Anasayfa YEŞİL BİRGÜN CHP'li Karaca: Doğa katliamı yaratan iktidarın bedel ödemesini sağlayacağız

CHP’li Karaca: Doğa katliamı yaratan iktidarın bedel ödemesini sağlayacağız

Bergama’nın altın madenlerine karşı 30 yıla yaklaşan mücadelesine CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca destek verdi. Yeni maden sahaları ve siyanürlü atık havuzları kurulmak istenen Kozak Yaylası’nda köylülerle buluşan Karaca, muhtarların “bizim altınımız budur” diyerek küçük kutular içinde hediye ettiği fıstık çamlarını Ankara’ya götürüp Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a iletecek.


Balıkesir-İzmir sınırında yer alan Kozak Yaylası’na yapılmak istenen siyanürlü altın madenciliğine karşı mücadele eden köylülerin davetiyle, 10 Ağustos günü Bergama’da yapılan toplantıda konuşan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 30 yıl sonra, yeniden Bergama’da bir çevre mücadelesi direnişinin yeşerdiğinin altını çizerek; “Bergama direnişin simgesidir, doğası için şiddet içermeden dünyaya ün salmış bir direniştir. İnanıyorum ki bölge halkı yeniden kol kola geldiğinde kazanacağız. Doğa bize bedel ödetmeden, biz bu talanı, doğa katliamını yaratan iktidarın bir bedel ödemesini sağlayacağız” dedi.

chp-li-bicer-karaca-doga-katliami-yaratan-iktidarin-bedel-odemesini-saglayacagiz-498590-1.

Çevre Mücadeleleri İçin Kuva-yi Milliye Benzetmesi
1997 yılında Danıştay’ın verdiği “siyanür liçi yöntemiyle altın madenciliğinde kamu yararı yoktur” kararından bu yana hukukun askıya alındığı Bergama’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten BİÇER KARACA, burada verilen yaşam mücadelesini Kuva-yi Milliye ruhuna benzettiğini şu sözlerle anlattı: “Nasıl 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kuva-yi Milliye ateşi yandıysa 30 yıl önce de çevre mücadelesinin çoban ateşi Bergama’da yakılmıştı. Emeklerinize sağlık, mücadeleniz mücadelemiz olacaktır.”

“Altın; halkın değil, küresel sermayenin kazancıdır”
Kozak Yaylası’ndaki buluşmayla aynı saatlerde Çevre Bakanlığı’nda yeni altın madeni projelerine izinlerin verildiği bir toplantının da olduğuna değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı BİÇER KARACA, dava sürecindeki hukuksuzlukları da eleştirdi. Daha önce yapılan bilimsel araştırmaya göre altın madenlerinin kazancı 70-80 milyon iken Bergama’da tarımdan elde edilebilecek kazancın 180 milyon Lira seviyelerinde olduğunu hatırlatan BİÇER KARACA; “altın madenciliğiyle ülkemizi ranta teslim eden siyasi irade kazanıyor, tarımsal gelir ise halka aittir” dedi.

“Kozak’ın fıstığının tadına bakınca Bakan Bey’in vicdan sızlar mı?”
Kendisine altın kutusu içinde hediye edilen çam fıstıklarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kapısını çalacağını söyleyen BİÇER KARACA; “Bugün burada CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak değil, evladının yaşanabilir bir Türkiye’de ömrünü tamamlaması, çağdaş bir ülkede özgürce yaşaması için mücadele eden bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Yaşam mücadelesi verenlerin sesini duymayan Bakan’ın bu bölgenin gerçek altınının tadına bakınca belki vicdanı sızlar” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Bergamalılara birlikte mücadele çağrısı
Mücadelenin gerçek bir başarıya ulaşması için tüm bölgenin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizen Karaca, “Biz parlamentoda çalışacağız ama sizler de milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla tek tek vatandaşları ziyaret edin. Buradaki katliama dur demediğimizde yarının ne olacağını ifade edebilmek zorundayız” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar BİÇER KARACA’ya ziyaretinde CHP İzmir Milletvekilleri Kani BEKO, Bedri SERTER ve Mahir POLAT ile birlikte Bergama, Ayvalık, Dikili ve Mudanya Belediye Başkanları da eşlik etti.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,713AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İngiliz mahkemesi: Suudi Arabistan’a silah satışı yasağı yasalara aykırı

İngiliz Temyiz Mahkemesi, ülkenin Suudi Arabistan'a silah satışının yasalara aykırı olduğuna hükmetti.

Lahey Büyükelçisi AKP’li Şaban Dişli’nin ağabeyine ağırlaştırılmış müebbet

Hulusi Akar'a darbeyi tebliğ eden eski tümgeneral darbeci Mehmet Dişli, 141 kez...

GRİ Sahne, yedinci yaşını kutluyor

Haziran 2012 tarihinde Ümit Doğan ve Seda Yüz tarafından kurulan bağımsız tiyatro...

Doğu Karadeniz’in 90 yıllık afet bilançosu: 644 ölü

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 90 yıllık sürede meydana gelen 59 sel, heyelan ve...

İzmir-Avrupa işbirliği için önemli adımlar

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer, Brüksel'deki Avrupa Birliği temasları kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin...

Uzaydan çekilen Dünya görüntüleri

NASA, dünyanın güzelliğini ve harikasını gözlemlemek için yayınladığı Dünya isimli serisiyle 4,5...

İstanbul’da yağışlar ne zamana kadar sürecek?

İstanbullular seçim günü hava durumunu merak ediyor. Meteoroloji'nin tahminlerine göre seçim gününe...

‘Barış Bildirisi’ni imzaladığı için yargılanan Arat Dink hakim karşısına çıktı

Barış Akademisyenleri'nin "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attığı için hakkında dava...

TMMOB’dan çağrı: Seçimde tüm üyelerimiz sandık başına

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 23 Haziran’da yeniden gerçekleşecek İstanbul Büyükşehir Belediye...

Bahçeli: 23 Haziran’da yalan kaybedecek, doğruluk kazanacaktır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin yazılı...

Sonraki haber