CHP'li Özgür Özel: 275'in üzerine çıkamazlar
10.12.2016 14:12 SİYASET
CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP’nin yeni anayasa taslağını değerlendirdi. Özel, "275’in üzerine çıkamazlar" dedi.

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, CHP’nin yeni anayasa taslağını değerlendirdi. AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı anayasanın Meclis oylamasına dair çarpıcı bir açıklamada bulunan Özel, ‘ Normal koşullarda 330’u bulmaları mucize olur. 275’in üzerine çıkamazlar’ dedi.

CHP milletvekili Özgür Özel RS FM’de gazeteci Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı.

AKP ve MHP’nin ‘başkanlık sistemi’ni de içeren anayasa değişikliği teklifinde anlaşma sağlanırken, CHP, cumhurbaşkanlığının yetkilerinin kısıtlandığı bir anayasa taslağı hazırladı. Bu taslağa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özel, öncelikle OHAL döneminde Anayasa yapılamayacağının altını çizdi. Anayasaların bir toplumsal uzlaşma belgesi olduğunu vurgulayan Özel ‘Onlarca gazeteci , yazar ve düşünce insanı hapishanelerdeyken yargı bağımsızlığından söz edilemezken, düşünce ve ifade özgürlüğü üzerinde bu denli baskı varken yeni bir anayasa yapılmasından söz edilemez’ dedi.

CHP’nin demokratik bir anayasa yapma koşulları üzerinde özellikle durduğunu ifade eden Özel ‘ Ancak şu andaki mevcut durumda AK Parti ve MHP anayasasına karşı çıkışımızı temellendiren bir taslak hazırladık. Ve bu taslakta Başkanlık sisteminin karşısında inşa edilmesi gereken sistemin güçlendirilmiş bir parlamento ile yetkileri sembolik düzeye indirgenmiş bir cumhurbaşkanlığı olduğunu vurguladık’ dedi.

AKP ve MHP’nin anayasasının, kapalı bir Meclis oylamasında 330’u bulmasının mucize olduğunu belirten Özel ‘Ancak kapalı olması gereken oylama fiili olarak açık yapılırsa, sandık önlerine parti komiserleri yığılırsa ve vekillere ‘evet’ oyu vermemeleri halinde FETÖ’cü olmakla suçlanıp dokunulmazlıklarının kaldırılacağı yönünde baskı yapılırsa sonuç değişir. Yiğitlerse ve kendilerine güveniyorlarsa herkesin yerine oturduğu, sadece ismi okunan vekilin sandık önüne gittiği bir sistemde oy kullanılsın. İddia ediyorum ki, bu şekilde yapılan bir oylama ile 275’in üzerine çıkamazlar’ dedi.