CHP Genel Merkezi'nden, teslim edilen noter onaylı imzalara ilişkin açıklama
02.08.2018 18:15 GÜNCEL

CHP'de muhaliflerin 630 imzayı teslim ettiklerini açıklamalarının ardından parti Genel Merkezi'nden ilk açıklama geldi.

CHP'de olağanüstü kurultay isteyen muhalifler, kendilerinde noter onaylı 630 imza olduğunu belirtip, bunları genel merkeze teslim etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, imzaların değerlendirileceğini, belgelerin mükerrer olup olmadığına bakılacağını, yeterli sayıda imzanın olması halinde ise gereğinin yapılacağını açıkladı.

CHP'li muhalif delegelerin olağanüstü kurultay için imza toplama çalışmaları sona erdi. Noter tasdikli imzalar, genel merkeze teslim edildi. CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, noter tasdikli imza sayısının 630 olduğunu açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise kendilerine teslim edilen imzaları değerlendireceklerini belirtti. İmzaların toplanıp toplanmadığının henüz belli olmadığını savunan Tosun, "Bakılacak. 630 imza onların iddiası. Bu sayıya ulaşıldıysa tüzük belli. Tüzüğün gereği yapılacak. Ama belgelerin doğruluğu, mükerrer olup olmadığı, fotokopi olup olmadığı, bunların hepsi değerlendirilecek" dedi. İmzaların tek tek değerlendirileceğini vurgulayan Seyit Tosun, "İmzalara bakıldıktan sonra eğer tüzüğümüze göre yeterli sayıya ulaşmışlarsa tarih açık ve net. Ama ulaşmamışlarsa sonuç belli" diye konuştu.

MUHARREM ERKEK: YETERLİ SAYININ OLMADIĞI GÖRÜLÜYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, imzalara dair açıklamasında "İlk incelemelerde olağanüstü kurultay için yeterli sayının olmadığı görülüyor. Ama incelemeler devam ediyor" dedi.

CHP Genel Merkezi, Muharrem İnce ekibinin olağanüstü kurultay için topladığı imza sayısının 'geri çekilen imzalar dikkate alındığında, oldukça düşük göründüğünü' açıkladı.

Noter onaylı beyanlarının tutulması ancak hukuki sonuç oluşturabilir. Sunulan belgeler arasında az da olsa fotokopilerin notere onaylatıldığı beyan edildi. İncelemek üzere teslim aldık. İnceleme işlemleri yapılıyor arkadaşlarımız tarafından.

15 günlük yasal süre içinde geri çekilen imzalar da var. Bunlar da düşülecek. Yeterli imza varsa yapılır, yoksa yapılmaz.

Noter kanalıyla bize tebliğ edilen bir ya da iki imza var.

Bizim için önemli olan üyelerimizin iradesidir. Sayının oldukça aşağılara ineceğini görüyoruz. Türkiye'nin ağırlaşan temel sorunları, yerel seçimler var. Olağanüstü kurultay sürecini tamamlayıp yapacağımız çalışmaları yine hep birlikte sürdüreceğiz.

CHP'li muhaliflerden imza açıklaması: CHP'li muhaliflerden imza açıklaması: "Noter tasdikli imza sayımız 630"