CHP’den bir set daha
09.08.2018 08:36 SİYASET
Kurultay talepleri reddedilen muhaliflerin tüzük kurultayı toplama planı da CHP yönetimi tarafından olumsuz karşılandı. Kurultay tartışması içinde kalmanın faydasız olduğunu savunan Parti Sözcüsü Tezcan, yerel seçime odaklanma çağrısı yaptı

CHP’deki parti içi muhalefetin seçimli olağanüstü kurultay taleplerini yeterli imza olmaması nedeniyle reddeden Genel Merkez, tüzük kurultayı girişimine de set çekti.

Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, gerekli şartların oluşması halinde tüzük kurultayının toplanabileceğini belirtti ancak, “Israrla partiyi bir kurultay tartışması ekseninde tutmanın gelecek siyaseti açısından faydası olacağına inanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘630 imza gelmedi’
CHP için kritik sayılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sürerken gazetecilere açıklama yapan Tezcan, “Hiçbir biçimde 630 imza teslim edilmemiştir” diyerek yönetim açısından kurultay tartışmasının sonlandığını savundu.
Tezcan, imza sayısına dair tartışmalara ise şöyle açıklık getirdi; “Genel Merkezimize teslim edilen imza sayısı 618’di. Bu imzanın 4 tanesi usulüne aykırı, noterde suret tasdiki yapılmış imzaydı. Onlar düşüldü 614. 614’ün 4 tanesi bir kişinin iki ayrı noterde verdiği imzaydı. Yani 8 imza koymuşlar, bunun 4 tanesi ayrıldı. 610 imzadan 5 tanesi, seçimden sonra üyelikten istifa etmiş kişiler. Onları da düşüyorsunuz 605. Bu 605 imzanın tüzük gereği incelemesini yaptı hukuk birimi, 5’inde gündem bütünlüğü yok. 600 kaldı. 31 delege de geri çekmiş imzasını. İmza vermek nasıl bir haksa, aynı şekilde geri çekmek de hak. Kalan olağanüstü kurultay talebi 569 imzadır. 569 imzayla kurultayı toplamak mümkün değildir.”
İmza sürecinde delegelere baskı yapıldığı iddialarının asılsız olduğunu söyleyen Bülent Tezcan, “Bunların gerçekle ilgili yoktur” dedi.

chp-den-bir-set-daha-497456-1.

‘Zarar veriyor’
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da kurultay toplama konusunda bir iradesi olmadığını aktaran Tezcan, “Genel Başkan partiyi yerel seçimlere hazırlayacağını söylemiştir. Artık kurultay tartışmalarını gündemde tutmanın partinin önümüzdeki süreçteki çalışmalarına zarar vermekten başka bir yanı yoktur” dedi.

Parti içi muhalefetin tüzük kurultayı toplayacağına yönelik iddiaların sorulması üzerine Bülent Tezcan, “Israrla partiyi bir kurultay tartışması ekseninde tutmanın gelecek siyaseti açısından faydası olacağına inanmıyoruz. Bunu doğru bulmuyoruz. Tüzük kurultayı toplamak isteyenlerin yine aynı şekilde tüzükte şartları vardır, o şartlar oluşursa tüzük kurultayı toplanır ama bu ‘takım elbise istedim alamadım, şimdi gömlek istiyorum’ demeye benzer. Bunun da bir anlamı olduğunu düşünmüyoruz” yanıtını verdi.

***

Muhalefetin B planı

Kurultay için 630 imza topladığını savunan muhalefete karşılık CHP yönetimi 569 imzanın verildiğini savunuyor. Kurultay çağrıcıları sayılarla oynandığını iddia ederken, 31 delegenin imzasını geri çekmesi nedeniyle böyle bir tablonun yaşandığı belirtiliyor. CHP yönetiminin tutumuna göre yol haritasını belirlemesi beklenen parti içi muhalefetin yargıya gitme ihtimalinin zayıf olduğu, tüzük kurultayı için imza girişimine başlanması konuşuluyor.

CHP tüzüğüne göre olağanüstü tüzük kurultayı için beşte bir imza gerekli. 1242 delegesi olan CHP ‘de 249 delegenin imzası, tüzük kurultayını toplamak için yeterli sayılıyor.