Anasayfa YAZARLAR CHP Alper Taş’ı neden aday gösterdi?

CHP Alper Taş’ı neden aday gösterdi?

CHP’den belediye başkanı adayı oldu diye, A. Taş, kimilerinin; burjuva siyasetle uzlaştığı, eklemlendiği, koltuk hayaliyle tavizler verdiği ve benzeri ithamlarıyla karşılaşıyor, karşılaşacak…

Öte yandan, Gezi’de sokağa çıkanlardan, yüreği solda attığı halde kendi nedenlerinle örgütlü soldan uzak duranlardan, yönü sola dönük sosyal demokratlardan tam tersi şeyler duyuyorum. Keşke Beyoğlu’nda olsaydım da gönül rahatlığı ile bir oy atsaydım diyeni de gördüm; şimdiye kadar sandığa gitmemiş, “Ama bu kez gideceğim” diyeni de…

Başlıktaki sorunun yanıtı da “mecburiyet” olabilir; tutun ki, işte soldan da aday gösteriyoruz diyerek sağcılaşma suçlamalarını savuşturmayı düşünmüş olsunlar…

Ancak, bu sorunun yanıtının pek önemi yok, daha önemlisi “A. Taş adaylığı neden kabul etti?”

Aday olabilmek için CHP kapısında kırk takla atanların olduğu bir ortamda, A. Taş’ın kendisine önerilen adaylığı kırk kez düşünüp bin kez danışıp tarttıktan sonra kabul ettiğini biliyorum. Kabul ederken altına girdiği sorumluluğun farkında olduğunu da!

Yıllardır; sosyalistlerin söyleme halinden eyleme haline geçmeleri, bir yere ayaklarını basıp orada fark yaratarak halkın dikkatini çekmeleri, küçük de olsa yarattıkları başarı öyküleriyle bir başka dünyanın mümkün olduğuna insanları ikna etmeleri gerektiğini yazıp dururum…

Şimdi, Türkiye’nin en göz önünde olan ilçesinde bunu yapabilmek için bir fırsat var!

Öyle de bir fırsat ki; iyi değerlendirilip parmakla gösterilen bir örnek yaratıldığında, genel olarak solun ve sosyalistlerin hanesine muazzam artılar yazacak; başarısızlık halinde ise başta ÖDP olmak üzere sosyalist sola telafisi çok zor bir yıkım getirecek!

A. Taş’ın ve onunla birlikte bunu sol adına “fırsat” sayanların taştan ağır bir sorumluluk altına girdikleri kesin.

O sorumluluğun gereğini yerine getirir ve başarılı olurlarsa, şimdi ağzına geleni söyleyenlerin söylediklerini kimse anımsamayacak. O sözleri söyleyenler bile… Başarı kadar ikna edici hiçbir şey yoktur!

Beyoğlu seçimin çantada keklik olduğu bir yer değil. 2014 yerel seçimlerinde alınan oylar ortada: AKP 47.8, CHP 35.2, HDP 7.3, MHP 4.9, SP 3.2, BBP 0.5.

Ancak, sonuçtan bağımsız, kampanya bile bir başarı olabilir! A. Taş, sosyal demokrat ve sosyalist kesimleri, örgütlü ve örgütsüz solcuları/demokratları, asıl olarak kendi çevrelerinin dışına uzanan etkin bir kampanyada bir araya getirip, solun sesini ve sözünü daha önce duyulmayan yerlere de taşıdığında solun hanesine ilk kazancı yazar.

1994’ten beri RP/AKP yönetimindeki Beyoğlu’nu almanın, bu ilçenin dışına taşan bir etkisi olur ve bunun için çoook ama çok çalışmak gerekir.

Sonrası daha önemli ama… Almaya değil vermeye gelmiş bir başkan ve yönetim anlayışıyla, Beyoğlu’nun yoksulluğun dibini yaşayan semtleri de kucaklanıp, “Bugün halk için hangi sorunu çözdün?” diyerek çalışıldığında, yeni bir başarı öyküsü yaratılmış olur.

Terzi Fikri ile aynı yıl, dünyanın bir başka ucunda, Marinaleda’da seçilip bugüne kadar da sürekli seçilmeyi başaran ve kasabasının adını da “işsizliğin, yoksulluğun, suçun olmadığı” bir yer olarak dünyaya duyuran Başkan Gordillo’ya, “Devrimci bir belediye başkanının tekrar tekrar seçilmesinin sırrı nedir?” diye sormuştum. 

“Konuşmayı ve vaaz etmeyi bırakıp bir örnek yaratmalı. Solcu bir lider herhangi bir yerde bir yönetici pozisyonu kazandığında, temsil ettiği insanlarla tamamen aynı koşullarda yaşamalı. Kavgaya en önde koşmalı, o kavganın nimetleri paylaşılırken en geride durmayı becerebilmeli,” demişti.

Şimdi Beyoğlu’nda böyle bir aday var!

SON HABERLER

Muharrem İnce: Bu bir belediye seçimi, neden beka seçimi olsun?

CHP'nin 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, yerel seçimler için...

Lavrov’dan ABD’ye “INF” uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasından (INF)...

Meteoroloji’den ‘buzlanma ve don’ uyarısı

Marmara'nın doğusu ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis...

“Yarasayı kullandığımız tarihte ABD’de bizon kovalıyorlardı”

Batman'in haklarını elinde bulunduran DC Comics şirketi İspanyol kulübü Valencia'nın logosundaki yarasa...

Nazarbayev Özbekistan’dan ders çıkardı: Kademeli olarak geri çekildi

Rusya Uzmanı Öğr. Üyesi Dr. Kerim Has ile Nazarbayev’in istifasının nedenini ve...

Emine Erdoğan: Yeryüzünde halife olmanın sorumluluğunu taşıyoruz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Türkiye, yeşil bir hac...

12 metrelik sondaj kuyusuna düşen köpek kurtarıldı

Konya'da 12 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpek, itfaiye ekipleri tarafından...

UBER davası ertelendi

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, internet üzerinden ulaşım hizmeti...

Karius’a psikolojik destek

Çaykur Rizespor karşılaşmasının hazırlıklarını sürdüren Beşiktaş'ta ödemelerin bir kısmının yapılması sonrasında keyifler...

Times’ın başyazısı: Erdoğan terör eylemini sömürüyor

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinde Yeni Zelanda saldırısının...