CHP’li Muharrem Erkek: “Yeni bir Dreyfus Davası ile karşı karşıyayız”
14.02.2018 11:58 SİYASET

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, tutuklu bulunan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yargılandığı davaya ilişkin basın açıklaması yaptı. 1894 yılında asılsız bir casusluk hükmüyle mahkum edilen Yüzbaşı Dreyfus’u hatırlatan Erkek, “21. yüzyılda yeni bir Dreyfus Davası ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

CHP’li Erkek’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Yargıçlar, yalnızca ve yalnızca hukukla bağlıdırlar. Dosya içeriğine, yasaya ve vicdani kanaatlerine göre karar verirler. Bir ceza davasında somut, kesin ve inandırıcı delil olmadan kimseye ceza verilemez. İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu da hakkında somut, kesin ve inandırıcı bir delil olmadan 9 aydır cezaevindedir. Bu haksız davanın yargılaması tamamlandığında, Enis Berberoğlu’nun beraat edeceğine inancımız tamdır. Çünkü Enis Berberoğlu suçsuzdur.

Casusluk iddiası çökmüştür

Üst mahkemenin dün verdiği kararın en önemli anlamı ve sonucu şudur: Casusluk iddiası çökmüştür. Ayrıca bu karar, 9 ay önce Berberoğlu’nun tutuklandığı duruşmada ilk mahkeme tarafından verilseydi, Enis Berberoğlu bugün cezaevinde olmayacaktı. Çünkü, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının nedeni casusluk suçlamasıyla kurulan hükümdü ve bu karar ile ilk mahkemenin tesis ettiği hüküm ikinci kez tümüyle ortadan kaldırıldı.

chp-li-muharrem-erkek-yeni-bir-dreyfus-davasi-ile-karsi-karsiyayiz-427421-1.

Amaç CHP’yi yıpratmak

Gazeteciler, Can Dündar ve Erdem Gül’e daha önceden verilen ceza Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’na dün verilmiştir. Yani gazeteciler, gizli kalması gereken bilgileri açıkladıkları iddiasıyla ceza almışlardır. Peki, bu durumda Enis Berberoğlu neden hâlâ tutukludur? Kendisinin, CHP Milletvekili olduğu için tutuklu kaldığını, asıl amacın demokrasiyi ve adaleti savunan en büyük güç CHP’yi yıpratmak olduğunu biz çok iyi biliyoruz.

Yargının üzerindeki baskının kanıtı

5 yıl 10 ay ceza alan, üstelik ağır ve haksız bir tutuklulukta 9. ayına giren Milletvekilimizin hükümle birlikte tahliye edilmemesi adaleti tecelli ettirmemiş, yaşanan mağduriyetin artarak devamına sebebiyet vermiştir. İlk mahkemedeki tüm duruşmaları ciddiyetle ve saygıyla takip eden, tutuksuz yargılanmasına ve yurtdışına çıkmasına bir engel olmamasına rağmen, davet edildiği tüm yurtdışı programlarını dahi iptal ederek yargılama sürecinde her zaman mahkemenin huzurunda olan bir Milletvekilinin haklı bir gerekçeye dayanmadan kaçma şüphesiyle tutukluluk halinin devamına karar vermek, yargının üzerindeki ağır baskıları bir kez daha göstermiştir.

Hukuksuzluk son bulmalıdır

Enis Berberoğlu, ülkemizin yetiştirdiği önemli bir gazetecidir. Şu anda da İstanbul Milletvekilimizdir. Her şeyden önemlisi suçsuz bir insandır. Derhal tahliye edilmeli ve bu hukuksuzluk son bulmalıdır. Unutulmasın ki en büyük güç hakikattir. Yüzbaşı Dreyfus’un haykırdığı gibi, “Yaşasın hakikat”.

***

Dreyfus Olayı; 1894 yılında Yüzbaşı Alfred Dreyfus'un haksız yere casuslukla itham edilerek Fransa'da yargılandığı dava ve ardından gelişen olaylardır.