Anasayfa EKONOMİ CHP'li Gürer: Çin ürünü ayçiçeği, Aksaraylı üreticilerin kabusu

CHP’li Gürer: Çin ürünü ayçiçeği, Aksaraylı üreticilerin kabusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda Aksaray ilinde önemli oranda ivme kazanan ayçiçeği yetiştiriciliğinin, Çin ürünü ayçiçeği ithalatı nedeniyle sorunlar yaşamaya başladığını kaydetti.

Türkiye genelinde tüketimi yapılan 2.5 milyon ton ayçiçeğinin 1 milyon tonunun ithal ürünlerin oluşturduğuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, yine yılda ortalama 140 bin ton olarak gerçekleşen çerezlik ayçiçeği üretiminin 20 bin tonunun Aksaray ilinde yapıldığını anlattı.

Ülkemizde genel kuruyemiş tüketiminin yüzde 40’ının ay çekirdeğinden oluştuğunu ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Aksaray ilimizde yetişen ay çekirdeğinin proteini yüksek ve hektolitresi büyük olması nedeniyle, bu ilimizde son zamanlarda ay çiçeği ekim alanları da genişlemişti. Ancak son zamanlarda tezgâhlarda yerini almaya başlayan Çin ürünü ay çekirdeği, Aksaraylı üreticiyi önemli ölçüde sıkıntıya soktu” dedi.


Geçen yıl 5.2 liradan satılan ay çekirdeğinin, bu yıl 2 liradan piyasaya sürülen Çin ürünü ay çekirdeği nedeniyle 4 liradan bile alıcı bulmakta zorlandığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Sorun sadece Aksaray ili ile de ilgili değil. Çin ürünü ay çekirdeği piyasaları allak bullak etti. Ham yağ ithalatının yanında ay çekirdeği ithalatı çiftçiyi ürün yetiştirmeme noktasına getirdi” diye konuştu.

Son yıllarda piyasaya yayılan Çin ürünü çekirdeklerin yerli ay çekirdeği üreticilerini tehdit etmeye başladığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İthal ürün o yetiştiği yerde girdi maliyeti nedeni ile daha ucuza üretiliyor. Ülkemizde girdi fiyatları yükseldikçe maliyet artıyor. Enerji, Akaryakıt, işçilik, tohum, ilaç, gübre fiyatlarına tarla kirası, bedenen harcadığı emek katıldığında üretim maliyeti yükseliyor. Bunun sonucu ithal ürün o ülke şartlarında daha ucuza mal ediliyor. Gümrükte düşürülünce yerli üretici korunmuyor. Dışa bağlı tarım ile topraklar ekilmez olup üretimden uzaklaştıkça sorunlar katlar. Bu çiftçi ne ekecek, nasıl yaşayacak, İthalatın durdurulmaması halinde yerli üretici ekim yapmayabilir” uyarısında bulundu.

Her fırsatta ‘yerli’ ve ‘milli’ vurgusu yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ayçiçeği üreticilerinin sorunlarının çözümü noktasında çalışma başlatması gerektiğini belirten Gürer, “Ayrıca ay çekirdeği teşvik ve destek alan ürün konumuna alınmalıdır. Mazot, gübre ve ilaç gibi girdi maliyetlerindeki artışın yanında, ithal ürünlerin piyasaya sürülmesi, yerli üreticiyi perişan etmiştir” açıklamasında bulundu.

Aksaray Yeşiltepe Belediye Başkanı Tahsin Çelik ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu; “Ayçiçeğin tonu, geçen yıl kasabamızda 4800 ila 5300 TL arasında fiyatlarla alıcı buldu ve satıldı. Bu sene ise 3700 ila 4200 TL arasında bir fiyatla satılıyor. Sadece bizim kasabada 8 bin dekar ekildi. Dekarda 200 250 kilo verir. Bu yıl hasat edilen ürünün yarısı çiftçinin elinde, tüccar gelmiyor, satılmıyor. Çünkü alıcı yok. Çin’den ithal çekirdek getirip halka onu yediriyorlar. Çin’den tonu 2000 avroya geliyor, markette kilosu 20 liraya satılıyor. Üreticimiz çok mağdur” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,165AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber