CHP'li 15 vekil İYİ Parti'ye geçti: Şimdi ne olacak?
22.04.2018 14:31 SİYASET

CHP'de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla 15 milletvekili istifa edip İYİ Parti'ye katılma kararı aldı.

CHP'nin bu hamlesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) halihazırda 5 milletvekili olan İYİ Parti'nin grup kurabilmesi ve dolayısıyla 24 Haziran'a alınan seçimlere katılmasının önündeki engel de kalkmış oldu.

Bu adım ile birlikte TBMM'de grubu olan İYİ Parti, 100 bin imzaya gerek kalmadan Meral Akşener'i cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

CHP Grup Başkanvekili ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, konuyla ilgili konuşmasında 15 vekilin CHP Genel Başkanı'nın talimatıyla "bir parti görevini yerine getirmek amacıyla CHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçtiğini" vurgulayarak CHP'nin bu hamlesini, Meclis'te düzenlenen basın toplantısında şu sözlerle duyurdu:

"Bu tarihi bir sorumluluk ve tarihi bir görevdir. Tarih onları partilerinden ayrılan vekiller olarak değil, partilerinin verdiği görev doğrultusunda demokrasiyi ve demokratik inanışı kurtaran kahramanlar olarak yazacaktır. Bu kolay bir iş değil. Bu zor bir görevdir. Ama Türk siyasetine dayatılan tek adam rejimi önümüzdeki dönem bu engelleri aşma konusunda zor görevleri başarabilme becerimizi gösterdiğimiz günler olacak. Bu attığımız adım demokrasinin önüne kurulan tuzağı temizleme adımıdır"