Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 'Foça' açıklaması

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ‘Foça’ açıklaması

İzmir’in Foça ilçesi Gencelli ve Cumhuriyet Mahallesi sınırları içinde kalan denizde kaynağı belirlenemeyen ağır bir yakıt sızıntısı meydana gelmişti. Sızıntı nedeniyle bazı bölgelerde gözle görülür bir kirlilik oluşurken, çok sayıda uzman ekip de sevk edilmişti. Konuya ilişkim Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden de açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada 2 bin 500 metrelik bir sahil şeridinin kirlilikten zarar gördüğü tespit edilirken, sızıntının nereden kaynaklandığı helikopterlerin de desteğiyle araştırıldığı belirtildi. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetkililer de Foça’ya gelerek incelemede bulunacak.

2 BİN 500 METRELİK SAHİL ŞERİDİ ZARAR GÖRDÜ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz Foça ilçesi Gencelli ve Cumhuriyet Mahalleleri sınırları içerisinde kalan Çatlatan Sitesi ve Öncü Sitesi sahiline denizden petrol kirliliği geldiği yönünde Sahil Güvenlik Komutanlığına ihbar iletildiği hususları Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesine müteakip ekiplerimiz olay yerine derhal ulaşmış olup, olay yerine en yakın mesafede konumlanmış olan ve deniz kirliliğine müdahale konusunda yeterliliği bulunan iki uzman firma görevlendirilmiştir. Denizden kirlilik gelmeye devam ettiği için dökülen fuel oil miktarına ilişkin net bir tespit yapılması şu aşamada mümkün değildir. Görevlendirilen ekipler tarafından vakit kaybetmeksizin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik personeli gözetiminde kirlilik giderme çalışmalarına başlanmıştır. Bu kapsamda yaklaşık 2 bin 500 metrelik bir sahil şeridinin kirlilikten zarar gördüğü tespit edilmiş olup, ilk etapta denizdeki kirliliğin bariyerler, emdirici malzemeler ve skimmer ile kontrol altına alınması amacıyla çalışma yürütülmektedir” denildi.


BELEDİYE EKİPLERİ DE DESTEK İÇİN TAKVİYE EDİLECEK

Açıklamada çalışmaların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Aliağa Liman Başkanlığı, Foça Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Foça Kaymakamlığı ile koordinasyon halinde sürdürüldüğü belirtilirken, 1 Eylül günü itibarıyla Aliağa ve Foça Belediyeleri ekiplerinin de çalışmalara destek vereceği kaydedildi.

Temizleme sonucu oluşan atıkların, lisanslı araçlar ile lisanslı bertaraf tesislerine yönlendirileceğinin de yer aldığı açıklamada, “Diğer yandan kirliliğin hangi sebeple oluştuğu ve kirleten bilinmemekle beraber, kirletenin tespiti için bölgede bulunan gemiler, hareket eden gemiler ve ihtimal dahilindeki kıyı tesislerinin yakıt/slaç tanklarından parmak izi amacıyla numuneler alınmaktadır. Kirliliğin boyutunun ve geldiği yerin belirlenebilmesi amacıyla Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı helikopter ile keşif uçuşları yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri de yer aldı.

BAKAN KURUM’DAN FOÇA AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi incelemelerde bulunmak için geldiği Muğla’da İzmir Foça’da denizdeki ham petrol kirliliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum Foça’daki kirliliğin kontrol altına alındığını açıkladı.

“FOÇA’DAKİ KİRLİLİK KONTROL ALTINDA”

İzmir Foça’da denizde yaşanan akaryakıt kirliliğinin şu anda kontrol altına alındığını ve sorumlularının cezalandırılacağını belirten Kurum, “Bugün Muğla’ya gelmemizin sebeplerinden biri de denizlerimizde yaşanan kirlilikleri ki, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. Bu kirlilikleri yerinde tespit etmek, bu kirliliklere gerekli uyarıları, cezaları, şartları yerinde görerek gerçekleştirmek ve hem yaşayan halkımızın, hem buraya gelen halkımızın açıkçası dikkatlerini çekmek istiyoruz. İzmir Foça’da akaryakıt kirliliğinden dolayı kirlilik oluştu, akaryakıt sahile vurdu. Buna ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ve Çevre Yönetimi Genel Müdürümüz sahada yerinde temizlik uygulamasının tespitini ve denetimini yapıyor. Şu an konu kontrol altına alınmış durumda. 80 kişi sahada çalışıyor. Denizde kirliliğin getirilmesi için de çalışmalar ekiplerimizce hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Ama şu anda kontrol altına alınmış durumda. Kirliliğin kaynağına ilişkin de çalışmalar yapılacak. Gerekli cezai yaptırım da kim tarafından yapıldıysa eğer tespit edilerek gerekli cezai yaptırım da belirtmek isterim. Bunlara anında müdahale edip, çevrenin denizin, sahilin bundan en az zarar görmesi noktasında müdahalelerimizi yapma. Sakarya’daki mevzuya ilişkin de denizde bir kirlilik olmadığını dün açıkladık. Bakanlığımızca tespit edilen değerlere göre denizde bir kirlilik yok, kirliliğin sebepleri araştırılıyor, ancak denizde bir kirlilik söz konusu değil” dedi.

cevre-ve-sehircilik-il-mudurlugu-nden-foca-aciklamasi-505205-1.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,392AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bisikletli ulaşımda İzmir örnek olacak

İzmir'de bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek için adımlar atan İzmir Büyükşehir...

Kadını tarih sahnesinden çekerseniz tarih de kalmaz

Kadir İNCESUTülay Ferah ile Eksik Parça Yayınları...

‘Orman Bakanlığı’nın notu sıfır’

Gökay BaşcanSon bir hafta içerisinde Muğla’nın çeşitli...

İthal et ve hayvan, üreticileri zor durumda bırakıyor

Malatya Canlı Hayvan Pazarı Dernek Başkanı Ramazan Kırma, ithal edilen et ve...

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan hayvancılığa bir yük daha: Aşılar artık paralı

Üreticilerden, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara bugüne kadar sadece uygulama ücreti alınarak yapılan...

İşsizlik yine arttı!

Türkiye genelinde işsizlik, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan Nisan döneminde, geçen...

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı kuruldu

Kardelen TATARYurdun farklı bölgesinden belediyeler, sürdürülebilir kalkınma...

Benzine zam geliyor

Uluslararası alanda İran odaklı yaşanan gerilim petrol ve akaryakıt fiyatlarına yansıdı. Benzin...

Çanakkale’de yaşam tehlikede!

Çanakkale’nin Kirazlı Atikhisar Havzası’nda, Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu...

Petlas’ta sendika düşmanlığı

Kırşehir’deki Petlas Fabrikası’nda 47 işçi, DİSK Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları için işten...

Sonraki haber