir. Evimizin havasının, suyunun, doğasının kirletilmemesi için termik santrala karşı her şeye rağmen mücadele veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Zararları bilimsel olarak kanıtlanmış
Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ise santralın yapımından verdikleri mücadele sonucunda vazgeçildiğini belirterek, santral kurulması kararı alındığında bunun yanlış olduğunu her zaman dile getirdiklerini söyledi. Mandalı, “Bölgemizin oksijen kaynağı olan Pınarça’mıza yapılmak istenen, bacalarından zehir saçan santralın sebep olacağı zararları halkımıza anlatmaya çalıştık. Şahsi, siyasi istikballeri yüzünden bu süreçte bizleri provokasyon yapmakla suçlayan, neredeyse vatan haini ilan eden Kapaklı’nın sözde siyasetçilerini de halkımızın unutmayacağını biliyorum. Bu santralın insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Biz de bu durumu her platformda dile getirdik, santralın yapılmaması için elimizden geleni yaptık. Nihayetinde mücadelemiz sonuç verdi ve yanlıştan dönüldü. Bu süreçte bizlerle birlikte mücadele eden başta Pınarça ve Kapaklı halkı olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına, belediye başkanlarımıza, bölgemizde yaşayan tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,392AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Çanakkale’de yaşam tehlikede!

Çanakkale’nin Kirazlı Atikhisar Havzası’nda, Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu...

Petlas’ta sendika düşmanlığı

Kırşehir’deki Petlas Fabrikası’nda 47 işçi, DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten...

CHP’li Gürer’den Çalışma Bakanı Selçuk’a tepki: Meslek hastalığı verilerini açıklayın

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı...

Abdullah Gül’ün 15 Temmuz gecesi görüntüleri üç yıl sonra servis edildi

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yılında Abdullah Gül'ün olay gecesi görüntüleri paylaşıldı....

88 bin kapasiteli 137 yeni cezaevi yolda

Baskıların arttığı, keyfi tutuklamaların devam ettiği ülkede AKP hükümeti yandaş inşaat şirketlerini...

20 günde 14 kişi metil alkol zehirlenmesinden yaşamını yitirdi

Adana'da metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan V.Y. (64), hayatını kaybetti. Mersin,...

Meteorolojiden hava tahminleri (16 Temmuz 2019)

Yapılan son değerlendirmelere göre, Ege Bölgesi'nin iç ve kuzey kesimleri, Batı Akdeniz'in...

Arazi devlet okulu yerine koleje verildi

Urfa merkezde bir vakıf arazisinin, derslik sayısı yetersiz olduğu için prefabrik yapıda...

Erdoğan’ın konuşması üzerine 15 Temmuz programını terk ettiler

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz konuşmasında CHP Lideri Kemal...

Bakanlık cemaatçinin sözüyle karar alıyor

Eski rektörünün CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret içeren sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme...

Sonraki haber