-Reklam-
Anasayfa SİYASET Ceviz ağacının umudu

Ceviz ağacının umudu

Kıyım zamanlarında yaşıyoruz. Hayatın ne getireceği belirsiz. Öngörülemezlik girdabına kapılmış savruluyoruz. Gerçekten yağıyor üzerimize roketler ve her köşe başında her an patlayacak bombanın tekinsizliğindeyiz.

Kalabalık içinde olmak tehditkar, yalnız kalmak güçsüz kılıyor. Çevremizden akıp giden her yüz, karşımızdan gelen her beden düşmancıllaşıyor. Saklanıp, korunmak istediğimizde ise yalıtılmış bir kimsesizlik daha da ürküntü doğuruyor ruhumuzda.

Bu can kırımında, bu kargaşada, bu bilinmezin ürkütücülüğünde ruhlarımız varoluşlarının kaynağındaki eksiklik hissiyle çatırdıyor. Bütün korkuların anası olan o ilk korkuyu, eksik olmayı, eksik olarak doğmuş olmayı yeniden yaşantılıyoruz.

Eksikliği doyarak tamamlamak, tamda doyma anında aslında ne kadar muhtaç olduğumuzu işlemişti ya derinlerimize; arzumuz doyurulmuş olmaktan doğmuştu. Bizi besleyen ve tamlık duygusu veren, eksiği kapatma imkânı sağlayandan doğan arzumuz gücümüzün de kaynağı olmuştu. Doydukça yanılsar, büyür; aç kaldıkça eksiklikle kırılırız.

Sonra doymamızı belirleyenin yasasına tabi oldukça, o güç karşısında ezildikçe arzumuzdan doğan aklımız bize bir yol açmaya başlar. Aklımız bir kere akıl olduğunda kendini kuran arzuyu dönüştürme ya da bastırma olanağını da buluverir.

Güç, her zaman bastırıp, yok say der. Akıl ise kendinde bir devrim yaparak kendini kuranı dönüştürmek imkanı taşır. Güç, arzudan vazgeçmeni sağlamaya çalışır. Çünkü bu yolla ona tabiyetin hep sürer. Oysa akıl, arzusunu dönüştürerek güçten kendini özgürleştirebileceğini bilmeye başlar. Bilmek, düşünebilmektir.


Bu yüzden arzu, ilksel eksikliğin içinde tutar ve hep bir tamamlanma arzusuna dönüşür. Akıl ise değişebileceğini ve değiştirebileceğini bilme imkânını barındırır.

Zamanımız gibi can kırımlarında akıl, bilinmezin korkutuculuğunda erirken arzu bir tür hayatta kalma arzusuna dönüşür. Hayatta kalma arzusu ise dolaysızca doyurulmayı belirleyen gücün tahakkümüne yöneltir.

Bir aklı olan birey, grup, örgüt olmaktan çıkıp, bir arzunun esiri olan sürüye dönüşmek kolaylaşır. Bombalar patlarken, hiç canı yanmayanın, kendisini en iyi koruyanın yanına yöresine sokularak hayatta kalmaya çalışır insanlar.

Oysa akıl bir kere kurulduğunda arzu ile olan etkileşiminden düşünebilme becerisi kazanmıştır. Düşüncelerinin arzuya olan köleliğinden onu özgürleştiren ise umuttur.

Bu yüzden umut düşünen aklın ürünüdür. Arzu ise eksiklik hissinden doğan duygu.

Umut, tamamlanmak değil degiştirmek ister öyle olmasından gelir devrimciliği. Arzu, tamamlanmaya çalıştığından aslında hep eksiktir, bu yüzden de hep bir güce tabi olarak kalır, o güçle çatıştığında bile.

Arzu, korkuda eridikçe bir cennete ulaşma mucizesini hayal etmekten kendini alamaz, eylemden koparıp edilgenleştirir. Bu yüzden de biteviye hayalkırıklığına bulanmış bir hüzünle boğar ruhumuzu.

Umut ise bu dünyanın işidir. Örneğin bir ceviz fidanı dikmek ve onun büyüyüp, büyümediğini görüp göremeyeceğinle ilgilenmeden her sabah onunla günaydınlaşmak, hal hatır sorabilmektir.

Birlikte bizleşerek umut edebiliriz, yalnız değiliz, güce tabi değiliz, bir araya gelebiliriz.

- Reklam -

SON HABERLER

Türkiye yazarı, ‘mahalle’sine tepkili: Erdoğan’ın haberi olmadan medyayı dizayn etmeye çalışıyorlar

Yandaş Türkiye gazetesinin yazarı Süleyman Özışık, bugün kaleme aldığı yazısında 'mahalle medyası'na...

Bahar zehir bulutlarını dağıtamadı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalite İzleme Ağı’nın her gün saatlik...

Ege’de festival zamanı!

KARDELEN TATARBaharın gelmesiyle canlanan doğa, festivallerle daha...

İmamoğlu’ndan İBB çalışanlarına mektup: İstanbullunun hakkını kimseye yedirmeyeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İBB çalışanlarına...

Güvenlik birimine dev yetki

İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2017’de kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede...

Anadolu Ajansı’nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına verildi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Anadolu Ajansı'nın (AA) denetimi,...

Sanıksız katliam davası başladı: Mahkeme tanığı dinlemek istemedi!

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlediği Emek, Demokrasi ve...

Merkezin rezervleri endişe veriyor

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kısa vadeli...

İstanbul’daki sanayi sitesinde yangın

Başakşehir İSTEKS Sanayi Sitesi'nde 3 katlı binanın son katındaki iş yerinde yangın...

Sayıştay da şaşırdı: Gemiler 24 saat tur atsa yine olmaz

Uzun yıllardır yapılan denetimlerde ortaya çıkan tespitlerden kaynaklanan zararları tazmin etmediği gerekçesiyle...

Sonraki haber