Anasayfa EKONOMİ CHP'li Gürer: Çin ürünü ayçiçeği, Aksaraylı üreticilerin kabusu

CHP’li Gürer: Çin ürünü ayçiçeği, Aksaraylı üreticilerin kabusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda Aksaray ilinde önemli oranda ivme kazanan ayçiçeği yetiştiriciliğinin, Çin ürünü ayçiçeği ithalatı nedeniyle sorunlar yaşamaya başladığını kaydetti.

Türkiye genelinde tüketimi yapılan 2.5 milyon ton ayçiçeğinin 1 milyon tonunun ithal ürünlerin oluşturduğuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, yine yılda ortalama 140 bin ton olarak gerçekleşen çerezlik ayçiçeği üretiminin 20 bin tonunun Aksaray ilinde yapıldığını anlattı.

Ülkemizde genel kuruyemiş tüketiminin yüzde 40’ının ay çekirdeğinden oluştuğunu ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Aksaray ilimizde yetişen ay çekirdeğinin proteini yüksek ve hektolitresi büyük olması nedeniyle, bu ilimizde son zamanlarda ay çiçeği ekim alanları da genişlemişti. Ancak son zamanlarda tezgâhlarda yerini almaya başlayan Çin ürünü ay çekirdeği, Aksaraylı üreticiyi önemli ölçüde sıkıntıya soktu” dedi.


Geçen yıl 5.2 liradan satılan ay çekirdeğinin, bu yıl 2 liradan piyasaya sürülen Çin ürünü ay çekirdeği nedeniyle 4 liradan bile alıcı bulmakta zorlandığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Sorun sadece Aksaray ili ile de ilgili değil. Çin ürünü ay çekirdeği piyasaları allak bullak etti. Ham yağ ithalatının yanında ay çekirdeği ithalatı çiftçiyi ürün yetiştirmeme noktasına getirdi” diye konuştu.

Son yıllarda piyasaya yayılan Çin ürünü çekirdeklerin yerli ay çekirdeği üreticilerini tehdit etmeye başladığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İthal ürün o yetiştiği yerde girdi maliyeti nedeni ile daha ucuza üretiliyor. Ülkemizde girdi fiyatları yükseldikçe maliyet artıyor. Enerji, Akaryakıt, işçilik, tohum, ilaç, gübre fiyatlarına tarla kirası, bedenen harcadığı emek katıldığında üretim maliyeti yükseliyor. Bunun sonucu ithal ürün o ülke şartlarında daha ucuza mal ediliyor. Gümrükte düşürülünce yerli üretici korunmuyor. Dışa bağlı tarım ile topraklar ekilmez olup üretimden uzaklaştıkça sorunlar katlar. Bu çiftçi ne ekecek, nasıl yaşayacak, İthalatın durdurulmaması halinde yerli üretici ekim yapmayabilir” uyarısında bulundu.

Her fırsatta ‘yerli’ ve ‘milli’ vurgusu yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ayçiçeği üreticilerinin sorunlarının çözümü noktasında çalışma başlatması gerektiğini belirten Gürer, “Ayrıca ay çekirdeği teşvik ve destek alan ürün konumuna alınmalıdır. Mazot, gübre ve ilaç gibi girdi maliyetlerindeki artışın yanında, ithal ürünlerin piyasaya sürülmesi, yerli üreticiyi perişan etmiştir” açıklamasında bulundu.

Aksaray Yeşiltepe Belediye Başkanı Tahsin Çelik ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu; “Ayçiçeğin tonu, geçen yıl kasabamızda 4800 ila 5300 TL arasında fiyatlarla alıcı buldu ve satıldı. Bu sene ise 3700 ila 4200 TL arasında bir fiyatla satılıyor. Sadece bizim kasabada 8 bin dekar ekildi. Dekarda 200 250 kilo verir. Bu yıl hasat edilen ürünün yarısı çiftçinin elinde, tüccar gelmiyor, satılmıyor. Çünkü alıcı yok. Çin’den ithal çekirdek getirip halka onu yediriyorlar. Çin’den tonu 2000 avroya geliyor, markette kilosu 20 liraya satılıyor. Üreticimiz çok mağdur” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,547AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

AYM’den uzun tutukluluğa ilişkin ‘ihlal değil’ kararı

AYM uzun süre tutuklu kalan H.G.’nin başvurusunu haksız buldu. MİT tır’larının durdurulması...

ABD’de cezaevinden tahliye edilen Hakan Atilla, Türkiye’ye gönderildi

ABD'deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan ve tutulduğu cezaevinden tahliye edilen eski...

IŞİD’in canlı bombasıydı şimdi çizgi film seyrediyor

Suriye’de 8 yıl önce oynayan taşları aynı şekilde yerlerine oturtmak kolay değil....

Trump’tan Beyaz Saray’da 45 senatörle ‘Türkiye’ toplantısı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Beyaz Saray'da basına kapalı yapılan görüşmede Cumhuriyetçi senatörlerle...

İstanbul’a gök gürültülü sağanak uyarısı

Güne yer yer bulutlu hava ile başlayan İstanbul için yağış uyarısını aktaran...

Yabancı dil eğitimindeki eşitsizlik sonuçları etkiledi: LGS’de İngilizce adaletsizliği

Liseye Geçiş Sistemi’nde (LGS) öğrencilerin başarı sıralamasını en fazla etkileyen alan İngilizce...

Çoğu genç 136 bin kişi göç etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 göç istatistiklerini açıkladı. En fazla göç alan...

Diyabet hastası çocukların talebi var: Sensör can acıtmaz

Gökay BAŞCANTip 1 Diyabet hastası çocuklar, günlük...

Tüketici güveninde karamsar tablo

Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayı tüketici güven endeksi verilerini yayımladı. Buna göre...

Sonraki haber