CHP'li Erdoğdu: AKP 15 yılda tarımı bitirdi, şeker fabrikaları ile mezarına beton döküyor
22.02.2018 13:21 SİYASET
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, hükümet tarafından şeker fabrikalarının satış kararına ilişkin, “Amaç başkanlığı garantilemek için ülkeyi 3 ay daha rahat yönetebilmek. AKP 15 yılda tarımı bitirdi, şeker fabrikaları ile mezarına beton döküyor” dedi.

CHP'li Erdoğdu yaptığı açıklamada, şekerin doğrudan veya dolaylı olarak 10 milyon insanın iş ve ekmek kapısı olduğunu, pancar tarımının buğdaya kıyasla 20, mısıra göre 10 ve ayçiçeğine kıyasla 5 kat daha fazla istihdam yarattığını belirtti.

“MİLLİ SERMAYEYİ SATAN YERLİ VE MİLLİ İKTİDAR”

Pancarın, gayri safi milli hasılaya, buğdaya göre 6, ayçiçeğine göre ise 3,5 kat daha fazla katkı sağladığını da kaydeden Erdoğdu, “Şeker bir ülke için stratejik üründür. Kapitalizm denilince ilk akla gelen devletler bile tarım ve hayvancılık konusunda korumacı politikalar izliyorlar. Oysa biz bereketli topraklar üstünde ithal gıda ile doyuyoruz. Tahıl ambarı denilen ülke, artık tahıl ürünleri ithal ediyor. Atatürk’ten kalan milli sermayeyi ve milletin mallarını üç kuruşa yandaşlara satan ama kendi yaptırdığı köprüden, yoldan dolarla geçiren yerli ve milli iktidarımız var” dedi.

“NİŞASTA BAZLI ŞEKER TÜKETİMİ ARTACAK”

Şeker fabrikalarının satılmasının pancar üretimini yok etmek anlamına geldiğini belirten Erdoğdu, fabrikaların satılmasının, pancar şekeri yerine nişasta bazlı şeker kullanımını yaygınlaştıracağına dikkat çekti. Erdoğdu, “Nişasta bazlı şekerin insan sağlığını olumsuz etkilediği biliniyor. AB ülkelerinde nişasta bazlı şeker kullanım kotası yüzde 5’ken bizde 15. Bu bile ülkeyi yönetenlerin halkın sağlığını hiç umursamadıklarını, onlar için önemli olanın Cargill gibi küresel şirketlerin çıkarları olduğunun kanıtlıyor” dedi.

chp-li-erdogdu-akp-15-yilda-tarimi-bitirdi-seker-fabrikalari-ile-mezarina-beton-dokuyor-430830-1.

“AMAÇ BAŞKANLIĞI GARANTİLEMEK İÇİN ÜLKEYİ 3 AY DAHA RAHAT YÖNETEBİLMEK”

“Devlet şeker üretmez, devlet et üretmez, devletin fabrikası olmaz” diyenlerin, bugün Sırbistan’dan et ithal etmek zorunda kaldıklarını kaydeden Erdoğdu, şöyle devam etti:

“Halkının sağlığını güvence altına almayan, hatta küresel şirketlerin çıkarlarına göre kendi üreticisini cezalandıran ve kendi piyasasını korunmasız bir şekilde dışarıya açan bir devlet olmaz. Devlet, tarım ve hayvancılık sektöründeki üreticilerin korunmasının yanında gıda güvenliği ve güvencesinin de sigortasıdır. Ama AKP, için 2019 seçimleri başkanlığa giden yolda son çıkış olduğu için o zamana kadar halka her şey yolunda imajı vermek, ekonomiyi ayakta tutmak için son elde ne var ne yok satma gayretindeler. Amaç başkanlığı garantilemek için ülkeyi 3 ay daha rahat yönetebilmek. AKP 15 yılda tarımı bitirdi, şeker fabrikaları ile mezarına beton döküyor. CHP olarak bu fırsatı onlara asla vermeyeceğiz. Halk bu fabrikaları dişinden tırnağından arttırdığı paralarla kurdu. O fabrikalarda her birinin alın teri var, emeği var, öyle bir çırpıda satamazsınız.”

(ANKA)