CHP: Halkımız, darbeye karşı direnme hakkının bir örneğini vermiştir
18.07.2016 12:00 GÜNCEL

CHP Parti Meclisi (PM) ve TBMM Grubu, 15-16 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki sürecin değerlendirildiği, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün gerçekleştirilen toplantının ardından bir bildiri yayımladı.

“ASKER, SİVİL HER TÜRLÜ DARBE GİRİŞİMİNE VE VESAYETE KARŞIYIZ”

“Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın parlamenter demokrasimize yönelik darbe girişimini lanetliyoruz” denilen bildiride, şunlar kaydedildi:

Kılıçdaroğlu’ndan 'sukünet' çağrısı Kılıçdaroğlu’ndan 'sukünet' çağrısı

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye teşekkür telefonu Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye teşekkür telefonu

“Türk Ordusunun üniformasına ve onuruna yakışmayan tutum içindeki bu gruba karşı siyaset kurumu, milletvekillerimiz ve milletimiz gereken tutumu alarak karşı çıkmıştır. Parlamenter demokrasi birikimimizin yarattığı demokrasi kültürü, bu darbe girişimini başarısız kılmıştır.

Her türlü darbe ve kalkışmaya karşı halkın demokratik direnme hakkı kutsaldır. Parlamenter demokrasinin yarattığı tarihsel birikimin gücüyle halkımız, darbeye karşı direnme hakkının bir örneğini vermiştir.

Bu bağlamda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asker, sivil ayrımı yapmaksızın her türlü darbe girişimine ve vesayete şiddetle karşı olduğumuzu ifade ederiz.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÖREV DEMOKRASİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ”

Siyasi partilere önümüzdeki dönemde çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Benzeri olaylarla bir daha karşılaşmamamız için siyasi partilerin özeleştiri yapması bir zorunluluktur.

Darbenin başarısız kılınmasında, tüm baskılara rağmen özgür ve bağımsız kalma iradesini kaybetmeyen medyanın rolü de ayrıca takdir edilmelidir.

Önümüzdeki görev, darbecilerin hesap vermesi, toplumsal normalleşmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesidir.

CADI AVI UYARISI: “DARBECİLERLE AYNI KONUMA DÜŞMEK OLUR”

Türkiye’nin saygınlığı açısından hesaplaşma süreci sadece ve sadece hukuk sınırları içinde yürütülmelidir. Darbeciler, tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir. Hesap sorma sürecini ve soruşturmaları, Anayasa ve hukuk sınırları dışına taşıyıp bir cadı avına dönüştürmek, Anayasayı ihlal eden darbecilerle aynı konuma düşmek olur. Soruşturmalarda özellikle sorumlu olanla olmayanı ayırmak, sorumlulardan hukuk sınırları içinde hesap sormak, bundan sonraki normalleşme ve demokratikleşme sürecinin selameti açısından büyük önem taşımaktadır. Soruşturmalar, intikam ve tasfiye fırsatı gibi görülmemelidir.

“ERLERE DÖNÜK LİNÇ GİRİŞİMLERİ DE SORUŞTURULMALI”

"Öte yandan hukuk devletinin gereği olarak er ve erbaşlara dönük linç girişimleri de aynı biçimde soruşturulmalıdır. Siyaset kurumu ve devlet organları, halkın kutuplaştırılmasına, kışkırtılmasına, çatışma potansiyelinin tahrik edilmesine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin düşman gibi gösterilmesine dönük her türlü girişim ve ortamı ortadan kaldırmakla sorumludur.

Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir. CHP olarak bütün siyasi partilere açık çağrımızdır, güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu, bizim tarihi sorumluluğumuzdur.” (ANKA)