CHP’li Bircan: Artık Mecidiye'de taş ocağına izin yok
12.08.2017 12:15 GÜNCEL

BirGün / Ankara

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne’nin Keşan ilçesinde yer alan Mecidiye Köyü’ndeki taş olacaklarıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Bölgenin en önemli sorunlarından birisinin Mecidiye Köyü’ne yapılmak istenen taş ve kalker ocakları olduğunu belirten Bircan, “Uzun yıllardır Mecidiye’de açılan taş ocakları kangren haline gelmiştir. Mecidiyemizin harika doğası yok olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Birlikte mücadele ettik, birlikte kazandık

Bölgede yer alan taş ocaklarının, yurttaşların sağlığını tehlikeye düşürdüğünün altını çizen Bircan, konuyu yetkililere aktardığını ve olumlu sonuç aldığını belirterek şunları kaydetti:

“Orman ve Su İşleri Bakanı, Çevre Komisyonu Başkanı, Çevre Komisyonu Üyeleri ve Bakanlığın ilgili bürokratları ile Tekirdağ’da bir araya gelerek, Mecidiye taş ocaklarına izin verilmemesi gerektiğini anlattım. Sayın Bakan, Sayın Vali de oradaydılar. Orman ve Su İşleri İl Müdürümüze ve ilgili bürokratlara bundan sonra Mecidiye’de hiçbir taş ve kalker ocağına izin verilmeyeceğinin talimatı verildi. Bugün bu noktaya geldiysek, birlikte verdiğimiz mücadele sayesindedir. Birlikte mücadele ettik, birlikte başardık. Bundan sonra da birlikte mücade etmeye devam edeceğiz.”

Artık taş ve kalker ocağına izin yok

Daha önce de defalarca Mecidiyeye’ye taş ocağı yapılamayacağının altını çizdiğini ifade eden CHP’li Bircan, “Eylemler yaparak, soru önergeleri vererek, basın açıklamaları yaparak konuyu sürekli gündemde tuttuk” dedi. Mücadelelerinde, başta Mecidiyeliler olmak üzere Keşan halkının desteğini yakından hissettiklerini belirten Bircan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer haklı bir çabanız varsa ve siz bu çabadan vazgeçmezseniz sonucunu mutlaka alırsınız. Haklı mücadelenizi sonuna kadar savunursanız ve her ortamda yapılan haksızlıkları dile getirirseniz, mücadelenizi yaparsınız ve başarırsınız. Yıllardır sürdürdüğümüz mücadelemizin tek amacı vardı. Doğa harikası Mecidiyemizin katledilmesine engel olmak... Çabalarımız sonuç verdi. Bugüne kadar verilen izinler yüzünden doğası yeterince tahrip olan Mecidiyemizde bundan sonra taş ve kalker ocağına izin verilmeyecek.”

Çalışmalarının süreceğini söyleyen Bircan, açık olan taş ocaklşarının kapatılması ve rehabilite edilmesi için de kararlılıkla mücadele edeceğinin altını çizdi.