Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum'dan Ordu'daki sel felaketine ilişkin açıklama
10.08.2018 11:07 GÜNCEL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu'da 500 bin kişinin etkilendiği ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kurum yaptığı açıklamada, "Elim bir olay bir afet. Buna ilişkin yapmamız gerekenler sahadakiler neyse bunları inşallah yerinde tespitlerini yapacağız. Tedbirleri noktasında yine sahada yapılması gereken neyse onları heyetimizle birlikte tespitlerimizi yapacağız. Bir tane vatandaşımız hayatını kaybetti. Ailesine baş sağlığı diliyorum" dedi.

cevre-ve-sehircilik-bakani-kurum-dan-ordu-daki-sel-felaketine-iliskin-aciklama-498024-1.

Kurum açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  • Tüm Karadeniz Bölgesi için bir stratejik eylem planı hazırlıyoruz
  • Hasar gören tüm binaların, yolların tespitleri bir haftada tamamlanıp 2 ayda gerekli kaynak sağlanarak inşaatları bitirilecek
  • Tabii ki bu altyapılar hiçbir zaman bu kesitlere bu yağışlara göre hesap edilemez. Ancak bu afetlerden en az hasarla nasıl atlatabilirizin çalışmasını tüm Karadeniz bölgesi için yapıyoruz
  • Bir iklim değişikliği söz konu. Yapılması gereken neyse tüm Karadeniz Bölgesi için stratejik eylem planı hazırlıyoruz. Yapılması gereken neyse sahada yapacağız. 20 yıl önce meydana böyle bir olay gelmiş. Altyapılar bu yağışlara göre hesap edilemez. Ancak bu afetlerden en az hasarla nasıl çıkabilirizin çalışmasını da yapıyoruz.