Anasayfa SİYASET CHP'li Özel'den TBMM Başkanı Yıldırım'a: Soru önergeleri yanıtlansın

CHP’li Özel’den TBMM Başkanı Yıldırım’a: Soru önergeleri yanıtlansın

CHP Manisa Milletvekili ve Parti Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’nin en etkili denetim yöntemlerinden olan soru önergelerinin ilgili bakanlar ve cumhurbaşkanı yardımcıları taafından anayasa ve içtüzükte belirtilen 15 günlük süre içinde yanıtlanmıyor olması nedeniyle TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a bir yazı yazarak Yıldırım’ı içtüzüğün ve anayasanın uygulanmasını sağlamaya davet etti.

CHP’li Özel, Yıldırım’ın 12 Temmuz’daki konuşmasındaki, “Meclis soruşturması, yazılı soru önergeleri, genel değerlendirme gibi mekanizmaların yeni dönemde etkin bir şekilde uygulanması mümkün hale gelecektir. Görev sürem içerisinde milletimizin beklentilerini karşılayacak şekilde yasama ve denetleme faaliyetleri ile milletvekillerimizin bölgelerine yönelik taleplerinin, sorunlarının gündemde tutulması ve hükümet nezdinde etkin şekilde takip edilmesi konusunda üzerime düşen sorumluluğu bihakkın yerine getireceğimi bilmenizi isterim” ifadelerini hatırlatarak şunları söyledi:

“Soru önergelerinin işleme alınması sürecinin hızlandırılması, soru önergesi yöneltilen cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların anayasa ve içtüzükte belirtildiği süre içinde yanıt vermelerinin sağlanması, süresi içinde yanıt vermeyen cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların uyarılması noktasında üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmenizi talep ediyorum.”


Özel’in Kahraman’a ilettiği yazının tamamı şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgi edinme ve denetim yolları, Anayasa’nın 98’inci maddesinde belirtilmiş olup, bu yollardan en çok kullanılanı yazılı soru önergesidir. Yine Anayasa’nın 98’inci maddesi, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlarca yazılı soru önergelerinin 15 gün içinde cevaplanması gerektiğini hüküm altına almıştır.

chp-li-ozel-den-tbmm-baskani-ozel-e-soru-onergeleri-yanitlansin-504334-1.

TBMM İçtüzüğü’nün “Yazılı sorunun cevabı” başlıklı 99’uncu maddesi yazılı soruların en geç 15 gün içinde cevaplandırılması gerektiği hususunu bir kez daha vurgularken, süresi içinde cevaplandırılmayan sorular için Meclis Başkanı’na ilgili bakanlara dikkat çekme yazısı gönderme sorumluluğu yüklemektedir.

Sözlü soru önergesi ve gensoru gibi denetim mekanizmalarının tırpanlandığı ve 16 Nisan 2017’de halkoyuna sunulan anayasa değişikliği teklifine ilişkin eleştirilerimize dönemin iktidar partisi sözcüleri yazılı soru önergesinin 15 gün içinde cevaplanmasının sağlanacağı yönünde propaganda yapmışlardı.

TBMM Başkanı seçildiğiniz 12 Temmuz 2018 günkü birleşimde yaptığınız teşekkür konuşmasında, “Meclis soruşturması, yazılı soru önergeleri, genel değerlendirme gibi mekanizmaların yeni dönemde etkin bir şekilde uygulanması mümkün hale gelecektir. Görev sürem içerisinde milletimizin beklentilerini karşılayacak şekilde yasama ve denetleme faaliyetleri ile milletvekillerimizin bölgelerine yönelik taleplerinin, sorunlarının gündemde tutulması ve hükümet nezdinde etkin şekilde takip edilmesi konusunda üzerime düşen sorumluluğu bihakkın yerine getireceğimi bilmenizi isterim” ifadesini kullanmıştınız.

TBMM’nin internet sitesinden erişebildiğimiz verilere göre TBMM Başkanlığı’nca işleme konulan ilk soru önergesinin Başkanlığınıza geliş tarihi 10 Temmuz 2018 olarak görülmektedir. Halen işlemde olan 405 soru önergesi incelendiğinde 25 Temmuz 2018’den sonra verilen soru önergelerinin işleme konulmadığı anlaşılmaktadır. Hali hazırda yalnızca 5 soru önergesinin yanıtlandığı, bu önergelerin ise yanıtlama süresinin 1 ayı bulduğu görülmektedir.

TBMM Başkanı olarak, yalnızca üyesi olduğunuz Adalet ve Kalkınma Partisi ya da seçilmenize oylarıyla katkı veren Milliyetçi Hareket Partisi’nin değil, hangi siyasi partiden olursa olsun 596 milletvekilinin tamamının hukukunu gözetmek ve anayasa ile içtüzüğün size yüklemiş olduğu sorumlulukları ve ödevleri yerine getirmek zorundasınız.

Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak 16 Nisan referandumuyla kabul edilen anayasa değişikliğiyle kuvvetler ayrılığının kuvvetler birliğine dönüşeceğini vurgulamamıza karşın, o süreçte “Başbakan” sıfatıyla yaptığınız konuşmalarda “Meclis’in daha güçlü hale getirileceği”ni savunmuştunuz.

Kabinenin mevcut üyelerinin, yasama organı üyesi milletvekillerine karşı sorumluluğunu yerine getirmeleri noktasında ve yasama organının daha güçlü hale getirilmesi konusunda TBMM Başkanı olarak üzerinize düşen görevler bulunmaktadır.

Bu çerçevede, soru önergelerinin işleme alınması sürecinin hızlandırılması, soru önergesi yöneltilen cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların anayasa ve içtüzükte belirtildiği süre içinde yanıt vermelerinin sağlanması, süresi içinde yanıt vermeyen cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların uyarılması noktasında üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirmenizi talep ediyorum. “

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,061AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Bursa’da işçileri taşıyan midibüs devrildi: Yaralılar var

Bursa'da, kontrolden çıkan servis midibüsü, refüjdeki direğe çarparak devrildi. Kazada, sürücünün de...

Halfeti’de gözaltına alınanların gözaltı süresi uzatıldı

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi, Halfeti’de yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınan 20...

Tayland’da kimyasal madde taşıyan gemi yandı: 130 kişi hastanelik oldu

Tayland’ın Chonburi eyaletinde bulunan Bang Lamung bölgesindeki Laem Chabang limanında, kimyasal madde...

Genco Erkal: Hırsız, halkın verdiği mazbatayı seçilmiş başkanın elinden çalandır

Erdoğan'ın "Herhalde bu sandığın hakkını vereceğiz. İnşallah hırsızlara bu işi bırakmayacağız” sözlerine...

Elektronik YDS’de bilgisayarlar dondu

Türkiye’nin her yerinden adayların katılımıyla yüz tanıma sistemiyle katıldığı, İstanbul, Ankara ve...

Ankara’nın ilk çizgi roman festivali başladı

Ankara Comics and Art Festivali, başkentli çizgi roman tutkunlarına kapılarını açtı. 

Kedi Tombi’den sınıf arkadaşlarına veda

İzmir”de öğrencilerin sınıfta baktığı kedi Tombi, okulların tatile girmesinin ardından yurt dışına...

Marcelo’dan transfer açıklaması

Bir dönem Beşiktaş forması giyen Brezilyalı futbolcu Marcelo, Fransız ekibi Lyon'dan ayrılacağı...

Sonraki haber