CHP'den, 'Medya İletişim Yönergesi'
27.03.2018 22:52 GÜNCEL

CHP, ‘Medya Tutum Belgesi’ ve ‘Medya İletişim Yönergesi’ yayınladı.

CHP’nin Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Genel Sekreter Mehmet Akif Hamzaçebi imzasıyla yayınlanan metnin amacı, “her partilinin medyada daha çok yer alması ve partinin sesinin daha güçlü duyulması” olarak belirtildi.

Metinde, milletvekillerinin katılacakları televizyon programlarıyla ilgili davetlere yanıt vermeden önce nöbetçi Grup Başkanvekili’ne, PM üyeleri ile diğer parti yetkililerinin ise Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Genel Başkan Yardımcılığı’na bilgi vermeleri talep edilirken; katılınan programlarda ‘uzmanlık alanı’ şartının gözetilmesi istendi.

Programın konusuyla ilgili, parti programı ve söylemi dışında bir görüş belirtilmemesi gerektiğine dikkat çekilirken; canlı olmayan yayınlarda montaj sonrası, basılı röportajlarda ise yayım öncesi içeriğin kontrol edilmesi uyarısında bulunuldu.

Parti içi sorunların çözümü noktasının medya ve kamuoyu değil parti içi organlar olduğuna dikkat çekilirken; CHP’nin dışa dönük algısını zedeleyecek tartışmalardan kaçılması talep edildi.