CHP’li Biçer: Sülfürik asit tesisi çevre katliamına neden olacak
18.05.2018 16:49 ÇEVRE

Manisa’nın Akhisar ilçesine bağlı Dağdere ve Yeğenoba Mahalleleri mevkiinde Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Sülfürik Asit Üretim Tesisi’nin yapılmasına yönelik tepkiler sürüyor. Tesis için yapılacak olan bilgilendirme toplantısının bölgedeki yurttaşlara duyurulmadan yapılması üzerine CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Biçer, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, tesisin oldubittiye getirilmek istendiğini ve bölgedeki yaşamı yok edeceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Ülke seçim atmosferindeyken, insanların ilgileri başka bir alandayken tesis, bir oldubittiye getiriliyor. Oldubittiye getirilen bu tesisle hayatlarımız çalınacak. Büyük bir çevre katliamı yaşanacak ve insan sağlığı ciddi şekilde etkilenecek. Buna izin verilemez. Bölgedeki yurttaşlarımız ile birlikte bu tesise karşı mücadele edeceğiz. Yetkililerin ve sorumluluk sahibi yöneticilerin bir oldubittiye getirerek yurttaştan kaçırdıkları bilgilendirme süreçlerini ifşa edeceğiz.”

chp-li-bicer-sulfurik-asit-tesisi-cevre-katliamina-neden-olacak-465205-1.
CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer

CHP’li Biçer’in, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şu şekilde;
1) Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Manisa İli, Akhisar İlçesi, Dağdere ve Yeğenoba Mahalleleri mevkiinde Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi’nin yapılması ile ilgili sürecin başlatılmasında, değerlendirilmesinde bölgedeki toprak yapısının, arazi ve çevre koşulları dikkate alınıp ilgili analizler yapılmış mıdır?
2) Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Manisa İli, Akhisar İlçesi, Dağdere ve Yeğenoba Mahalleleri mevkiinde Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi’nin yapılması ile ilgili sürecin başlatılmasında, değerlendirilmesinde bölgedeki yer altı su kaynaklarının durumu, tesisin bu kaynakları ne şekilde etkileyeceği hakkında bir ön çalışma yapılmış mıdır?
3) Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Manisa İli, Akhisar İlçesi, Dağdere ve Yeğenoba Mahalleleri mevkiinde Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi’nin yapılması ile ilgili sürecin başlatılmasında, değerlendirilmesinde bölgedeki fay hattı ve deprem riskleri ile ilgili konunun uzmanları tarafından bir bilgi alınmış ya da tesisin bölgedeki olası bir depremde bölgeyi ne şekilde etkileyeceği hakkında bir ön çalışma yapılmış mıdır?
4) Söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 9. Maddesi gereğince, faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmış mıdır? Yapılmışsa ne zaman yapılmıştır?
5) Toplantıya, yetkili mercilerden kim/kimler katılmıştır?
6) Toplantıya katılan vatandaşlardan görüş alınmış mıdır? Alınan görüşler tutanak haline getirilmiş midir? Tutanak haline getirilmiş ise; söz konusu tutanaklar ne şekildedir?
7) Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Manisa İli, Akhisar İlçesi, Dağdere ve Yeğenoba Mahalleleri mevkiinde Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi’ne bölge halkı itiraz etmiş midir?
8) Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi’ne, çevre dernekleri tarafından itirazda bulunulmuş mudur? Bulunulmuş ise; bu itirazların sonucu ne olmuştur?
9) Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Manisa İli, Akhisar İlçesi, Dağdere ve Yeğenoba Mahalleleri mevkiinde Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi’nin ÇED raporu ne şekildedir?
10) Sülfürik Asit Üretim Tesisi’nin bölgeye vereceği zarar ve yaratacağı hasar hesaplanmış mıdır?
11) Sülfürik Asit Üretim Tesisi’nin bölgeye vereceği zarara ve yaratacağa hasara ilişkin çalışma kim/kimler tarafından ne şekilde yapılmıştır? Yapılan çalışmanın sonucu ne olmuştur?
12) Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 9. Maddesi gereğince, faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak mıdır? Yapılacaksa ne zaman yapılacaktır?
13) Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi için Manisa İli, Akhisar İlçesi, Dağdere ve Yeğenoba Mahalleleri mevkiinin seçilmesinin gerekçesi nedir?
14) Sülfürik Asit Üretim Tesisi Projesi’nin çevreye vereceği zararların, yaratacağı ağır hasarların araştırılması gerekçesiyle, bağımsız faaliyet gösteren yetkililer görevlendirilecek midir? Görevlendirilecek ise; kim/kimler tarafından ne zaman görevlendirme yapılacaktır?