CHP'li kadınlar çocuk istismarına karşı ayakta
23.02.2018 13:15 SİYASET
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Artvin İl Örgütü, bugün saat 11.00’de Halitpaşa Meydanında “ Çocuk İstismarını Kadınlar Kurtaracak” şiarıyla basın açıklaması düzenledi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Artvin İl Kadın Örgütü, artan çocuk istismarına karşı düzenlediği basın açıklamasında çocuk istismarına karşı hükümetin samimiyetsizliğine vurgu yapıldı.

Açıklamayı okuyan CHP Artvin Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberiyle uyanıyoruz” dedi ve Başbakan Yıldırım’ın bugün yaptığı açıklamada “Çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz. Bu toplumsal bir dinamittir” sözlerine ithafen, “Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki 'söylediği başka, yaptığı başka' olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfları denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübya Mektepleri ile mevcut iktidar, “Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir diyerek çocuk istismarı ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmek için gereken iki kriteri açıkladı.

chp-li-kadinlar-cocuk-istismarina-karsi-ayakta-431318-1.

İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur

Kriterlerden 1.’sinin Cezaları artırmak ve 2.’sinin İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmak olduğunu belirten Kurul, “İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız” dedi.

Kurul açıklamasının devamında, çocuklara koruyucu bir ortam sağlanabilmesi için bazı taleplerde bulunduklarına değindi ve taleplerini sıraladı;

  • Çocuk istismarıyla ilgili kanunlar, mahkemenin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkân vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.
  • Çocuklarımıza yurt hizmetini vakıflardan alınarak devlet eliyle ve denetimle kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.
  • Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.

Basın açıklamasına devam eden Kurul, taleplerinin dikkate alınmasını istediklerini ve bu taleplerin yasal takipçisi olacaklarını ifade ederken, hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırdı.

Mücadeleye devam

“Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli bir ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleyinceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz”, diyen Kurul basın açıklamasını sonlandırdı.