Anasayfa YAZARLAR Cezayir’de neler oluyor?

Cezayir’de neler oluyor?

Protestolar nasıl başladı?

Protestoların kıvılcımını mevcut Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın 18 Nisan’da gerçekleşecek seçimlerde 5’inci kez aday olacağını açıklamasıyla başladı. Seçimleri kazanma ihtimali yüksek olan Buteflika’nın 20 yıllık iktidarını uzatma çabasına karşı çıkan muhalifler, 10 Şubat’tan bu yana sokaklarda.

Olayların arka planında ne var?

Buteflika’nın “koltuk sevdası” kıvılcımı çaksa da esas neden genç bir nüfusa sahip ülkedeki yoksulluk, işsizlik ve yozlaşmış-çürümüş rejimin kronikleşen yolsuzluğu. 42 milyonluk ülkede gençlerin büyük kısmı işsiz. Sokaklardan yükselen “Hırsızlar, memleketi yediniz” sloganlarıyla ekonomik koşullara, hayat pahalılığına ve işsizliğe isyan eden Cezayirliler, Buteflika’ya “artık yeter” diyor.

Buteflika neden istenmiyor?

1999’dan bu yana iktidarda olan 82 yaşındaki Buteflika’nın sağlık durumu kötü. 2013’te geçirdiği felç nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan Buteflika, İsviçre’de tedavi görüyor. Hastalığı nedeniyle kamuoyunun önüne nadiren çıkan Buteflika’nın adaylık başvurusunu da kendisi yapmadı.

Muhalifler kim ve ne istiyorlar?

Tek bir muhalefetten bahsedemeyiz. Her kesimden grup var sokaklarda. Çeşitli İslamcı gruplar, İhvancılar, solcular, liberaller, seküler milliyetçi yapılar; her bir grubun kendi ajandası var. Tek ortak payda Buteflika’nın gitmesi. Muhalefet Buteflika’nın adaylığını geri çekmesini ve seçimin ertelenmesini istiyor. Mevcut şartlarda seçimlerin yapılmasının ülke istikrarı için tehlike oluşturduğunu dile getiriyorlar.

Cezayir neden önemli?

Kuzey Afrika’nın en büyük ülkesi Cezayir, zengin enerji/gaz rezervlerine sahip. 1990’lu yıllarda İslamcı gruplarla yaşanan ve 200 binden fazla kişinin öldüğü kanlı iç savaş sonrasında kurulan dengeler üzerine kurulu kırılgan bir demokrasiye sahip. Cezayir’deki istikrarsızlığın bütün bir Kuzey Afrika, Sahra altı ülkeleri ve milyonlarca Cezayirlinin yaşadığı Fransa’ya sıçraması tehlikesi var.

Buteflika gücünü nereden alıyor?

Ülkedeki oligarşik yapının desteğini arkasına alan Buteflika önemli bir figür. İç savaşın sürdüğü 1999’da işbaşına geldi ve 2002’de savaş son bulduğunda iktidardaydı. 1954 ve 1962 yılları arasında bağımsızlık için Fransa’ya karşı verilen savaşta da yer alan Buteflika, ordu ve sermaye ile yakın işbirliği içinde. İç savaş sonrası ülkeye gelen “istikrar”ın koruyucusu gözüyle bakılan Buteflika, yeniden çatışmaların başlamasından korkan önemli bir kesimin desteğini alıyor.

Fransa’nın etkisi nedir?

Yıllar yılı Fransa’nın sömürgesi olarak kalan Cezayir, 1962’de bağımsızlığını elde etmesine rağmen Fransa’nın etkisinden kurtulamadı. Ülkeyi yirmi yıldan fazladır elinde tutan Buteflika da Paris’in yakın adamı. Fransa’nın Cezayir üzerinde sömürge döneminden kalma çok derin kökleşmiş bir etkisi var. “Cezayir’de halkın değil Fransa’nın dediği olur!” klişesinin arkasında da bu bağımlı ilişki var.

Sol eylemlerin neresinde?

Ülkede bir bütün olarak toplumsal muhalefet zayıf olsa da sol, sosyalist muhalefet azımsanmayacak durumda. Sosyalist Güçler Cephesi (FFS), İşçi Partisi (PT), Kültür ve Demokrasi Birliği ilk akla gelen partilerden. FFS’nin Parlamento’da 27 sandalyesi var. İşçi Partisi’nin de içerisinde olduğu sol cehpe, Buteflika’nın adaylığına karşı boykot çağrısı yapıyor. Sol parti ve yapılar Buteflika’ya karşı olayların merkezinde.

Protestolar nereye evrilir?

Hassas dengeler ve Fransa faktörü nedeniyle Arap Baharı’nın teğet geçtiği Cezayir’de İslamcılar yeni bir Arap Baharı rüyaları görse de, bölgesel denklemler ülkedeki olayların bir iç savaşa evrilmesine izin vermekten uzak. Muhalefetin daha fazla yüklenmesi durumunda olabilecek en iyi ihtimal seçimlerin bir süreliğine de olsa ertelenmesi olacak.

Gelişmeler sonucunda Buteflika dün akşam saatlerinde seçimleri ertelediğini ve adaylıktan çekildiğini açıkladı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber