CHP'li Tanrıkulu Başbakan'a sordu: 15 yılda kaç asker besin zehirlenmesi geçirdi?
27.12.2017 14:12 SAĞLIK

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 15 yılda kaç askerin besin zehirlenmesi geçirdiğini, kaç askerin besin zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

  • “Askerlerin zehirlenme vakaları ile ilgili Türkiye'nin genelinde yaşanan olaylarda, Gaziantep'te 70 asker, Sivas'ta 31 asker, Marmaris'te 87 asker, Bursa'da 10 asker, Kastamonu'da 38 asker, Manisa'da 731 asker, Diyarbakır'da 25 asker, Manisa'da bin 49 asker ve yine Manisa'da 70 asker olmak üzere toplam 2 bin 111 askerin zehirlendiğinin belirlendiği doğru ise, konu ile ilgili olarak TSK ve Milli Savunma Bakanlığı ne tür etkili ve sürekli önlemler alacaktır?
  • Milli Savunma Bakanlığı'nın açtığı bin 100 tonluk zeytinyağı ihalesini kazanan firmaların kışlalara zeytinyağı yerine hayvan küspesinde kullanılan yağ verdikleri ve olayın, kimi askerlerde rahatsızlık görüldükten sonra anlaşıldığı iddiası doğru mudur?
  • 2002-2017 yılları arasında yıllar bazında Milli Savunma Bakanlığı'nın açtığı ihalelere giren ve ihaleleri kazanan firmalar hangileridir?
  • İstanbul'un Maltepe İlçesindeki 2'nci Zırhlı Tugay'ının taşınması ile İslahiye'de bulunan 106'ncı Topçu Alay Komutanlığı'nın Alpay Başaran Kışlasında görevlendirilen 70 askerin yedikleri yemekten zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı olay ile ilgili olarak, 70 askerin zehirlendikleri yemek ve içeriği nedir? Hangi besin sebebi ile zehirlenmişlerdir?
  • 2002 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 27 Aralık tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre toplam kaç asker besin zehirlenmesi geçirmiş, kaç asker besin zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetmiştir?”

(ANKA)