-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Çeyrek asrı devirdiler

Çeyrek asrı devirdiler

Adlarını ilk defa İzmir’de duydum. Bir festivaldeydik, son Parliament Festivali olsa gerek. Sevdiğim bir sürü cazcı vardı: Michel Petrucciani, Bobby McFerrin, Jamaaladeen (Cemalettin) Tacuma ve elbette John Scofield. O’nunla daha önce de bir söyleşi yapmıştık. Sahne arkasında bana “A Go Go” diye bir albüm verdi, harika üç Amerikalı çocuk keşfettiğini söyledi. Öyleydiler: Piyano ve orgda John Medeski, basta Chris Wood, davulda Billy Martin; yani MMW. Bazı eleştirmenler Scofield’in onlara çok şey borçlu olduğunu yazdı.

Mediski Martin & Wood’un müziğiyle böyle tanıştım işte. John Scofield sayesinde. Ama bu mutlu tanıştırma olmasa da ben gene onları keşfederdim sanıyorum. “A Go Go”yu dinledikten hemen sonra albümlerini aramaya başladım. Ne yazık ki yoktu, yani benim bildiğim, tanıdığım dükkânlarda… Bugün bile şüpheyle yaklaştığım bir şey yaptım ve İnternet’e dalma tecrübesinde bulundum. İşin komiği, becerdim de. Onlar 1998’de 5. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’ne geldiklerinde, elimde It’s a Jungle in Here, Friday Afternoon in the Universe, Shack-man, Combustication, The Dropper, Uninvisible vardı. Bir de ‘Best of 1991-1996: Last Chance To Dance Trance (perhaps)’. Şaşkın bakışları bugün bile gözümün önünde. Albümlerimi üçüne de imzalattım.

Neyse ki, Combustication’dan itibaren Blue Note’la çalışmaya başladılar da albümlerini bulmak kolaylaştı. Bu arada, John Scofield’li “A Go Go” da bir kez daha karşımıza geldi. “Juice”da (2014) isim sıralaması değişmişti: Medeski Scofield Martin and Wood. Orgda, Wurlitzer, klavinet ve piyanoda John Medeski. Bir eleştirmen O’nu “Devasa B-3 canavarını ehlileştiren en funky beyaz adam” diye tarif etmiş. Scofield ise, “Elektronik klavyeyi John gibi kullanan kimse yok,” diyor. “Düşünüyorum da, böyle bir ses dizilişi ve cephaneliği olan tek kişi Joe Zawinul.” Eh, artık Zawinul da yok.

Medeski Martin & Wood bu yıl birlikteliklerinin yirmi beşinci yılını idrak etti. Tesadüf işte, Rusya’da da ilk kez bu yıl, Mart ayında çaldılar. Birlikte geçen yirmi beş yıllarını ise 19 ve 20 Ekim’de New York’taki Le Poisson Rouge’daki iki konserle kutlayacaklar. İki gece de, henüz açıklanmayan konukları olacak.


Avangart doğaçlama ile rahatlıkla dinlenen cazı, hiç çaba harcamadan birleştiren Medeski, Martin ve Wood, hem yenilikçi müzisyenler olarak isim yaptılar, hem de çok popüler bir grup oldular. 1990’ların en başında New York’un merkezinde zuhur etmişlerdi. O tarihten itibaren dur-durak bilmeksizin ABD’yi baştan başa kat eden turnelere çıktılar. Her seferinde yakıt tazelemek için sevgili Manhattan’larına geri döndüler.

Tek tek, başkalarıyla da çalışmışlardır: John Lurie, John Zorn ve Martin’in, aslında hepsinin hamileri caz davulcusu Bob Moses. Dans ettirdiler, dinlettiler, partiler verdiler. Bugün bile ‘alternatif’ bir grup sayılıyorlar ama şaşılacak kadar çok sayıda hayranları var. Bir de çok iyi, neşeli çocuklardır. Vaktiyle ‘barn dance’lerin de sevilen bir ismiydiler. Bilmiyorum hâlâ öyle mi?

Scofield’le tanışmaları da hoş bir hikâyedir. Scofield, “Shack-Man”e bayılmış. O sıralar MMW’nin hayranları not bıraksın diye bir telefon numarası varmış. Aramış ama nafile. Maui’de, kışlık inziva yerlerindeki üçlü, kasabaya inip notu alınca biri onları işletiyor sanmış. Sonra her ihtimale karşı demişler ve üç hafta sonra John, John’u aramış. Scofield, arayanın sahiden kendisi olduğunu anlatmakta zorluk çekmiş. Umarız Ekim’de konuklardan biri de O olur.

- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu’ndan İBB çalışanlarına mektup: İstanbullunun hakkını kimseye yedirmeyeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından İBB çalışanlarına...

Güvenlik birimine dev yetki

İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2017’de kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede...

Anadolu Ajansı’nın denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına verildi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Anadolu Ajansı'nın (AA) denetimi,...

Sanıksız katliam davası başladı: Mahkeme tanığı dinlemek istemedi!

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlediği Emek, Demokrasi ve...

Merkezin rezervleri endişe veriyor

İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kısa vadeli...

İstanbul’daki sanayi sitesinde yangın

Başakşehir İSTEKS Sanayi Sitesi'nde 3 katlı binanın son katındaki iş yerinde yangın...

Sayıştay da şaşırdı: Gemiler 24 saat tur atsa yine olmaz

Uzun yıllardır yapılan denetimlerde ortaya çıkan tespitlerden kaynaklanan zararları tazmin etmediği gerekçesiyle...

Patates fiyat artışında Türkiye dünya 2’ncisi

Dünyada patatesin toptan fiyatı son bir ay içinde yüzde 9,3 artarak 0,63...

Meteoroloji’den İstanbul için yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve...

Devrim Muhafızları’ndan gövde gösterisi

ABD’nin ‘Devrim Muhafızlarını terör örgütü kabul etmesiyle’ bir kez daha gündeme gelen...

Sonraki haber