CHP’de gözler MYK değişikliğinde: Kılıçdaroğlu 8 yılda 9 kez MYK’yı değiştirdi
07.08.2018 09:10 SİYASET
CHP’de olağanüstü kurultay için verilen imza sayısı konusunda parti yönetimi ile muhalifler arasındaki çelişki, tartışma konusu olmaya devam ederken, gözler Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bu hafta yapacağı belirtilen MYK revizyonuna çevrildi. 2010 yılında yapılan 33. Olağan Kurultay’da Genel Başkan seçilen Kıılçdaroğlu o tarihten itibaren MYK da dokuz kez değişikliğe gitti. Kılıçdaroğlu genel başkanlığı döneminde 100’ü aşkın genel başkan yardımcısı ile çalıştı

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

CHP’de muhaliflerin yeter sayıda imzanın genel merkeze teslim edildiği iddiasına karşılık, parti yönetiminin “eksik imza” tespitiyle olağanüstü kurultay süreci “şimdilik” sonuçsuz kalırken, gözler Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu hafta yapacağı belirtilen MYK revizyonuna çevrildi. Partinin başına geçtiği 2010 yılından itibaren MYK da 9 kez değişikliğe giden Kılıçdaroğlu'nun bu süreçte 100’ü aşkın genel başkan yardımcısı oldu.

Olağanüstü kurultay isteyen delegelerin 16 Temmuz’da noter aracılığıyla imza vererek başlattığı süreç, imzalar iletildikten sonra inceleme için öngörülen bir haftalık sürenin de dün sona ermesiyle tamamlandı. Tüzüğün öngördüğü süreçler tamamlanmış olsa da CHP’deki “değişim” tartışmasının devam etmesi kaçınılmaz görünüyor. Olağanüstü kurultay için imza veren bazı delegelerin konuyu yargıya taşıması bekleniyor.

CHP’de “imza” tartışması kadar Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu hafta yapması beklenen MYK değişikliğinin de gündem yaratması bekleniyor. Parti kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun “A takımı” olarak nitelenen parti vitrininde öne çıkmış bazı isimler de dahil MYK’da önemli bir değişikliğe gideceği konuşuluyor.

Yapacağı değişiklikle yaşanan tartışmaları sonlandırmayı ve yerel seçim hazırlıklarını öne çıkarmayı planlayan Kılıçdaroğlu, 22-23 Mayıs 2010’da 33’üncü Olağan Kurultay’da genel başkan seçilmesinden bu yana parti yönetiminde 8 yılda 9 kez değişikliğe gitti. Seçilmesinden beş ay sonra dönemin Genel Sekreteri Önder Sav ile yaşadığı sorunun ardından MYK’da revizyona giden Kılıçdaroğlu, sonraki süreçte de zaman zaman kurultayları beklemeden parti yönetiminde değişiklik yaptı. Bu süreçte tüzük değişiklikleriyle CHP’nin kurultaydan sonraki en yetkili organı olan Parti Meclisi’nin üye sayısı da 80’den 60’a düşürülürken MYK ‘nın üye sayısında da değişiklikler yapıldı. Kılıçdaroğlu, karşısında Muharrem İnce’nin aday olduğu Şubat ayında yapılan 36’ıncı Olağan Kurultay'ın ardından atadığı 17 üyeden oluşan MYK’da bu hafta yapması beklenen değişiklikle partiyi yerel seçimlere götürecek kadroyu da belirleyecek. 8 yıllık genel başkanlığı döneminde 100’den fazla genel başkan yardımcısıyla çalışan Kılıçdaroğlu, bu hafta yapılacak değişiklikle 10’uncu kez parti vitrinini değiştirmiş olacak.