CHP'li Altıok: Mevlüt Uysal’ın İstanbul’a atanması tesadüf değil
17.11.2017 12:53 GÜNCEL

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'a 24 yıl sonra Sivas katliamında sanıklarının avukatı olduğu için pişman olup olmadığı sorulması sonrası Uysal’ın “pişman değilim, iki taraf da mağdur” açıklamaları sonrası katliamda yaşamını yitiren şair Metin Altıok’un kızı CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’tan yanıt geldi.

Altıok, yaptığı açıklamada Uysal’ın açıklamalarını suçu sabit katliamcıların mağdur olarak adlandırmasıyla siyasi bir tavır siyasi bir saf tutuş ve siyasal İslam ideoloji paralelinde bir tavır alış olarak nitelendirdi.

Sivas Katliamı’nın laikliği ve cumhuriyeti hedef aldığını belirten Altıok “Mağdur edebiyatı üzerinden bir şekilde makul şüphe içeren edişlerimi dile getirdiğim soru önergemin iade edildiği gün bu açıklamanın gelmesi de, Sivas Katliamı sanıklarının avukatlarının tıpkı Mevlüt Uysal gibi AKP döneminde siyasette ve bürokraside tepe noktalara getirilmesi de tesadüf değildir. Mevlüt Uysal bu noktada aferin bekliyorsa mutlaka alacaktır. Mevlüt Uysal, Sivas’ta sanki iki taraf varmış gibi lanse ediyor. Oysa on binleri bulan güruh aydınları yakmaya gelmişti. Onların, yani aydınların elinde ise sadece kalemleri, yazıları, şiirleri, çiçekleri ve alınlarında taşıdıkları ışık vardı. Bu katliam; katliamları yok sayan 25 yıldır adaletsiz bırakan iktidarın nefret dilinde vücut bulmaya devam ediyor” dedi.

Katliamla ilgili Adalet Bakanlığı’na ve BİMER’e sorduğu sorulara cevap alamadığına dikkat çeken Altıok şöyle konuştu: “4 gün önce Meclis Başkanı İsmail Kahraman 3. Kez verdiğim Sivas Katliamı önergemi iade etti. Aynı gün “atanmış” olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Sivas Katliamı sanıklarının “mağdur” olduğunu iddia etti. BİMER’in en geç 1 ay içinde cevap verme hükümlülüğü bulunmasına rağmen, yasala uymayarak aylar boyunca 3 başvurumu da yanıtsız bırakması bunun siyasal bir tercih olduğunun göstergesi anlamına gelmektedir.”

Mücadelem sürecek

“İnsanlık suçlarının zamanaşımına uğramasını “hayırlı” bulan zihniyet artık hukuk devleti kuvvetler ayrılığı ve demokrasiyi, laikliği, cumhuriyeti yok sayan tek aklın iradesine teslime edilmiştir bundan da ayrıca endişe duymaktayız” diyen Altıok şöyle devam etti: “İsmail Kahraman idaresindeki TBMM Başkanlığı, Milletvekillerinin soru önergelerini işlevsiz kılmakta. Bu paralelde de 23'üncü Dönemde yüzde 11 olan yanıtlanmayan önerge oranı İsmail Kahrman döneminde yüzde 48’e yükseldi. Cevap verdiklerinde de keyfi şekilde beğendiklerini yanıtlıyorlar, beğenmedikleri soruları keyfi şekilde yanıtsız bırakıyorlar. Önergemdeki bir souyu bahane ederek tarafıma iade edilmesi bu keyfiliğin ve İsmail Kahraman’ın Sivas Katliamı sanıkları hakkındaki tutumundan ileri geliyor. Ben bu sorularımın yanıtlanana kadar devam edeceğim. Sivas Katliamı Davası ile ilgili mücadelemi adalet tecelli edinceye kadar sürdüreceğim.”

chp-li-altiok-mevlut-uysal-in-istanbul-a-atanmasi-tesaduf-degil-386069-1.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal